Assassin’s Creed Valhalla: Zapomniane mity – recenzja komiksu.

Assassin's Creed Valhalla: Zapomniane mity recenzja

Asasynowa oferta wydawnictwa Egmont powiększa się o kolejny tytuł. Tym razem jest to album Assassin’s Creed Valhalla: Zapomniane mity będący trzyczęściową (u nas dostępne jest wydanie zbiorcze) krótką serią stanowiącą komiksowy prequel DLC Świt Ragnaröku. Jest to więc pozycja kierowana raczej do graczy uwielbiających serię Ubisoftu.

Historia Assassin’s Creed Valhalla: Zapomniane mity rozpoczyna się w momencie, kiedy Thor, Baldr i Heimdall odkrywają ognistego olbrzyma na granicach Asgardu i postanawiają go zgładzić. Plan nie przebiega jednak tak, jak sobie wszyscy założyli i Baldr zostaje uwięziony w zawalonej jaskini. Od tego momentu zaczynamy śledzić jego losy, skupione na próbie wyjaśnienia i zażegnania wojennego zagrożenia ze strony ognistych gigantów. Na swojej drodze napotka on ponadto kilka postaci wprost z kart mitologii nordyckiej. Wydają się one wspierać go w jego misji. Do samego końca nie będzie jednak wiadomo czy można im w pełni zaufać.

Każdy, kto zetknął się z komiksami opartymi na growych pierwowzorach, doskonale wie, że w przeważającej większości przypadków stawiają one głównie na prostą dawkę rozrywki. Tak też jest w przypadku dzieła napisanego przez Alexandra Freeda. Scenarzysta od samego początku łączy tu wartką przygodę z widowiskowością i do tego dość luźno nawiązując do pewnych mitów mitologii nordyckiej. Historia o wiele bardziej powiązana jest z grą, stanowiąc swoistego rodzaju wstęp do wymienionego dodatku. Powiązania te są na tyle istotne, że raczej po album powinni sięgnąć gracze znający zarówno podstawkę, jak i rozszerzenie.

O ile do widowiskowości komiksu nie można mieć zastrzeżeń, to trudno nie zwrócić uwagi na jego pewne wady. Cała historia jest bardzo krótka (zaledwie 72 strony), nie ma więc tu miejsca na nadmiernie rozbudowane tło wydarzeń czy samych postaci. Bohaterowie są więc dość płascy, a próba rozwinięcia jakiś większych relacji pomiędzy nimi przez autora najczęściej kończy się na kilku kadrach (które można policzyć na palcach jednej dłoni). Ambitnych i złożonych treści tutaj więc nie odnajdziemy, a cała historia dość szybko umknie z naszej pamięci.

Jeżeli zaś chodzi o oprawę graficzną, to ta prezentuje się poprawnie. Martín Túnica ma jednak pewne problemy z jednolitością swoich prac. W jednych kadrach dość dobrze ukazuje on zarówno akcję, jak i samych bohaterów. W innych momentach komiksu można zaś odnieść wrażenie, że kreślił on prace na szybko, nie zwracając uwagi na szczegóły (zwłaszcza twarze).

Assassin's Creed Valhalla: Zapomniane mity recenzja - rysunek.

Assassin’s Creed Valhalla: Zapomniane mity jest więc dziełem dość przeciętnym (pod wieloma względami), po które powinni sięgnąć jedynie najwięksi fani gry.


 • Scenarzysta: Alexander Freed
 • Ilustrator: Martín Túnica
 • Tłumacz: Jacek Drewnowski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Format: 167×255 mm
 • Liczba stron: 72
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Data wydania: 6 grudzień 2023

Komiks do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Egmont. Komiksy w dobrych cenach znajdziecie również na CENEO.


Assassin's Creed Valhalla: Zapomniane mity.
5.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Assassin's Creed Valhalla: Zapomniane mity.Prosta dawka akcji i przygody w świecie Assassin’s Creed Valhalla, która może zaciekawić jedynie wielkich fanów gry.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x