Kroniki jerozolimskie – recenzja komiksu.

Kroniki jerozolimskie - recenzja komiksu.

Jerozolima – miasto trzech religii, tygiel kultur, a zarazem epicentrum konfliktu trwającego od niepamiętnych czasów. To właśnie w tym miejscu Guy Delisle postanowił spędzić ponad rok, a efektem tego jest komiks Kroniki jerozolimskie. Jedna z jego najpopularniejszych i najwyżej ocenianych prac, która zyskała uznanie czytelników na całym świecie.

Kroniki jerozolimskie to komiks-reportaż, w którym Delisle relacjonuje swoje doświadczenia z życia w Jerozolimie. Autor przyjeżdża do miasta wraz z żoną, która pracuje dla organizacji humanitarnej, oraz dziećmi. Komiks podzielony jest na krótkie, dzienne epizody, które tworzą mozaikę wydarzeń, spotkań i obserwacji dotyczących codziennego życia w tym miejscu oraz konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Delisle podchodzi do tematu w sposób niemalże dokumentalny, przedstawiając z pozoru banalne momenty codzienności, które jednak w kontekście miasta o tak bogatej i skomplikowanej historii nabierają głębszego znaczenia. Opowieści te są pełne drobnych szczegółów, które razem tworzą szeroką panoramę życia w Jerozolimie, zarówno wśród Izraelczyków, jak i Palestyńczyków.

Na ponad 300 stronach komiksu obok wątków obyczajowych i dramatycznych nie brakuje również lekkiej treści. W kolejnych opowiadaniach z dnia codziennego duże znaczenie ma bowiem humor. Nawet gdy autor udaje się do miejsc, gdzie sytuacja między osadnikami a ludnością arabską jest szczególnie napięta, udaje mu się wydobyć drobne zabawne akcenty. Humor ten pozwala na złagodzenie wyczuwalnego napięcia i jednocześnie pozwala, chociaż troszkę lepiej zrozumieć konflikt izraelsko-palestyński. Są tu więc treści, które zapewniają chwilę rozrywki i jednocześnie skłaniają do głębszych przemyśleń i refleksji.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną dzieła, to podobnie jak w innych pracach autora jest ona prosta, ale też niezwykle sugestywna i pasująca do historii. Jego kreska jest oszczędna, co paradoksalnie pozwala skupić się na esencji opowieści. Delisle unika przesadnych detali, co dodaje jego pracy pewnej uniwersalności. Postacie są rysowane w sposób uproszczony, ale każda z nich jest rozpoznawalna i posiada swoje indywidualne cechy. Kontrast pomiędzy prostotą rysunków a złożonością poruszanych tematów tworzy więc ciekawy efekt.

Przykładowa plansza Kroniki jerozolimskie - recenzja komiksu.
Przykładowa plansza: alejakomiksu.com

Kroniki jerozolimskie tak jak zostało to napisane już we wstępie recenzji, to dzieło wyśmienite, które zdecydowanie powinien przeczytać każdy fan powieści graficznych.


Ocena komiksu Kroniki jerozolimskie. PLUSY: MINUSY:
Niezły i przemyślany humor. Dość uproszczone ukazanie konfliktu dwóch narodów.
Styl graficzny. Subiektywny punkt widzenia autora.
Pewna wartość edukacyjna.  

 

Kroniki jerozolimskie.
8.5/10

Ocena:

Komiks, który łączy w sobie cechy reportażu, autobiografii i literatury podróżniczej. Guy Delisle w naprawdę świetnym stylu przedstawia codzienność Jerozolimy, ukazując jej wielowarstwowość, wykorzystując do tego przemyślany humor. To lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników komiksów, ale także dla wszystkich, którzy interesują się współczesnym światem, polityką i kulturą.


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Kultura Gniewu. Komiks można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x