Orwell – absolwent Eton, policjant, robociarz, dandys, bojownik, dziennikarz, buntownik, powieściopisarz, ekscentryk, socjalista, patriota, ogrodnik, pustelnik, wizjoner. Tytuł do najkrótszych nie należy i wypowiedzenie go jednym tchem może zakończyć się problemami oddechowymi, jednak doskonale oddaje on złożoność Erica Arthura Blaira (lepiej znanego jako George Orwell). Próbę pokazania wielu twarzy jednego z najwybitniejszych anielskich pisarzy w komiksowej formie podjęła się dwójka twórców (Sebastien Verdier i Pierr Christin) i zrobili to po mistrzowsku.
Biografia mistrza
Tak jak zostało to już napisane w samym wstępie mamy tutaj do czynienia z komiksową biografią jednego z najwyśmienitszych pisarzy wszechczasów, którego dzieła powinny być znane każdemu człowiekowi na ziemi. Komiks prowadzi czytelnika po wszystkich najważniejszych momentach życia artysty. Począwszy od jego dzieciństwa spędzonego na wesołych zabawach w otoczeniu przyrody, nauki w jednej z najbardziej elitarnych szkół, przez uczestnictwo w Hiszpańskiej wojnie domowej, kończąc na stworzeniu jednej z najlepszych jego książek (1984), którą napisał tuż przed swoją śmiercią. Wszystkie wydarzenia biograficzne są tutaj ułożone w sposób chronologiczny, prezentując naprawdę bogate życie pisarza (o czym informuje już sam tytuł). Oczywiście należy brać tutaj pod uwagę specyfikę medium, jakim jest komiks, co wiąże się z pewnymi uproszczeniami i wybiórczością niektórych faktów. Porównując jednak dzieło z kilkoma innymi biografiami książkowymi, które miałem okazję czytać, jest naprawdę bardzo dobrze i twórcy postarali się w naprawdę świetnej formie zaserwować odbiorcy barwny życiorys Orwella.
Doskonała forma
Ogromną zaletą dzieła jest nie tylko spójne i ciekawe zaprezentowanie życia pisarza, ale również wymieszanie tutaj treści komiksowej z fragmentami książek czy felietonów Orwella, przy jednoczesnej próbie pokazania kształtowania się jego światopoglądu, który miał ogromne znaczenie dla jego twórczości. Rewelacyjnym dodatkiem jest tutaj również ostatni rozdział „Po Orwellu”, który pokazuje jak jego twórczość, jest teraz wykorzystywana przez skraje strony polityczne, których tak bardzo on nienawidził.
Oprawa graficzna i wydanie
Świetnym uzupełnieniem treści scenariuszowej jest tutaj przepiękna oprawa graficzna, która zachwyca na każdej stronie. Rysunki utrzymane są w konwencji czarno-białej, zachowując jednak niebywałą wyrazistość oraz dbałość o każdy najdrobniejszy detal (czy to postaci, czy teł). Ciekawym i jednocześnie rewelacyjnym pomysłem jest tutaj wykorzystanie rysunków innych artystów np. w momencie, kiedy w fabule pojawia się miejsce na retrospekcje. Inna forma prac doskonale kontrastuje z ogólnym stylem, podkreślając scenariuszowe znaczenie danego fragmentu. Świetnym zabiegiem jest tutaj również wykorzystanie kolorów na niektórych ważnych rysunkach czy małych elementach planszy (np. flagach, książkach). Jest to mały graficzny dodatek, który jednak nadaje komiksowi artystycznej wyrazistości.
Niczego złego nie można napisać na temat rodzimego wydania, które jest idealne. Twarda oprawa skąpana w czerwieni, świetnej jakości papier odraz druk oraz bardzo dobre tłumaczenie. Pozycja prezentuje się naprawdę gustownie i zdecydowanie jest warta swojej ceny.
Komiksowa biografia warta przeczytania
Orwell to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najlepiej zaadaptowanych komiksowych biografii, które miałem okazje czytać. Jest to dzieło, które zdecydowanie powinno przypaść do gustu każdemu fanowi dobrze napisanego i narysowanego komiksu, nawet jeśli do tej pory niespecjalnie przepadał on za biograficznymi pozycjami.
Dziękuję wydawnictwu Marginesy za udostępnienie egzemplarza do recenzji
Podsumowanie:
+ świetna komisowa biografia;
+ rewelacyjna oprawa graficzna;
+ świetne rodzime wydanie;