Król rozpustników: Księga 1 – recenzja komiksu.

Król rozpustników: Księga 1 recenzja komiksu

Duet Vincent Brugeas i Ronan Toulhoat ponownie wkraczają do oferty wydawnictwa Lost in Time. Tym razem obaj panowie zabierają czytelnika w klimaty średniowiecza, aby w mieszance fikcji i faktów zaprezentować mu losy człowieka będącego niepisanym panem i władcą Paryża.

Historia albumu Król rozpustników: Księga 1 rozgrywa się w Paryżu roku 1194 za panowania króla Filipa II Augusta. Okresie wielkich niepokojów, kiedy to władca ciągle obawiał się powrotu Ryszarda Lwie Serce, który mógł zagrozić jego panowaniu. Wiele niebezpieczeństw czyhało również bliżej pałacu. Tymi kłopotami doskonale zajmował się jednak główny bohater dzieła Roy des Ribauds zwany również „smutnym panem”. Osoba działająca w cieniu, która odpowiadała za bezpieczeństwo króla. Prawdziwy władca półświatka mający miano postrachu Paryża i całego królestwa. Wiedział on bowiem o wszystkich wydarzeniach, a tylko jedno jego skinienie wystarczyło, aby ktoś zniknął z tego świata. Niespodziewanie pewnego dnia otrzymuje on zadanie odnalezienia mordercy pewnego akwitańskiego handlarza winem. Sprawa ma dla niego mocno osobisty wydźwięk i na dodatek może doprowadzić do jego upadku. Musi więc on zrobić wszystko, aby prawda o pewnych wydarzeniach nie wyszła nigdy na światło dzienne.

Pawie od samego początku albumu mamy tutaj do czynienia z bardzo gęstym, zachwycającym i mocno angażującym połączeniem akcji, historii, wyrazistych postaci i wylewających się z kadrów komiksu różnorakich emocji.

Vincent Brugeas niewątpliwie odrobił pracę domową, jeśli chodzi o badania historyczne, co znajduje odzwierciedlenie w treści. Precyzja, z jaką opisuje on historyczne tło prezentowanych wydarzeń w połączeniu z dbałością o scenografię, kostiumy i detale architektoniczne sprawia, że nawet najbardziej wymagający odbiorcy powinni być ze scenariusza zadowoleni. Pozwala to również znacznie intensywniej zanurzyć się w atmosferze dzieła, a całej opowieści nadaje sznytu autentyczności.

Obok tego mamy również do czynienia ze wspomnianą wyśmienitą akcją gdzie nie można być pewnym, co wydarzy się na kolejnej stronie czy kadrze. Fabuła umiejętnie łączy wątki polityczne, intrygi pałacowe, paryski półświatek, brutalność czasów oraz kłopoty osobiste bohatera. Scenarzysta balansuje tu na pograniczu przygody, sensacji i dramatu (rodzinnego) potrafiąc wykorzystać największe zalety wymienionych gatunków.

Kolejnym plusem komiksu są rewelacyjnie scharakteryzowani bohaterowie niepopadający w nadmierne archetypy. Roy des Ribaud to postać mocno niejednoznaczna i nie da się go łatwo zaszufladkować w kategoriach dobra i zła. Im mocniej zagłębiamy się w fabule i lepiej go poznajemy, tym bardziej potrafi być on urzekający. Wokół niego pojawiają się również inne wyraziste i kolorowe postacie (zarówno przyjaciele, jak i wrogowie). Prawie każda z nich jest inna w żaden sposób niepowielająca pewnych wzorców, co nadaje historii znaczącej głębi.

Dopełnieniem komiksowej perfekcji jest tu rewelacyjna oprawa graficzna. Rysunek Ronana Toulhoata jest wspaniały. Sceneria jest bogata i szczegółowa, a postacie wyraziste i zachwycające. Styl graficzny jest realistyczny, ale ma też w sobie nutę fantazyjności, która nadaje komiksowi mrocznej, tajemniczej i bezpardonowej atmosfery.

Król rozpustników: Księga 1 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Lost in Time.

Na osobną krótką wzmiankę zasługuje również rodzime wydanie. Na naszym rynku mamy do czynienia ze zbiorczym połączeniem trzech z dostępnych na chwilę obecną czterech oryginalnych albumów. Przekłada się to na 464 komiksowego piękna, które zapewnia czytelnikowi długą rozrywkę.

Król rozpustników: Księga 1 krótko podsumowując, jest dziełem rewelacyjnym godnym polecenia każdemu pasjonatowi dobrze napisanego i narysowanego komiksu. Na chwilę obecną w moim prywatnym rankingu jest to najlepsza pozycja, jaką przeczytałem w 2023 roku.


  • Scenarzysta: Vincent Brugeas
  • Ilustrator: Ronan Toulhoat
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 203×290 mm
  • Liczba stron: 464
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 2 październik 2023

Komiks do znalezienia w ofercie sklepu wydawnictwa Lost in Time. Więcej dobrych komiksów w dobrych cenach znajdziecie również na CENEO oraz Komiksiarnia Katowice.


Król rozpustników: Księga 1.
10/10

Ocena:

Ocena komiksu Król rozpustników: Księga 1.Gargantuiczna dawka doskonałej komiksowej rozrywki, która pochłania czytelnika na kilka wieczorów i pozostawia go na koniec ze szczerym uśmiechem zadowolenia malującym się na twarzy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x