Bękarty z Południa tom 2 – recenzja komiksu.

Bękarty z Południa tom 2 recenzja komiksu

Bękarty z Południa tom 2 ponownie zabierają czytelnika w szaloną i niezwykle intensywną podróż po południu Stanów Zjednoczonych. Miejscu, które potrafi wyciągnąć z ludzi ich najgorsze cechy i sprowadzić ich na ścieżkę upadku. Gotowi więc na kolejną dużą dawkę brutalności i szaleństwa?

Jason Aaron w drugim tomie serii na pewno nie ma zamiaru ugrzecznić fabuły i nadal stawia on na eksplorację złożoności ludzkiej natury wymieszanej ze wspomnianą mocną brutalnością. Album to również ciekawe spojrzenie na futbol amerykański, który na głębokim południu cieszy się ogromną popularnością, a związane z nim osoby są traktowane niczym bóstwa. Pod sportową otoczką często kryje się jednak mroczny świat przemocy, korupcji, wyzysku i nietolerancji.

Historia przedstawiona w albumie Bękarty z Południa tom 2 najmocniej skupia się na postaci bezwzględnego trenera Eulessa Bossa, który jest niepisanym władcą okolicy. Autor zdecydował się zaprezentować ową postać przez umieszczenie w komiksie licznych retrospekcji z jego przeszłości. To one pozwalają czytelnikowi po części zrozumieć jego obecne zachowanie. Widzimy więc losy młodego Eulessa, który sam doświadczył wielu upokorzeń, upadków i przemocy. Atmosfera i narracja jest szorstka, brutalna i bezkompromisowa, uwidaczniając trudną rzeczywistość małych miasteczek południa. Fabuła jest przy tym misternie tkana, z wątkami pobocznymi, które zapewniają głębsze zrozumienie motywacji i historii bohaterów. Jedyne, do czego można się tu przyczepić, to w niektórych fragmentach scenarzysta trochę za bardzo stara się „wybielić” trenera i zrzucić wszystko na karb jego przeszłości.

Mocną stroną albumu są również bardzo autentyczne dialogi, nadające przedstawionemu światu głębi i wyrazistości. Są one przesiąknięte mocną wulgarnością, więc należy o tym pamiętać, decydując się na lekturę komiksu.

Grafika Jasona Latoura podobnie jak scenariusz jest surowa i na swój sposób mocno wyrazista. Doskonale oddaje ona klimat i atmosferę małego miasteczka w Ameryce, które z jednej strony wygląda idyllicznie, z drugiej zaś mocno przerażająco. Bohaterowie są szorstcy, a ich twarze pełne oznak ciężkiego życia i walki o przetrwanie.

Bękarty z Południa tom 2 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Bękarty z Południa tom 2 to intensywna i zmuszająca do myślenia lektura, która na bardzo długo pozostaje w umyśle czytelnika. Zachęca go jednocześnie do sięgnięcia po kolejny tom serii.


  • Scenarzysta: Jason Aaron
  • Ilustrator: Jason Latour
  • Tłumacz: Robert Lipski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 112
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk :kolor
  • Data wydania: 6 lipiec 2016

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Mucha Comics.


Bękarty z Południa: Na boisku (tom 2).
8.5/10

Ocena:

Ocena Bękarty z Południa: Na boisku (tom 2).Nie jest to pozycja dla osób o słabych nerwach, ale dla tych, którzy lubią szorstkie, realistyczne historie o ciemnej stronie ludzkiej natury. Jeśli należysz do tego grona, to zdecydowanie polecam sprawdzić ten tytuł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x