Nick Drnaso to twórca, który udowodnił, że potrafi kreślić naprawdę niezwykłe historie, mocno przyciągające uwagę fanów nietuzinkowych powieści graficznych. Czy swój artystyczny geniusz zaprezentował on również w najnowszym albumie Lekcje aktorstwa? Pora się o tym przekonać.
Witajcie na otwartych darmowych warsztatach Johna Smitha. Na tytułowe Lekcje aktorstwa zdecydowało się kilkanaście osób. Teoretycznie nie mają one ze sobą wiele wspólnego, chociaż niektórzy z nich się znają. Jest jednak coś, co mocno ich łączy. Każdy z uczestników ma problemy z odnalezieniem się we współczesnym społeczeństwie i czuje się przez to mocno wykluczony. Wszyscy oni zdecydowali się wziąć udział w warsztatach skuszeni obietnicą zmian w swoim życiu. Przystępują więc oni do „lekcji” pełni ciekawości i nadziei na lepsze jutro.
Sam zarys historii jasno pokazuje, że Nick Drnaso kolejny raz stworzył dzieło niezwykłe, zapewniające czytelnikowi naprawdę złożoną formę rozrywki. Nie jest więc to tytuł dla miłośników mainstreamu, a dla kogoś, kto chce po zakończonej lekturze jeszcze długo analizować przeczytane treści.
Od pierwszej strony albumu w głowie odbiorcy pojawia się pytanie o to, co tu jest prawdziwe, a co nie? Wydarzenia, których jesteśmy tu świadkami, są bowiem mieszanką fikcji i rzeczywistości. Doskonałym przykładem tego może być, chociażby pierwsza scena, kiedy to Rosie i Dennis odgrywają nieznajomych na pierwszej randce. Teoretycznie są oni małżeństwem od bardzo wielu lat, ale okazuje się, że tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą i cały czas się „odkrywają”. Tego typu wątków jest tu znacznie więcej i wypełniają one szczelnie 276 stron komiksu.
Twórca nie ogranicza się tu tylko do wydarzeń z trwających warsztatów. W jego poprzednich dziełach ważną rolę w historii odgrywali wielowymiarowi bohaterowie i tak też jest w przypadku recenzowanego komiksu. Skupia on uwagę czytelnika na wykreowanych postaciach, ujawniając niektóre szczegóły z ich życia, tym samym prezentując liczne problemy, z którymi borykają się na co dzień.
Jeżeli to jeszcze dla kogoś mało złożonej treści, to każda pokazana tutaj scena to doskonała okazja dla autora do skomentowania współczesnego świata (zwłaszcza społeczeństwa) i pokazania jego wyniszczających problemów.
Nie obeszło się tu jednak również bez pewnych scenariuszowych potknięć. Końcówka albumu jest jak na mój gust (ocena subiektywna) trochę za bardzo przekombinowana. Drnaso trochę za daleko poszedł w kwestionowaniu rzeczywistości, na dodatek pozostawiając czytelnika z wieloma otwartymi pytaniami bez odpowiedzi.
Zastrzeżeń nie można mieć za to do oprawy graficznej komiksu, która utrzymuje poziom poprzednich jego dzieł. Rysunki są więc bardzo proste, ale doskonale dopasowują się do scenariusza i znacząco podsycają jego niezwykłość. Na szczególną uwagę zasługują tu zwłaszcza projekty postaci. Artysta kreśli pozbawione emocji twarze bohaterów przypominające maski i oddające ich szare wnętrza, a to z kolei potrafi być mocno emocjonalne dla samego odbiorcy.
Lekcje aktorstwa są więc kolejnym świetnym i mocno nietuzinkowym dziełem, które wzbogaciło ofertę wydawnictwa Kultura Gniewu. Po tytuł powinni więc sięgnąć wszyscy miłośnicy wartościowych i wielowymiarowych powieści graficznych (o ile jeszcze tego nie zrobili).
- Scenarzysta: Nick Drnaso
- Ilustrator: Nick Drnaso
- Tłumacz: Krzysztof Cieślik
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu
- Format: 210×243 mm
- Liczba stron: 276
- Oprawa: miękka
- Druk: kolor
- Data wydania: 24 maj 2023
Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie Kultura Gniewu.
Lekcje aktorstwa.
Ocena:
Nick Drnaso kolejny raz udowadnia, że potrafi kreślić historie, które na bardzo długo pozostają w pamięci czytelnika.