Każdy, kto interesuje się historią (szczególnie z okresu II Wojny Światowej), z pewnością musiał słyszeć o Operacji Market Garden. Spore grono osób największą operację powietrznodesantową pewnie zna dzięki popularnemu filmowi O jeden most za daleko. Jeśli kogoś temat interesuje i chciałby dokładniej go zgłębić, to nie ma ku temu lepszej okazji niż książka Most diabła. Arnhem 1944 autorstwa Anthony’ego Tuckera-Jonesa, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Bellona.
Alianci (szczególnie Brytyjczycy) postrzegają wydarzenia dziejące się w 1944 roku jako heroiczną próbę przyspieszenia upadku Niemiec i tym samym zakończenia II Wojny Światowej. Za niepowodzenie misji od samego początku starali się oni obarczyć winą innych (chociażby generał Sosabowski). Dopiero od niedawna zmieniła się perspektywa oceny tej operacji, a historycy coraz częściej pozwalają sobie na krytykę mocno nierealistycznych założeń misji. Tak właśnie jest w przypadku Anthony’ego Tuckera-Jonesa i jego książki Most diabła. Arnhem 1944.
Autor nie kwestionuje jednak ogólnych założeń operacji i dzielności żołnierzy (różnych narodowości), którzy w poświęcili swoje życie. Oferuje jednak zupełnie inne zrozumienie tego ważnego wydarzenia. Opierając się na licznych źródłach pierwotnych obu stron, pozwala on czytelnikowi na pełniejsze poznanie wydarzeń i wyciągnięcie z nich własnych wniosków.
Publikacja nie skupia się tylko i wyłącznie na tytułowym Arnhem. W książce znajdziemy również obszerne przedstawienie (planowanie i realizacja) całej Operacji Market Garden. Autor szczegółowo omawia błędy popełniane przez siły alianckie. Opisuje słabą komunikację, brak koordynacji i niechęć generałów do przystosowania się do zmieniających się warunków, co ostatecznie doprowadziło do ich porażki. Tucker-Jones znakomicie opisuje również przygotowania, strategię i taktykę sił niemieckich. Czytelnicy mogą zobaczyć, jak Niemcom udało się wykorzystać słabości sił alianckich i wykorzystać teren na swoją korzyść, popełniając przy tym również sporo błędów (których Alianci nie wykorzystali).
Pomimo dogłębnej analizy wydarzeń książka jest bardzo przystępna zarówno dla wielkich miłośników historii, jak i zwykłych czytelników. Tucker-Jones unika przetłaczania czytelnika nadmiarem techniczno-wojskowego żargonu (takowy jednak się pojawia), a jego styl pisania jest bardzo jasny i zwięzły, co ułatwia śledzenie rozwoju wydarzeń.
W Most diabła. Arnhem 1944 Anthony Tucker-Jones przedstawia więc świeżą i dynamiczną relację z operacji, która w dalszym ciągu wzbudza wiele emocji. Jest to więc książka, po którą zdecydowanie powinien sięgnąć każdy pasjonat historii.
- Autor: Anthony Tucker-Jones
- Tłumacz: Sławomir Kędzierski
- Wydawnictwo: Bellona
- Format: 165×235
- Liczba stron: 336
- Oprawa: miękka
- Data wydania: 9 sierpnia 2023
Książka do znalezienia na CENEO. Po więcej dobrych książek zachęcam również zaglądnąć na Komiksiarnia Katowice.
Most diabła. Arnhem 1944.
Ocena:
Książka zapewnia czytelnikom wszechstronne zrozumienie bitwy, przyglądając się jej ze wszystkich stron. Znakomity tekst, wnikliwa analiza i wykorzystanie licznych źródeł pierwotnych sprawiają, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego zainteresowanego historią II Wojny Światowej.