Pewnego razu we Francji tom 3 – recenzja komiksu.

Pewnego razu we Francji tom 3  - recenzja komiksu

W ofercie Non Stop Comics pojawił się trzeci i ostatni zbiorczy album serii Pewnego razu we Francji. Tytuł zamyka ciekawą i wieloznaczną historię o Josephcie Joanovicim, żydowskim handlarzu złomem, który w czasach II wojny światowej budował swoje imperium na kolaboracji z Niemcami i wspieraniu ruchu oporu.

W Pewnego razu we Francji tom 3 autor skupia się na powojennych losach bohatera. Człowieka o wielu twarzach, którego teraz dopadają konsekwencje jego przeszłych działań. Scenariusz rozpoczyna się w 1946 w momencie, kiedy badana jest sprawa zabójstwa bojownika ruchu oporu Roberta Scaffy. Jest to zaledwie początek prawdziwych problemów Joanovica, który ciągle ma jeszcze pieniądze i wpływy. Przeszłość nie pozwala mu jednak o sobie zapomnieć, co ostatecznie prowadzi go do Trybunału Sprawiedliwości w Paryżu, przed którym staje oskarżony o kolaborację z wrogiem.

Scenarzysta Fabien Nury kontynuuje tu mistrzowskie budowanie napięcia i portretowanie moralnej dwuznaczności. Joanovic jawi się bowiem zarazem jako postać fascynująca i odpychająca. Z jednej strony obserwujemy jego hojność i chęć niesienia pomocy, z drugiej – cynizm, bezwzględność w dążeniu do celu i dbanie o własny interes. Nury ukazując skomplikowane życie bohatera, nie stara się go oskarżać ani również wybielać. Nie udziela on również czytelnikowi łatwych odpowiedzi na pojawiające się pytania. Dzięki temu zmusza on odbiorcę do refleksji nad naturą grzechu i odkupienia oraz wyrobienia sobie własnego zdania na temat Joanovicia i jego poczynań.

Ogromną siłą komiksu jest również bardzo realistyczne ukazanie realiów powojennego okresu, gdzie nic nie było tylko czarne i białe, a w ludziach ciągle drzemał wszechobecny strach i niepewność. Widzimy kraj w trakcie stopniowej odbudowy, gdzie nowe władze czasem zmuszone są do pewnego naginania zasad. Trudnych ustępstw, z którymi nie zawsze łatwo jest się pogodzić, które są jednak konieczne, aby utrzymać ogólny porządek. Nie wszyscy to jednak łatwo akceptują, tym bardziej że często prowadzi to niestety do braku poznania prawdy i właściwego osądzenia winnych.

Pewnego razu we Francji tom 3  recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Non Stop Comics.

Kolejny plus to świetne rysunki Sylvaina Vallée, które idealnie oddają mroczny i niejednoznaczny klimat opowieści. Szczegółowe kadry tętnią emocjami, a stonowana kolorystyka potęguje napięcie. Warto zwrócić uwagę na mistrzowskie wykorzystanie światłocienia, budującego atmosferę tajemnicy i niepewności.

Pewnego razu we Francji tom 3 jest więc wyśmienitym finałem wciągającej historii, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik komiksu historycznego z wyraźnymi elementami dramatu.


  • Scenarzysta: Fabien Nury
  • Ilustrator: Sylvain Vallée
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 210×285 mm
  • Liczba stron: 136
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 22 styczeń 2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Non Stop Comics. Album można znaleźć w ofercie sklepu wydawnictwa oraz na Komiksiarnia Katowice.


Pewnego razu we Francji tom 3.
9/10

Ocena:

Ostatni znakomity tom świetnej II Wojennej Historii, która pokazuje, że granica pomiędzy zdrajcą i bohaterem czasem bywa bardzo cienka.

Ocena komiksu Pewnego razu we Francji tom 3. ZALETY: WADY:
Fascynująca i odpychająca postać głównego bohatera. Niektóre pomniejsze wątki są kończone w dużym pośpiechu.
Wieloznaczna fabuła zmuszająca czytelnika do pewnych refleksji.  
Ciekawe i realistyczne ukazanie świata.  
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x