Wahkan – recenzja komiksu.

Wahkan - recenzja komiksu.

Max L’Hermenier w albumie Wahkan przenosi nas w mroczne zakamarki Paryża końcówki XIX wieku, by zaprezentować nam mieszankę steampunku i kryminału, w której zbrodnia miesza się z tajemnicami, a rzeczywistość łączy się z legendą. Czy to wystarczy, aby mocno zaangażować czytelnika? 

Akcja komiksu rozgrywa się w Paryżu roku 1889, kiedy to miasto żyje trwającą wystawą światową. W tym właśnie czasie młoda inspektor Éléonore Kowalski wytrwale próbuje rozwiązać sprawę seryjnego mordercy grasującego po ikonie metropolii Wieży Eiffla. Sprawa ta każdym nowym odkrytym śladem robi się coraz bardziej mroczna i niebezpieczna. Na szczęście bohaterka może liczyć na pomoc swojego nowego partnera. Człowieka, który niezaprzeczalnie posiada pewne talenty, ale jest przy tym niezwykle ekscentryczny.

Scenariusz komiksu w pewnym uproszczeniu można określić mianem retrofuturystycznej historii, gdzie zbrodnia i dość ciekawa tajemnica łączy się z indiańskim mistycyzmem oraz całą masą bardzo specyficznego humoru. Do plusów tytułu na pewno trzeba zaliczyć dość niesztampowe zaprezentowanie epoki, w jakiej rozgrywa się akcja. Paryż XIX wieku jest tu zupełnie inny niż w rzeczywistości, dzięki czemu opowieść nabiera pewnego rodzaju kolorytu i fantazyjności. Nieźle prezentuje się tu także główna bohaterka, która swoją żywiołowością i nieustępliwością przyciąga uwagę czytelnika.

Niestety album posiada również szereg zauważalnych wad. Mnogość różnorakich pomysłów autora sprawia, że fabuła jest tu rwana. W kilku momentach można wręcz odnieść wrażenie, jakby w historii brakowało kilku stron wyjaśniających zaprezentowane wydarzenia. Część odbiorców będzie miało również zastrzeżenia do zaimplementowanego tu humoru. Mnogość sprośnych żartów może przeszkadzać, tak samo jak dość wyraźny seksizm w wykonaniu partnera młodej inspektor.

Przykładowa plansza Wahkan - recenzja komiksu.
Przykładowa plansza: elemental.pl

Powodów do narzekania nie ma za to jeśli chodzi o oprawę graficzną. Alexis Sentenac i Brice Cossu serwują tu ładne i szczegółowe rysunki, które potrafią odpowiednio uwypuklić różne akcenty scenariusza (od humoru po mroczniejszy steampunk). Artyści umiejętnie bawią się także układem plansz, nadając poszczególnym scenom odpowiednio dużej dynamiki.

Wahkan nie jest więc tytułem, który można określić mianem wybitnego. Raczej mamy tutaj do czynienia z dobrym średniakiem, który zapewnia chwilę przyjemnej rozrywki, ale o którym szybko się zapomina.


Ocena komiksu Wahkan. PLUSY: MINUSY:
  • Nietuzinkowy klimat.
  • Ładne rysunki.
  • Żywiołowa główna bohaterka.
  • Nierówna i rwana narracja.
  • Bardzo specyficzny humor.

 

Wahkan.
6.5/10

Ocena:

Komiks, który może spodobać się zarówno miłośnikom kryminałów, jak i fanom fantastyki. To historia, która zapewnia odpowiednią dawkę rozrywki, ale nie można od niej wymagać niczego niezwykłego i trzeba być przygotowanym na pewne zauważalne wady tytułu, które co niektórych mogą odrzucić. 


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Elemental. Komiks można również znaleźć w ofercie BestComics. Po więcej dobrych komiksowych tytułów warto również zajrzeć do Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x