Legion Nieśmiertelnych tom 13: Świat Szkła – recenzja książki.

Legion Nieśmiertelnych tom 13: Świat Szkła recenzja

Świat Szkła, trzynasty tom serii Legion Nieśmiertelnych B.V. Larsona, zabiera czytelników w kolejną kosmiczną podróż z Jamesem McGillem i jego drużyną. Tym razem główny bohater musi odnaleźć tajemniczą planetę z kryształowymi formacjami, które mogą sporo namieszać w galaktyce.

Powieść Legion Nieśmiertelnych tom 13: Świat Szkła rozpoczyna się w momencie, gdy konflikt między ludźmi a Rigelianami wszedł w fazę stagnacji. Obie strony mocno się wykrwawiły, teraz leczą rany i odbudowują swój potencjał. Chwilę spokoju najbardziej docenia James McGill, który mocno pragnie trwałego pokoju. Doskonale zdaje on sobie jednak sprawę z tego, że to tylko kwestia czasu, zanim Rigelianie znów zaatakują. Ziemia musi się na to przygotować. McGill i Legion Varus zostają więc wysłani z misją odkrycia położenia planety bogatej w rzadkie i niezwykle cenne zasoby, dzięki którym nasz przeciwnik ma przewagę technologiczną. Nie będzie to oczywiście łatwe zadanie, a ich wrogiem nie będą tylko kosmici pragnący unicestwić rasę ludzką.

Larson od pierwszych stron wykorzystuje tu swój dynamiczny i obrazowy styl pisania. Powieść kolejny więc raz pełna jest wartkiej akcji, momentów znacząco podnoszących adrenalinę (zarówno bohaterów, jak i czytelnika) i lekkiego humoru (czasem trochę zbyt infantylnego). Nie brakuje tu również bardziej mrocznych i niejednoznacznych momentów mocno powiązanych z galaktyczną polityką. McGill jak mało kto zawsze wplątuje się bowiem w sprawy, od których może zależeć nie tylko jego życie, co z kolei mocno angażuje czytelnika i zapewnia mu sowitą dawkę kosmicznych doznań.

Świat Szkła to jednak nie tylko powielanie sprawdzonych i ciągle dobrych schematów. Autor o wiele ciekawiej przedstawia tu postać głównego bohatera. McGill nie odgrywa tu tylko roli playboya, do którego lgnie płeć przeciwna (wątki te nadal się jednak pojawiają). Przedstawiony jest on za to jako doświadczony żołnierz, który rozumie co znaczy wojna i związane z nią emocje. Odmienne podejście do głównej postaci ma wpływ na samą fabułę, która staje się trochę poważniejsza.

Nie oznacza to jednak, że autor uniknął błędów przy tworzeniu tego dzieła. Nadal natrafiamy tu bowiem na momenty, w których bohaterowie mogą trochę irytować. Są bowiem sytuacje, w których zachowują się oni jak dzieci całkowicie pozbawione logicznego myślenia. Na całe szczęście takich scen jest naprawdę bardzo mało i giną one pod naporem lepszej treści.

Legion Nieśmiertelnych tom 13: Świat Szkła można więc podsumować w jeden sposób: kolejna dobra i angażująca odsłona serii, która powinna się spodobać wielu miłośnikom dynamicznego sci-fi.


  • Autor: B. V. Larson
  • Tłumacz: Marcin Moń
  • Wydawnictwo: Drageus Publishing House
  • Liczba stron: 472
  • Oprawa: Miękka
  • Data wydania: 28 wrzesień 2023

Książkę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Drageus Publishing House. Inne ciekawe publikacje możecie znaleźć na Komiksiarnia Katowice.


Ocena książki Legion Nieśmiertelnych tom 13: Świat Szkła. PLUSY: MINUSY:
Dynamiczny i obrazowy język autora. Niektóre wątki są przewidywalne.
Ciekawa i zauważalna przemiana głównego bohatera. W niektórych momentach postacie nadal mają deficyt zdrowego rozsądku.
Duża dawka dobrej akcji.  

 

Legion Nieśmiertelnych tom 13: Świat Szkła.
8/10

Ocena:

Kolejna odsłona, która zapewnia fanom serii sprawdzony kosmiczny komfort, który angażuje do tego stopnia, że nie można się od niego oderwać, zanim nie zobaczy się ostatniej strony książki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x