Klawiatura AOC GK500 – test.

 AOC GK500 test

Firma AOC coraz bardziej zaznacza swoją obecność na rynku komputerowych urządzeń peryferyjnych. W ich ofercie dosyć regularnie pojawiają się nowe sprzęty, które mają za zadanie połączyć wysoką jakość i przystępną cenę. Jednym z takich towarów jest klawiatura mechaniczna AOC GK500. Pora więc sprawdzić, czy hasła reklamowe mają swoje bezpośrednie przełożenie na sprzęt dedykowany graczom (i nie tylko).

Klawiatura AOC GK500 zalicza się do grona sprzętu ze średniej półki, za który potencjalnemu klientowi przyjdzie zapłacić w granicach 160 zł. Pewna budżetowość widoczna jest w samym opakowaniu, które prezentuje się poprawnie. Nie jest ono jednak na tyle „wyraziste”, aby wyróżnić towar z grona pokaźnej konkurencji i mocniej przyciągnąć wzrok potencjalnego użytkownika. We wnętrzu kartonu obok samego sprzętu znajdziemy również skróconą instrukcję obsługi, podstawkę pod nadgarstki oraz dodatkowe srebrne Keycap-y (A/W/S/D).

Zewnętrzne opakowanie być może nie robi na klientach większego wrażenia, ono jest jednak tylko mało istotnym dodatkiem. Najważniejsze jest to, jak prezentuje się sama klawiatura. GK500 zaraz po wyjęciu z pudełka przyciąga uwagę i wydaje się ona znacznie droższa, niż jest to w rzeczywistości. Na pewno firma nie oszczędzała na wykorzystanych materiałach, co widać i czuć dotykiem. Szkielet sprzętu stanowi solidnie wykonana metalowa czarna podstawa (ze srebrnymi wstawkami). Na niej umieszczono zestaw 104 formowanych wtryskowo klawiszy z laserowo trawionym napisem, wykończonych delikatną chropowatością uprzyjemniającą korzystanie ze sprzętu. Spód to dwie gumowe stopki i dwie gumowe nóżki do regulacji konta nachylenia. Na ich temat wystarczy napisać, że spełniają swoją funkcję.

AOC GK500 grafika 1

Pod względem wytrzymałości, konstrukcji nie można niczego zarzucić. Nic się tutaj nie ugina, nawet przy mocnym ściskaniu, nie odnosi się również wrażenia, jakby zaraz miało coś pęknąć. Podobnie jest w przypadku dobrze wykonanych klawiszy, chociaż tutaj pojawia się malutki minusik. Zarówno prawy Shift, jak i Enter (poziomy) delikatnie kołyszą się na boki przy naciśnięciu z boku klawisza. Nie wiem, czy jest to jakiś defekt testowanego egzemplarza, czy ten „typ po prostu tak ma”. W żaden jednak sposób nie przeszkadza to w użytkowaniu i prawie w ogóle nie zwraca się na to uwagi.

Bardziej problematyczna jest za to zastosowana tutaj magnetyczna podstawka pod nadgarstki. Wszystko będzie oczywiście mocno zależne od samego użytkownika, ale mnie osobiście o wiele wygodniej korzystało się ze sprzętu bez tego dodatku. Jest on bowiem na tyle płaski, że prawie w ogóle nie daje wygodnego podparcia dłoni. Jako że mamy tu do czynienia z klawiaturą przewodową, trzeba również wspomnieć o zamontowanym na stałe przewodzie. Ma on długość 1.8 m, zastosowano dość gruby oplot, co niestety wpływa na sztywność przewodu. Jego zakończeniem jest zaś standardowe złącze USB.

Wykorzystanie solidnych materiałów powoduje konieczność szukania przez producenta pewnych oszczędności w innych miejscach. Cięcie kosztów produkcji przekłada się więc na zastosowane tutaj przełączniki, którymi są Outemu Red. Dla bardziej wymagających graczy i “koneserów” sprzętu komputerowego oznacza to pewne ustępstwa jakościowe, które mogą w pewien sposób wpływać na komfort i szybkość zabawy/korzystania z klawiatury. Bądźmy jednak szczerzy, znacząca większość potencjalnych użytkowników (nawet jeśli są zapalonymi graczami), z trudem będzie stanie odróżnić Outemu Red od stosowanych w droższych klawiaturach innych lepszych przełączników. Być może zabrzmię dla niektórych jak „technologiczny ignorant”, jednak jeśli nie widać znaczących różnic to po co przepłacać? Zastosowanie tańszych przełączników w żaden sposób nie umniejsza jakości sprzętu. Mało tego zastosowane (programowalne) przełączniki to nadal 50 milionów kliknięć (ich dźwięk jest bardzo przyjemny dla ucha). Dodatkowo wykorzystana technologia zapewnia użytkownikom 100% anti-ghosting.

Tak jak zostało to już wspomniane, AOC GK500 dzięki autorskiej aplikacji G-Tools ma możliwość między innymi ustawiania czułości klawiszy czy przygotowywania własnych “makr” zarówno do konkretnych programów czy ulubionych gier. Dzięki temu znika problem braku dodatkowych fizycznych klawiszy funkcyjnych. W klawiaturze dla graczy nie mogło również zabraknąć możliwości regulowania podświetlenia RGB. Można edytować przygotowane przez producenta presety lub ustawić oświetlenie do własnych wizualnych potrzeb (np. dopasowując je do konkretnych gier).

Krótko podsumowując, klawiatura AOC GK500 jest bardzo dobrym wyborem dla średnio wymagających graczy/użytkowników i perfekcyjnym dla tych, którzy chcą solidnego sprzętu bez konieczności wydawania na niego astronomicznych kwot.


  • Producent: AOC
  • Przełączniki: OUTEMU Red
  • Wielkość: Pełnowymiarowa
  • Trwałość przełączników: 50 mln
  • Klawisze programowalne: TAK
  • Klawisze Makro: 5
  • Klawisze sterowania multimediami: TAK
  • Anti-Ghosting: 25-keys
  • Częstotliwość: 1000 Hz, 1 ms
  • Podświetlenie: 16,8 mln kolorów
  • Wbudowana pamięć: 1 profil
  • Materiał pokrycia: Stop aluminium klasy premium
  • Połączenie/Kabel: 1.8 metra, oplot, złącze USB 2.0
  • Gwarancja: 2 lata
  • Wymiary produktu, waga: 433 x 192 x 37, 1050

Komiksiarnia Dobra popkultura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] przełączać za pomocą klawisza funkcyjnego). W porównaniu z wcześniej testowaną klawiaturą AOC GK500 odnoszę jednak wrażenie, że intensywność podświetlenia jest troszkę niższa (może być to […]

0
Would love your thoughts, please comment.x