Niedoceniany władca mocarstwa – recenzja książki Filip II

Filip II - recenzja

Filip II to historyczna postać, która przez sporą część społeczeństwa, postrzegana jest jako nietolerancyjny władca, nastawiony na dominację otaczającego go świata. Prawda nie zawsze jest jednak tak prosta, o czym w swojej książce przekonuje Geoffrey Parker, starający się ukazać zupełnie inne oblicze króla.

Autora biografii Filipa II można nazwać najznamienitszym specjalistą tej tematyki. Prace nad publikacją rozpoczął on w latach 60tych, zbierając tysiące różnych materiałów i tworząc iście epokowe ponad 1600 stronnicowe dzieło. Potrzeba było więc wiele czasu i wytężonej pracy zaufanych redaktorów, aby ten materiał skrócić do „racjonalnych” rozmiarów. Pierwsza książka pojawiła się na rynku w 1978 roku. Z biegiem kolejnych lat odkrywano jednak nowe dokumenty i fakty związane z życiem Filipa II. Skłoniło to autora do napisania kolejnej publikacji, tym razem uzupełnionej o najnowsze odkrycia. To właśnie ta edycja dostępna jest w ofercie Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Śmiało można stwierdzić, że mamy tutaj do czynienia z wytrawnym, głębokim i kompleksowym spojrzeniem na życie Filipa II. Naprawdę na naszym rynku mało jest biografii znanych historycznych postaci, które tak szczegółowo analizowałyby każdy najdrobniejszy aspekt życia danej osoby. Parker nie tylko opisuje ważne dla historii wydarzenia, ale również decyduje się na analizę niektórych faktów i jednocześnie stara się ukazać złożoność charakteru Filipa, który miał niebagatelny wpływ na jego rządy. Autor sam we wstępie przyznaje, że starał się opowiedzieć historię Filipa, używając jego własnych słów. Sprawia to, że publikacja momentami wręcz nabiera sznytu autobiograficznego i pokazuje bardzo osobiste przeżycia/przemyślenia.

W kolejnych rozdziałach można więc znaleźć całe spektrum tematów. Autor daje czytelnikowi głębokie spojrzenie na pochodzenie i wczesne lata życia Filipa II (szczególnie na tle powstawania habsburskiego imperium i kształtowania się polityki XVI wieku). Skupia się na jego zwyczajach, kulturze wytężonej pracy, przekonaniach religijnych czy nawet jego ulubionych rozgrywkach. Drobiazgowo opisuje genetykę i małżeństwa Habsburgów, które wpływały zarówno na ich zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Przedstawia teorię dotyczącą zabójstwa Juana Escobedo, jednego z głównych doradców Filipa. Stara się wytłumaczyć jego nieustającą wrogość do Elżbiety Tudor i tego następstwa. Skupia się na dominacji Hiszpanii w latach 1568-1585 i przyczynach upadku potęgi. To wszystko i tak jest zaledwie małą częścią naprawdę obszernego dzieła.

Parker serwuje więc pasjonatowi historii naprawdę wspaniałą biografię, w której nie boi się on pokazać dobrych i złych stron Filipa II (cały czas trzymając się historycznych źródeł). Jeśli więc ktoś pragnie poznać złożony obraz tego władcy, to w chwili obecnej na naszym rynku nie znajdzie niczego lepszego.


Dziękujemy Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Pełny obraz życia Filipa II.
9/10

Ocena:

Przełomowe dzieło ukazujące złożone oblicze Filipa II, które godne jest polecenia każdemu pasjonatowi historii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x