Myszka Genesis Xenon 800 – test.

 

Genesis Xenon 800

Firma Genesis w ostatnich latach coraz częściej utożsamiana jest z dostarczaniem dobrego i stosunkowo taniego sprzętu „dla graczy”. Producent w swojej ofercie ma produkty, które zdecydowanie powinny uprzyjemnić i ułatwić konsumpcję elektronicznej rozrywki. Czy do tego grona zalicza się mysz Genesis Xenon 800?

Zawartość opakowania.

Zawartość kartonowego pudełka utrzymanego w kolorystyce charakterystycznej dla marki Genesis (czerń i czerwień) skrywa coś więcej niż tylko samą myszkę. Obok sprzętu znalazło się tu również miejsce dla skróconej instrukcji obsługi, dodatkowych czarnych ślizgaczy, wymiennych ogumowanych przycisków DPI (dwa czerwone i jeden czarny), ciężarka oraz pełnej pokrywy z logiem producenta (gdyby ktoś nie był fanem konstrukcji plastra miodu). Jak na sprzęt z segmentu budżetowego (raczej jego górna granica) wyposażenie jest dosyć bogate i często nawet producenci droższych gryzoni są w tym aspekcie oszczędniejsi.

Dodatkowa zawartość Xenon 800

Wygląd ogólny.

Tak jak zostało to już wspomniane Genesis Xenon 800 to myszka o konstrukcji plastra miodu. Taka forma bryły przekłada się dość bezpośrednio na wagę produktu, która wynosi w granicach 60 g (producent deklaruje 58 g). Jeśli nie zawodzi mnie pamięć, jest to więc najlżejsza myszka, jaką do tej pory miałem okazję testować. Waga oczywiście może zostać powiększona o dołożenie znajdujących się w zestawie ciężarków (12 x 1.5 g) oraz pełnej płytki korpusu obudowy (około 1.5-2 g *margines błędu wagi około 0.5 g). Z ekstra lekkiego sprzętu bardzo łatwo można więc uzyskać solidnego gryzonia, przy czym ciężar jest dość równomiernie rozłożony na przód i tył.

Sam kształt to raczej dość standardowa bryła, bez żadnych udziwnień. Mysz jest dobrze wyprofilowana z delikatnym wybrzuszeniem, na którym idzie wygodnie ułożyć dłoń. Dokładne wymiary to 120 mm długości, 66 mm szerokości i 43 mm wysokości.

Xenon 800 grafika 1 Xenon 800 grafika 2

 

Zastosowane tu tworzywo sztuczne wydaje się trwałe (nic się nie ugina, nawet jeśli dość intensywnie ściśniemy mysz), dodatkowo jest ono delikatnie chropowate, dzięki czemu nie powinno być problemów z używaniem sprzętu nawet w długich sesjach. Dołączona do zestawu pełna płytka obudowy, jest równie solidnie wykonana. Zastosowany tam dość śliski plastik jednak bardzo szybko łapie odciski palców.

Górna powierzchnia to duże wygodne w obsłudze klawisze główne (śliski materiał łapie niestety mocno odciski palców). Klik jest dość płytki, ale wymaga delikatnego naporu (nie ma więc obawy przypadkowego naciśnięcia klawiszy). Centralnie ulokowano dobrze spasowany ogumowany scroll. Nie ma tu żadnych luzów na boki, a jego przesuwanie czy klikanie jest optymalne. Poniżej umieszczono ogumowany płaski przycisk do zmiany DPI, który można zmienić na dołączony do zestawu przycisk w kolorze czerwonym.

Lewa strona do dwa ułożone w łuk przyciski dodatkowe (ten sam materiał co główne). Jest to więc sprzęt dedykowany osobom praworęcznym. Klawisze ułożone są dość wysoko (górna krawędź lewego boku), co początkowo może utrudniać korzystanie z nich i wymaga przyzwyczajenia. Są one trochę bardziej twarde niż klawisze podstawowe, wymagają więc większego nacisku do aktywacji (klik jest nadal bardzo szybki i sprężysty). Pod nimi producent zastosował delikatnie wklęsłą konstrukcję obudowy, co pozwala na ułożenie tam dość wygodnie kciuka (chociaż nadal będziemy nim jeździć po podkładce – oczywiście zależne jest to od wielkości dłoni).

Spód Genesis Xenon 800 to pięć białych teflonowych ślizgaczy (jeden wokół centralnie umieszczonego sensora) reszta po krawędziach myszy. Można je wymienić na dołączone do zestawu ślizgacze czarne (białe są moim zdaniem bardziej „śliskie” – może to być jednak odczucie mocno subiektywne). Obok sensora umieszczono suwak do zmiany polling rate.

Xenon 800 grafika 4

Przód myszy to centralnie wychodzący przewód w oplocie o długości 1.8 metra. Kabel jest elastyczny, nie ma więc najmniejszego problemu, z ułożeniem go tak jak będziemy chcieli. Oplot nie jest może najgrubszy, ale jest on na tyle solidny, że nie ma tu mowy o jego przypadkowym przetarciu. Zdecydowano się na taką formę materiału, aby nie zwiększać ciężaru samego urządzenia. Kabel zakończony jest oczywiście dość standardowym wtykiem USB-A.

Podświetlenie.

Jak na sprzęt dedykowany graczom, nie mogło tu zabraknąć stosownego podświetlenia mającego wyróżnić mysz na biurku. W modelu Xenon 800 podświetlony jest wąski pasek w dolnej tylnej części myszy, scroll oraz logo producenta wewnątrz urządzenia (widoczne, jeśli korzystamy ze standardowej płytki z dziurami). Do wyboru (w oprogramowaniu) jest dziesięć różnych form podświetlenia (stałe, pulsacja, fala itp.). Ponadto można ustawić jego natężenie w skali 0-10 (gdzie zero to jego wyłączenie) oraz szybkość przejść kolorów w przypadku np. fali.

Do samego podświetlenia nie można mieć tu żadnych poważniejszych uwag. W najwyższym natężeniu jest ono bardzo wyraziste. Otwarta konstrukcja sprzętu pozwala odpowiednio rozlać się kolorom. Nie jest ono przy tym nazbyt przytłaczające. Najsłabiej w tej kwestii wypada górna część myszy (głównie ze względu na pełne klawisze główne).

Xenon 800 grafika 3

Oprogramowanie.

Każdy sprzęt marki Genesis, z którym do tej pory miałem okazję obcować, posiadał solidnie dopracowane oprogramowanie. Nie inaczej jest w przypadku softu myszki Genesis Xenon 800.

Program jest stabilny (nie ma żadnych, nawet najmniejszych problemów z jego zainstalowaniem czy użytkowaniem). Jego obciążenie podzespołów komputera jest minimalne. Sam soft jest bardzo przejrzysty, wręcz banalny w obsłudze. Jednocześnie umożliwia on bardzo złożone dostosowanie parametrów myszy do własnych potrzeb. Mowa tu o wspomnianym już podświetleniu, przypisaniu funkcji do wszystkich klawiszy, ustawieniu DPI (7 poziomów), zmianie DPI 200-1600, tworzeniu mark (do 50 akcji), szybkości przewijania scrolla, szybkości dwukliku.

Specyfikacja i testy.

Genesis Xenon 800 to nie tylko ciekawy wygląd, ale również dość solidne komponenty. W przypadku przycisków głównych producent zastosował przełączniki Omron D2FC-F-7N, zapewniające żywotność na poziomie 20 milionów kliknięć. Pozostałe klawisze to: boczne przełączniki Huano White (3 miliony kliknięć), scroll Huano Green (5 milionów kliknięć). Są to liczby więcej niż zadowalające i prędzej plastik ulegnie biodegradacji, niż przełączniki dokonają żywota (nawet przy dużej eksploatacji).

Xenon 800 test dpi

Wnętrze myszy, skrywa ponadto jeden z topowych sensorów – Pixart PMW3389. Czyli coś, co naprawdę powinno zostać docenione przez graczy (nawet tych najbardziej wymagających czy zawodowych). Jak zapewnia producent, pozwala on osiągnąć maksymalną prędkość na poziomie 10.16 ms z możliwością wyboru natywnej rozdzielczości do 16 000 dpi. Ma to mieć ogromny wpływ na osiągane przez nas wyniki w grach. Najważniejsze jest to, że nie jest to tylko marketingowy bełkot, a parametry naprawdę wpływające na jakość korzystania z myszy (zarówno praca codzienna, jak i gry – szczególnie te nastawione na refleks).

Xenon 800 test szumów

Interpolacja myszki była testowana na bazowych rozdzielczościach i zaczęła się ona pojawiać w granicach 6400 DPI, co jest wynikiem więcej niż dobrym. Równie dobrze gryzoń wypada, jeśli chodzi o występowanie szumów (delikatne wahania pojawiają się przy 6400 DPI, na poziomie 16000 są one już bardzo zauważalne). Jeżeli zaś chodzi o częstotliwości raportowania czy szybkości kliknięć to wyniki można znaleźć na poniższych grafikach.

Xenon 800 test częstotliwości raportowania

Xenon 800 klik speed

Podsumowanie.

Czy Genesis Xenon 800 jest więc sprzętem wartym wydania na niego ciężko zarobionych złotówek? Moim zdaniem zdecydowanie tak. W dość racjonalnej cenie (sprzęt idzie znaleźć na rynku w granicach nawet 150 zł) otrzymujemy tu solidnie wykonaną myszkę z solidnymi podzespołami. Sprzęt dzięki swojej małej wadze i możliwości dostosowania go do własnych potrzeb powinien zwrócić uwagę większości graczy, którym zależy na niezłej jakości bez wydawania na nią zbyt dużej ilości gotówki. Oczywiście sprzęt ma dość dużą konkurencję w swoim segmencie, ale plasuje się on w ścisłym topie „tanich” myszek dla graczy.


  • Producent: Genesis
  • Komunikacja: Przewodowa
  • Interfejs: USB
  • Sensor: Optyczny
  • Model sensora: PixArt PMW 3389
  • Maksymalna rozdzielczość: 16000 DPI
  • Rozdzielczość: 200 – 16000 DPI
  • Liczba przycisków: 6
  • Programowalne przyciski: Tak
  • Długość przewodu: 180 cm
  • Model przełączników: OMRON
  • Żywotność przycisków: 20 mln.
  • Akceleracja: 50 G
  • Częstotliwość próbkowania: 1 000 Hz
  • Maksymalna szybkość śledzenia: 400 inch/s
  • Wbudowana pamięć: Tak
  • Obsługa makr: Tak
  • Regulacja LOD: Tak
  • Podświetlenie: Tak
  • Kolor podświetlenia: RGB
  • Akcesoria w zestawie: Zestaw ślizgaczy, Dodatkowy panel górny, Ciężarki
  • Długość: 120 mm
  • Szerokość: 66 mm
  • Wysokość: 43 mm
  • Waga: 58 g

Myszki komputerowe w dobrych cenach do znalezienia na CENEO.


Komiksiarnia Dobra popkultura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x