Komiks to niezwykle złożone popkulturowe dzieło, które potrafi epatować najróżniejszymi emocjami. Rodzimy czytelnik miał okazję się o tym przekonać, czytając album „Zrozumieć komiks”. Teraz przyszła pora na bardziej praktyczną lekcję. Wszystko za sprawą albumu Stworzyć komiks, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Kultura Gniewu.
Parafrazując pewne znane wyrażenie, śmiało można stwierdzić, że ocena treści albumu mocno zależna jest od punktu siedzenia potencjalnego odbiorcy. Patrząc tylko na sam tytuł, Stworzyć komiks wydaje się dziełem skupiającym głównie swoją uwagę na konkretnych technikach ułatwiających tworzenie ciekawej i wciągającej powieści graficznej. Takie zbyt płytkie ocenianie dzieła, jest jednak dla niego krzywdzące. Scott McCloud porusza bowiem tutaj również między innymi tematy związane z historią czy przedstawia najróżniejsze teorie oraz formy komiksowej sztuki. Obok tego wszystkiego tworzy on również niebywale wciągającą i zachwycającą opowieść, zdolną trafić w gusta szerokiego grona odbiorców.
Album Stworzyć komiks można bowiem traktować dwojako. Dla osób szukających wciągającej komiksowej rozrywki dzieło będzie ciekawym dokumentalnym obrazem życia „twórcy”, ze wszystkimi tego wadami i zaletami. Na kolejnych stronach nie brakuje więc wyrazistych emocji i całkiem przyjemnego w odbiorze humoru, co tworzy świetnie spasowaną całość. Jeśli jednak ktoś pragnie związać swoją przyszłość z tego rodzaju popkulturą lub szuka nowych porad jak poprawić swoje zdolności, to tytuł momentalnie ze zwykłego komiksu przeobraża się w ilustrowany szczegółowy poradnik, mogący pretendować do miana akademickiego podręcznika.
Scott McCloud stawia się tutaj w roli nauczyciela, który chce przekazać „uczniowi” całą zdobytą przez siebie wiedzę. Jak doskonale wiadomo, dobry belfer to taki, który przekazuje teorię w łatwy i przystępny sposób. Pod tym względem albumowi nie można niczego zarzucić. Bogata i zróżnicowana treść jest przygotowana w taki sposób, że dosłownie każdy będzie mógł ją bezproblemowo rozumieć i tym samym samemu zastosować „teorię w praktyce”.
Tytuł podzielony jest na szczegółowe rozdziały, przedstawiające wszystkie kroki potrzebne do stworzenia ciekawego komiksu. Na ponad 250 stronach znaleźć można pomoce związane zarówno z tworzeniem ciekawej fabuły, charakterystycznych bohaterów, utrzymaniem napięcia u czytelnika czy przykuwających uwagę rysunków. Każdy ważny segment zakończony jest praktycznymi ćwiczeniami, które pozwalają nabytą teorię przetestować w praktyce i tym samym wynieść swoją technikę na zupełnie nowy poziom.
Ogromną zaletą tytułu, jest również fakt, że jego twórca dostrzega własne ograniczenia i nie boi się sięgać po konkretne przykłady innych artystów. Nie naśladuje on (z różnymi skutkami) legend branży (jak chociażby Frank Miller), ale umieszcza w albumie przedruki ich konkretnych prac, rozkładając je na czynniki pierwsze i analizując je dla czytelnika.
Stworzyć komiks jest dziełem ponadczasowym, które cały czas jest bardzo aktualne i powinno stanowić podstawę dla każdego młodego aspirującego twórcy. Pozycję tą oczywiście tak jak było to już wspomniane, warto polecić również zwykłym szarym pasjonatom komiksowej popkultury, którzy chcieliby jeszcze lepiej zrozumieć czytane przez siebie dzieła.
Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Polecam:
OCENA:
Podsumowanie.
Scott McCloud i jego geniusz podany w niesamowitej dokumentalno-podręcznikowej formie, która powinna zachwycić każdego. Jedno z tych ponadczasowych dzieł, które na stałe zagościły już w panteonie komiksowych legend.