Bomba – recenzja komiksu.

Bomba recenzja komiksu

Oferta wydawnictwa Kultura Gniewu w czerwcu 2023 roku powiększyła się o naprawdę niezwykłe dzieło. Monumentalny prawie 500 stronicowy album zatytułowany Bomba, który powinien na bardzo długo pozostać w pamięci czytelnika.

Tytuł i grafika na twardej oprawie tego dzieła, są na tyle sugestywne, że każdy domyśli się zawartej tu treści. Trójka artystów mierzy się tu bowiem z tematem bomby atomowej, która 6 sierpnia 1945 roku odmieniła oblicze świata.

Patrząc tylko na zarys treści, ktoś może pomyśleć, że jest to kolejne historyczne dzieło skupiające się na okresie II Wojny Światowej o zabarwieniu pacyfistycznym, przestrzegające świat przed skutkami wojny atomowej. Nic jednak bardziej mylnego (chociaż treści tego typu oczywiście się tu pojawiają, ale nie są pierwszoplanowe i nazbyt oczywiste). Album Bomba jest czymś znacznie bardziej złożonym i przez to mocno zachwycającym. Mamy tu do czynienia z dziełem, które wykracza poza ramy standardowej powieści graficznej i które prawdopodobnie już na zawsze zostanie w pamięci czytelnika.

Trójka twórców stworzyła bowiem graficzny ultradokument, który w ekscytujący i bardzo przejrzysty sposób skupia się na broni atomowej. Pozycję gdzie najważniejszym narratorem nie są ludzie a sam śmiercionośny pierwiastek, który może się przyczynić do upadku ludzkości. Ta spektakularna i angażująca pozycja to naprawdę niezwykły i mocno złożony obraz powstania broni zrzuconej na Hiroszimę, która momentalnie zmieniła oblicze całego świata. Na 472 stronach przenosimy się do kopalni uranu w rejonie Katanga, Stanów Zjednoczonych gdzie trwają prace nad Projektem Manhattan, Niemiec pracujących nad własną bronią zagłady, ZSRR pragnącej wielki siły, Anglii, Norwegii i ostatecznie Japonii.

Cała treść albumu została oczywiście oparta na faktach popartych dziesiątkami dokumentów wnikliwie przestudiowanych przez autorów. W ten sposób udaje się twórcą połączyć wartość edukacyjną (historyczną) z gęstą narracją odnoszącą się do polityki, poglądów społeczeństwa, opinii naukowców (którzy sami nie byli do końca świadomi siły tworzonej broni).

Doskonałym dodatkiem do świetnej treści są tu rewelacyjnie prezentujące się rysunki. Wizualna strona albumu została utrzymana w czerni i bieli co nadaje scenariuszowi pewnej surowości, ale również zachwycającej niezwykłości. Nie ma tu elementu, do którego można byłoby się przyczepić. Świetne tła, projekty postaci, dbałość o szczegóły kreślonych scen, wszystko to jest na najwyższym możliwym poziomie.

Bomba recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Bomba jest więc albumem idealnym, po który powinien sięgnąć każdy, nawet jeśli tematyka dzieła pozornie nie znajduje się w orbicie jego zainteresowań. Jest to bowiem jedno z tych dzieł, które powinien przeczytać każdy.


  • Scenarzysta: Alcante, Bollée Laurent-Frédéric
  • Ilustrator: Denis Rodier
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 215×290 mm
  • Druk: czarno-biały
  • Data wydania: 24 czerwiec 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu.


Bomba.
10/10

Ocena:

Ocena komiksu Bomba.Bombowa pozycja, która zapewnia czytelnikowi taką porcję komiksowych doznań, że nigdy on już o tytule nie zapomni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x