Mangi to nie tylko akcja, przygoda i humor. Regularnie pojawiają się również tytuły kierowane do miłośników naprawdę mocnych wrażeń. Taką właśnie pozycją jest seria Starving Anonymous autorstwa Yuu Kuraishi (scenariusz) i Kazu Inabe (rysunki). Historia, która wciąga dorosłego czytelnika w świat pełen przemocy i tajemnic.
Pierwszy tom Starving Anonymous przenosi nas do współczesnej Japonii, która boryka się z poważnymi problemami klimatycznymi. Bohaterem, którego losy tutaj śledzimy, jest nastoletni licealista Ie. Pewnego dnia wraz ze swoim przyjacielem Kazu, kiedy jest on w drodze do szkoły, staje się ofiarą pewnego niezwykle tajemniczego wydarzenia. W ten właśnie sposób trafia on do miejsca przypominającego ogromną fabrykę. Miejsce to dalekie jest od „normalności”. Ludzie traktowani są tam bowiem niczym bydło i hodowani jako źródło pokarmu dla istot o niejasnym pochodzeniu. Wraz z kolejnymi rozdziałami atmosfera opowieści gęstnieje, a na scenie pojawiają się również nowe postacie uwikłane w walkę o przetrwanie.
Starving Anonymous to manga, która od samego początku chwyta za gardło i nie pozwala o sobie zapomnieć. Twórcy stworzyli tu mroczną, psychologiczną opowieść, która balansuje na granicy horroru i thrillera.
Fabuła to splot intrygujących wątków, które stopniowo odsłaniają przed czytelnikiem mroczne sekrety świata oraz samych bohaterów. Autor nie boi się tu poruszać wielu naprawdę mocnych (czasem wręcz skrajnych) treści, które co wrażliwszych czytelników mogą odrzucić. Zaprezentowana tu brutalność nie jest jednak tu jedynie zabiegiem mającym szokować odbiorcę. Za scenami tego typu kryje się jakieś większe znaczenie, co nadaje opowieści poważniejszego tonu. Ukazana tu przemoc ma również skłaniać do refleksji nad pytaniami o przetrwanie, moralność oraz naturę człowieczeństwa, a także badać granice, do jakich mogą posunąć się ludzie w sytuacjach kryzysowych.
Gęsta i przerażająca atmosfera mangi to nie jedyne jej zalety. Do plusów należy tu również zaliczyć całkiem ciekawie zaprezentowanych bohaterów. Niby mamy tu do czynienia z nastolatkami, ale każdy z nich skrywa swoje sekrety i głębokie rany, które kształtują jego zachowanie. Twórca umiejętnie wykorzystuje to do budowania kolejnych nagłych zwrotów akcji i szokujących scen.
Słowa uznania należą się tu także oprawie graficznej. Styl graficzny mangi jest mroczny i sugestywny, a więc doskonale pasuje do scenariusza. Ilustracje Kazu Inabe doskonale oddają klimat beznadziei i desperacji. Ponadto detale, takie jak ponure wnętrza, klaustrofobiczne przestrzenie czy przerażające postacie, potęgują uczucie niepokoju u czytelnika.
Dwa pierwsze tomy Starving Anonymous to więc świetne wprowadzenie do mrocznego świata, ukrywającego wiele swoich sekretów. Jeśli tylko ktoś lubi mocne historie z naprawdę dużą dawką grozy i brutalności i ma oczywiście 18 lat, to warto się tą pozycją zainteresować.
PLUSY: | MINUSY: | |
|
|
Starving Anonymous tom 1-2.
Ocena:
Starving Anonymous to pozycja, która z pewnością pozostawi trwały ślad w sercach i umysłach czytelników. To manga, która przeraża, zaskakuje, momentami może nawet obrzydza, ale skłania też do pewnych refleksji nad naturą człowieka i światem, w którym żyjemy.
Mangę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Waneko. Tytuł można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.