Groza, niezwykły klimat, wyrazistość emocji, tajemniczość i niesamowita oprawa graficzna. Są to kluczowe elementy komiksu Las autorstwa Ott Thomasa, którego recenzja jest dostępna na stronie. Czy podobne zalety można znaleźć również w albumie Cinema Panopticum? O tym można się przekonać, poświęcając czas na przeczytanie poniższego tekstu.
Cinema Panopticum podobnie jak inne prace autora, to dzieło znacząco wyróżniające się na tle rynku komiksowego. Twórca jest bowiem mistrzem w kreśleniu historii pozbawionych słów, ale nie pozbawionych głębi i niesamowitości. Początek albumu skupia się tu na dziewczynce odwiedzającej wesołe miasteczko, której niestety nie stać na znajdujące się tam atrakcje. Pieniędzy wystarczy jej jedynie na skorzystanie z tytułowego Cinema Panopticum, składającego się z pięciu maszyn, gdzie każda z nich prezentuje inną historię.
W ten oto sposób odbiorca ma możliwość prześledzenia kolejnych krótkich rozdziałów, które teoretycznie można „zobaczyć” w dosłownie kilka minut. Jeśli jednak chce się je w pełni zrozumieć i docenić ich niesamowitość należy poświęcić znacznie więcej czasu. Każda z historii pod wierzchnią warstwą prostoty skrywa bowiem wiele sekretów i niedopowiedzeń, które każdy może interpretować na swój własny indywidualny sposób.
Poszczególne rozdziały to niesamowita mieszanka fantazyjności, mroku, niesprecyzowanej grozy i różnorakich ludzkich emocji (te najlepiej prezentowane są na twarzy głównej bohaterki). Mieszanka ta jest dla czytelnika niezwykle angażująca i zachęca go do kilkukrotnego oglądania tego samego rozdziału. Zdecydowanie warto, bo autor uwielbia bawić się głębią, wiążąc w nieoczywisty sposób kolejne historyjki. Dzięki temu powracając do danego rozdziału, możemy odkryć w nim coś zupełnie nowego.
Wartość artystyczna tytułu jest nie do przecenienia nie tylko ze względu na nietuzinkową treść, ale również styl graficzny. Thomas Ott specjalizuje się w scrapboardzie, czyli wydrapywaniu obrazu z czarnego tła. Tworzy to niesamowity klimat, trudny do odwzorowania tradycyjnymi rysunkami.
Cinema Panopticum jest więc dziełem genialnym, które należy przeczytać wielokrotnie i stopniowo docenić jego geniusz. Nie jest to jednak pozycja dla każdego, a tylko dla tych pasjonatów komiksu, którzy oczekują czegoś więcej niż tylko prostej rozrywki.
- Scenarzysta: Thomas Ott
- Ilustrator: Thomas Ott
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu
- Format: 165×235 mm
- Liczba stron: 104
- Oprawa: twarda
- Druk: czarno-biały
- Data wydania: 10 październik 2023
Komiks do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu. Komiksy w dobrych cenach znajdziecie również na CENEO.
Cinema Panopticum.
Ocena:
Niesamowite wieloznaczne dzieło, które można oglądać i analizować godzinami.