Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1 – recenzja mangi.

Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1 recenzja

Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1 to manga autorstwa Eiichi Shimizu i Tomohiro Shimoguchiego, kierowana do fanów uniwersum DC. Tytuł ten wydany w Polsce przez Egmont wprowadza nas do mrocznego świata Gotham City i przedstawia trochę inne spojrzenie na postać Batmana niż w komiksach zachodnich.

Kariera Bruce’a Wayne’a jako Batmana zaczęła się zaledwie kilka lat temu. To jednak wystarczyło, aby odniósł on swoje pierwsze zauważalne sukcesy. Przestępczość w Gotham znacząco bowiem spadła, a starzy gangsterzy albo siedzą w więzieniu, albo uciekli z miasta. Życie jednak nie znosi próżni i na ich miejsce szybko pojawiają się nowi mocno niebezpieczni i nieprzewidywalni złoczyńcy. Nic więc dziwnego, że Batman potrzebuje pomocy. Takową ma być sztuczna inteligencja o imieniu ROBIN, która ułatwi mu dbanie o porządek w Gotham, nad które nadciągają ciemne chmury.

Recenzowana manga jest nowym i ciekawym wyobrażeniem znanego herosa. Młody Bruce bardzo mocno opiera się tutaj na technologii, która ma pomagać mu łapać przestępców. W przeciwieństwie do wielu innych poświęconych mu dzieł nie stroni on również tutaj od dość bezwzględnego eliminowania złoczyńców (sama historia nie jest jednak krwawa).

W nowej serii pojawiają się również inne znane postacie, w zupełnie nowych i zaskakujących dla siebie rolach. Jedną z nich jest, chociażby Joker, który nie jest tu klasycznym złoczyńcą. Można go tutaj określić nawet mianem bohatera sprawiedliwości, który eliminuje wszelkie zło pojawiające się na jego drodze. Postać ta balansuje więc gdzieś na pograniczu klasycznego dobra i zła co sprawia, że naprawdę mocno przykuwa on uwagę czytelnika i momentami wręcz przyćmiewa samego Batmana (chociaż pojawia się epizodycznie).

Scenariusz jest więc tutaj bardzo ekscytujący zarówno jeśli chodzi o samą akcję, jak i bohaterów i zachodzące pomiędzy nimi relacje. Jedyne, do czego można się tutaj przyczepić to skrótowość niektórych wątków i troszkę zbyt szybkie wprowadzanie do historii nowych fabularnych pomysłów.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to wyraźnie widać tu czerpanie inspiracji z trylogii Mroczny Rycerz. Bardzo dobrze współgra ona z fabułą i dodaje mandze mrocznego klimatu. Brakuje tu jednak większej wyrazistości teł (o ile wg. się pojawiają) oraz kilka kadrów wygląda jakby były rysowane w naprawdę dużym pośpiechu.

Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Egmont Polska.

Drobne niedociągnięcia nie wpływają jednak znacząco na jakość tytułu. Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1 jest więc naprawdę bardzo dobrym początkiem historii, która powinna zainteresować zarówno fanów mangowych shonenów, jak i wiernych fanów zamaskowanego rycerza.


  • Scenarzysta: Tomohiro Shimoguchi, Eiichi Shimizu
  • Ilustrator: Tomohiro Shimoguchi, Eiichi Shimizu
  • Tłumacz: Paweł Dybała
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 148×210 mm
  • Liczba stron: 206
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offset
  • Druk: czarno-biały
  • Data wydania: 28 luty 2024

Mangę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena mangi Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1. PLUSY: MINUSY:
Świeże spojrzenie na znane postacie. Pewne drobne niedociągnięcia graficzne.
Mroczny klimat. Skrótowość niektórych wątków.
Mocna akcja.  

 

Batman: Pogromca sprawiedliwości tom 1.
8.5/10

Ocena:

Ciekawa fabuła, dobrze napisane postacie i niezła oprawa graficzna sprawiają, że manga zapewnia czytelnikowi solidną dawkę rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x