Kalinka. Dżin Parszywiec – recenzja komiksu.

Kalinka. Dżin Parszywiec recenzja

Kultura Gniewu to nie tylko złożone komiksowe dzieła dla dorosłego wymagającego czytelnika. Wydawnictwo regularnie dba również o popkulturowe potrzeby młodszych odbiorców. To właśnie do nich kierowany jest album Kalinka: Dżin Parszywiec, będący początkiem nowej serii z młodą przebojową bohaterką w rolach głównych.

W pewnej odizolowanej dolinie, która nie została jeszcze skalana skazą postępującej cywilizacji, leży pewna wioska, która regularnie nękana jest przez migrujące ogromne ptaki niszczące wszystko na swojej drodze. To właśnie tam wraz ze swoimi rodzicami przebywa młoda Kalinka. Jej matka jako wybitny naukowiec chce bowiem powstrzymać negatywne skutki zbliżającej się migracji. Niestety miejsce to nie jest nazbyt ciekawe dla dziecka. Przynajmniej na pierwszy rzut oka, bowiem szybko okazuje się, że okolica skrywa wiele interesujących sekretów.

Ogólny zarys historii albumu Kalinka: Dżin Parszywiec brzmi dość klasycznie. Czyli jak dziesiątki innych wartkich przygodowych opowieści z odrobiną dramatyzmu dla najmłodszych. Przewracając kolejne strony, szybko idzie się jednak przekonać o tym, że tytuł ma coś więcej do zaoferowania. Twórcy sprawdzone schematy postanowili bowiem wymieszać z ciekawymi i dość zaskakującymi fantazyjnymi elementami. Na kolejnych planszach młody czytelnik wraz z ujmującą główną bohaterką odkrywa więc sekrety okolicy, poznaje niezwykłych mieszkańców i daje się porwać emocjom, kiedy dziewczynka styka się z potworami i tytułowym dżinem.

Cała ta treść została ponadto podana w naprawdę wartkiej formie. Strony przewraca się więc w błyskawicznym tempie, chcąc zobaczyć, co będzie działo się dalej. Dużą zaletą tytułu jest również jego młoda bohaterka. Dziewczyna jest dość ekspresyjna i nie boi się powiedzieć co myśli, nawet jeśli nie zawsze podoba się to innym osobom. Prowadzi to do zabawnych sytuacji, które potrafią wywołać uśmiech na twarzy czytelnika.

Obok całkiem dobrego scenariusza pochwalić należy również przyjemną dla oka oprawę graficzną. Rysunki są dość proste, ale dobrze potrafią oddać dynamikę wydarzeń, jak i emocje towarzyszące bohaterom.

Kalinka. Dżin Parszywiec przykładowy rysunek
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Kalinka. Dżin Parszywiec jest więc albumem, który zdecydowanie można polecić młodszemu czytelnikowi, który powinien być z lektury dzieła zadowolony. Jest to również doskonała propozycja dla rodziców na szybką wieczorną lekturę z dzieckiem przed snem.


  • Scenarzysta: Thom Pico
  • Ilustrator: Karensac
  • Tłumacz: Julia Szustak
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 160×200 mm
  • Liczba stron: 104
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 24 czerwiec 2023

Komiks do kupienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu.


Kalinka. Dżin Parszywiec.
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Kalinka. Dżin Parszywiec.Bardzo przyjemna w odbiorze historia dla młodszego czytelnika, zapewniająca mu odpowiednią formę intensywnej fantazyjnej rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x