W poszukiwaniu miłości – recenzja komiksu Załoga Promienia

Zaloga Promienia - recenzja

Załoga Promienia to nietuzinkowa graficzna powieść science fiction z mocno zaakcentowanym wątkiem romantycznym, która debiutowała jako komiks internetowy. Historia szybko jednak zjednała sobie spore grono fanów i zdecydowano się na wydanie wersji papierowej. Na naszym rynku tytuł debiutuje dzięki wydawnictwu Kultura Gniewu, które słynie z publikowania mocno „intrygujących” pozycji.

Akcja dzieła przenosi czytelnika w bliżej nieokreśloną przyszłość, kiedy to ludzie opanowali podróże międzygwiezdne. Główną bohaterką opowieści jest tutaj Mia, młoda kobieta, która zaraz po ukończeniu ekskluzywnej szkoły, dołącza do załogi międzygwiezdnego statku kosmicznego. Zadaniem jego członków jest przemierzanie bezkresu galaktyki i odnajdywanie zabytków wymagających stosownego odnowienia, tak aby pamięć o nich nadal trwała w umysłach ludzi. Dla kobiety jest to również swoistego rodzaju podróż w poszukiwaniu utraconej miłości, która czeka tylko na to, aby ponownie ją odnaleźć.

Zaloga Promienia - rysunek 1
Przykładowe rysunki: Kultura Gniewu

Załoga Promienia to dzieło, którego nie da się łatwo zaszufladkować w jednej konkretnej kategorii. Teoretycznie tak jak zostało to już wspomniane mamy tutaj do czynienia z komiksem sci-fi. Tak naprawdę jednak scenariusz mocno odbiega od standardowego tytułu tego typu, o wiele większą uwagę poświęcając obyczajowo-romantycznym wątkom.

Historia prowadzona jest tutaj dwutorowo, subtelnie przeplatając teraźniejszość z ważnymi dla Mii wydarzeniami sprzed pięciu lat. To właśnie wtedy jako zbuntowana i niepewna siebie nastolatka spotkała na swojej drodze tajemniczą i cichą uczennicę Grace. Rozwijająca się pomiędzy nimi przyjaźń stopniowo zaczęła przeradzać się w coś o wiele poważniejszego. Wtedy niestety los postanowił je rozdzielić, nie dając nawet szansy na pożegnanie. Dołączenie do załogi statku, staje się więc dla Mii zarówno sposobem na zapomnienie o miłości, jak i jednocześnie drugą szansą na jej odnalezienie.

Pozostali członkowie załogi statku to osoby o różnym usposobieniu, problemach, własnej trudnej przeszłości i wielkich osobistych nadziejach. Dla każdej z nich podróż przez bezkres kosmosu to okazja do odnalezienia samego siebie. W bardzo dużym uproszczeniu całą historię można więc określić tutaj mianem mocno nietuzinkowej i refleksyjnej miłosno-kosmicznej opery, w której nie brakuje całej masy wyrazistych różnorodnych emocji. Zdecydowanie nie jest więc to tytuł, który można byłoby zaliczyć do grona pozycji czysto rozrywkowych. Dzieło stworzone przez Tillie Walden wymaga od czytelnika mocniejszego skupienia się i sporej empatii, aby móc zrozumieć problemy bohaterów. Całość czyta się niezwykle przyjemnie, ale tytułowi zdarzają się również pewne niedociągnięcia. W niektórych momentach autorka ma moim zdaniem zbyt dużą tendencję do niepotrzebnego gmatwania opowieści i starania się nadania jej nazbyt filozoficznego wydźwięku (co jest kompletnie niepotrzebne).

Jeśli chodzi o oprawę rysunkową to autorka wyraźnie czerpie dużą inspirację ze stylu mangowego. Jej prace łączą niezwykłą estetykę z pewną surowością, co mocno przykuwa wzrok odbiorcy. Dodatkowo artystka sięga po bardzo ograniczoną paletę barw, która zaskakująco dobrze potrafi oddać klimat opowieści i podsycić pojawiające się w niej różnorakie emocje.

Załoga Promienia jest więc niezwykłą powieścią sci-fi, która doskonale wpisuje się w klimat dotychczasowych wydawanych przez Kultura Gniewu dzieł, po które sięgają czytelnicy pragnący czegoś więcej niż tylko zwykłej komiksowej rozrywki.

Zaloga Promienia - rysunek 2


Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
8.5/10

Podsumowanie.

Intrygująca opowieść o kobietach podlana subtelnym klimatem sci-fi, która nie boi się sięgać po wyrazistą dawkę różnorakich emocji. Tillie Walden naprawdę potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika i zapewnić mu masę niezapomnianych komiksowych wrażeń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x