Dom Usherów – recenzja komiksu.

Dom Usherów  recenzja

Witajcie w mrocznym świecie Edgara Allana Poe, gdzie melancholia miesza się z grozą. Komiks Dom Usherów, który wzbogacił ofertę wydawnictwa Lost in Time, jest bowiem graficzną adaptacją jednego z opowiadań poety, a więc pozycją, która powinna zwrócić uwagę miłośników opowiadań z dreszczykiem.

Na wstępie recenzji trzeba poczynić pewną ważną uwagę skierowaną głównie do największych fanów Poe. Komiks Dom Usherów nie należy do najwierniejszych adaptacji jego twórczości. Jest to raczej bardzo luźna interpretacja jego gotyckiego opowiadania. Scenarzyście Jeanowi Dufaux głównie zależało bowiem na oddaniu klimatu dzieła, a niekoniecznie wiernemu trzymaniu się samej treści.

Narratorem jest tu Damon Price. Hazardzista, któremu nie dopisuje szczęście i jest on winien pokaźną sumę pieniędzy osobie, z którą raczej nikt nie chce zadzierać. Jedynym rozwiązaniem jego problemu jest pożyczenie pieniędzy od Niny, jego kochanki. Wkrótce na jego drodze pojawia się także tajemniczy mężczyzna, który twierdzi, że wykorzystuje go jako postać w jednej ze swoich historii. Opowiadaniu, które pełne jest bólu, strachu, śmierci i beznadziejności, które naprawdę ogarną życie bohatera.

Scenariusz komiksu do najbardziej złożonych na pewno nie należy. Mocno ograniczona ilość stron wymusza bowiem na autorze szybkie pchanie treści do przodu, nie pozwalając mu na zatrzymywanie się, aby dokładniej przedstawić niektóre wydarzenia czy postacie. Nie umniejsza to jednak ogólnemu klimatowi historii, który podobnie jak w oryginale potrafi być niezwykle intensywny i mocno oddziaływujący na czytelnika.

Ciekawym i oryginalnym scenariuszowym pomysłem jest tu umieszczenie w albumie samego Edgara Allana Poe, który wędruje po komiksie, rozmawia ze bohaterami i podsuwa im ich przyszłe poczynania (kierując tym samym ich życiem).

Od strony fabularnej album można więc określić mianem mrocznego thrillera flirtującego z fantastyką i odrobiną horroru. Nie znajdziemy tu jednak nic nadmiernie innowacyjnego, ale i tak pięćdziesiąt sześć stron dzieła czyta się z niekłamaną przyjemnością.

Bardzo duża w tym zasługa świetnie prezentującej się oprawy rysunkowej. Ilustracje Jaime’a Calderóna są wspaniałe zarówno pod względem projektów postaci, jak i szczegółowości teł. Największym ich walorem jest jednak perfekcyjnie oddana gotycka atmosfera niepokoju, która utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony dzieła.

Osobny akapit należy również poświęcić samemu wydaniu. Miłym dodatkiem do komiksu jest tu umieszczenie na jego końcu pełnego opowiadania Zagłada Domu Usherów, będącego pierwowzorem albumu.

Dom Usherów  recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Lost in Time.

Dom Usherów to ponura, tajemnicza i emocjonalna opowieść, która ma swoje błędy i niedociągnięcia, ale i tak stanowi łakomy kąsek dla wielbicieli gotyckiej poetyckiej grozy.


  • Scenarzysta: Jean Dufaux
  • Ilustrator: Jaime Calderón
  • Tłumacz: Jakub Syty, Sławomir Studniarz
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 72
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 29 luty 2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Lost in Time. Album można znaleźć również w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu Dom Usherów. PLUSY: MINUSY:
Świetny klimat opowiadania. Krótka i momentami uproszczona fabuła.
Rewelacyjnie prezentująca się oprawa rysunkowa.  

 

Dom Usherów.
7.5/10

Ocena:

Gotycka groza z kilkoma zauważalnymi niedociągnięciami, która potrafi jednak zaciekawić i zaangażować czytelnika.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x