Legion Nieśmiertelnych tom 14: Świat Skraju – recenzja książki.

Legion Nieśmiertelnych tom 14: Świat Skraju recenzja

Kosmiczna niebezpieczna przygoda Jamesa McGilla i pomysłowość B.V. Larsona, wydają się nie mieć końca. Przekonać się można o tym, sięgając po książkę Legion Nieśmiertelnych tom 14: Świat Skraju, w której kolejny raz mocna akcja miesza się z humorem i galaktyczną polityką.

Tym razem McGill i legion Varus zostają wysłani na sam skraj Rubieży 921, gdzie wedle starego powiedzenia diabeł mówi dobranoc. Ich celem jest samotna skalista planeta zwana Światem Skraju, gdzie doba trwa jeden ziemski rok. Ponadto panujące tam temperatury wahają się od mrożącego krew w żyłach chłodu do piekielnego żaru. Miejsce to jest jednak bardzo ważne dla obu stron trwającego konfliktu dwóch frakcji Galaktyków. Zadaniem Jamesa i legionu jest nie tylko obrona planety, a znajdującej się tam technologii, która może zmienić oblicze wojny.

Larson kolejny i udany raz zręcznie buduje napięcie, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem sekrety Świata Skraju. Tajemnice te być może nie należą do najbardziej zaskakujących, ale doskonale powiązane są z różnymi wątkami fabuły (również tymi z wcześniejszych tomów). Bardzo ciekawie prezentuje się za to początkowa koncepcja rozdzielenia fabuły na dwa różne miejsca akcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu intryga gęstnieje z każdą stroną, a zwroty akcji sprawiają, że książka staje się mocno angażująca. Autor nie stroni tu również od charakterystycznej dla serii mocnej akcji z odrobiną niezbyt przesadzonej brutalności. Obok tego pełno tu rozbudowanych opisów mrocznych zakamarków planety, co nadaje powieści odpowiedniego klimatu i realizmu.

Słowa pochwały należą się także projektowi McGilla. Ponownie James ukazany jest jako charyzmatyczny człowiek zmagający się z wieloma własnymi demonami, które znacząco wpływają na jego życie i niektóre podejmowane decyzje. Małą łyżeczką dziegciu są jednak momenty, w których zaczyna on myśleć innymi częściami ciała niż mózgiem (na szczęście tym razem jest ich naprawdę mało).

Zauważalne zalety książki to jedno, nie brakuje tu jednak również kilku wad. Pewne zastrzeżenia można mieć do troszkę nierównego tempa akcji, które momentami zbyt mocno zwalnia, skupiając się na mało istotnych (ocena subiektywna) szczegółach. Trochę rozczarowanym można być również samym zakończeniem, które tym razem ma tu bardzo otwartą konstrukcję z wieloma niedokończonymi wątkami i masą niedopowiedzeń.

Podsumowując, Legion Nieśmiertelnych tom 14: Świat Skraju to mająca kilka swoich niedociągnięć powieść sci-fi, która potrafi jednak zaangażować i zapewnić fanowi gatunku i serii solidną porcję rozrywki.


  • Autor: B. V. Larson
  • Wydawnictwo: Drageus Publishing House
  • Format: 125×195 mm
  • Liczba stron: 640
  • Oprawa: Miękka
  • Data wydania: 7 grudzień 2023

Książkę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Drageus Publishing House. Inne ciekawe publikacje możecie znaleźć na Komiksiarnia Katowice.


Ocena książki Legion Nieśmiertelnych tom 14: Świat Skraju. PLUSY: MINUSY:
Ciekawa podwójna konstrukcja fabuły. Pewne zbyt płytko potraktowane wątki.
Niezła angażująca akcja. Zbyt mocno otwarte zakończenie.
Główny bohater i jego wewnętrzne demony.  

 

Legion Nieśmiertelnych tom 14: Świat Skraju.
8/10

Ocena:

Larson kolejny raz stworzył fascynujący świat i skonstruował ciekawą fabułę, okraszoną licznymi zwrotami akcji. Choć książka nie jest pozbawiona wad, to zdecydowanie jest pozycją wartą przeczytania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x