Neil Gaiman swoimi pracami udowodnił, że powieści graficzne mogą dorównywać największym literackim dziełom i zapisywać się złotymi zgłoskami w historii słowa pisanego. Ktoś taki raczej nie jest kojarzony z komiksowym mainstreamem. Jego dorobek artystyczny jest jednak bardzo szeroki i można w nim znaleźć kilka zaskakujących pozycji. Superbohaterskich historii, które zostały zebrane w jedną całość w albumie Uniwersum DC według Neila Gaimana.
Uniwersum DC według Neila Gaimana jak zostało już wspomniane, to zbiorcze wydanie ośmiu krótkich historii, w których słynny autor Sandmana reinterpretuje ikoniczne postacie DC Comics. Pod twardą oprawą wydania Deluxe czekają na nas: Green Lantern, Batman, Superman, Poison Ivy, Pingwin, Człowiek zagadka i kilka innych dobrze znanych postaci. Album zawiera między innymi pełen przedruk Secret Origins Special #1, historię Green Lantern/Superman: Legenda o zielonym płomieniu, Batman: Co stało się z zamaskowanym krzyżowcem i kilka innych rozdziałów kierowanych do fanów DC.
Album oferuje ciekawe spojrzenie na znanych superbohaterów i złoczyńców, łącząc w sobie elementy fantasy, horroru i psychologii. Na kolejnych jego stronach Gaiman snuje różnorodne superbohaterskie wątki, bawiąc się konwencją i stawiając przed czytelnikiem pytania o istotę człowieczeństwa, granice moralności, naturę władzy czy gotowość przekraczania pewnych granic w pozornie słusznej sprawie.
Nie brakuje tu również mrocznych i metafizycznych treści tak bardzo charakterystycznych dla twórczości Gaimana. Zaskakująco dobrze pasują one do superbohaterskiej konwencji, nadając krótkim rozdziałom intrygującego wyglądu. Autor zręcznie balansuje tu bowiem pomiędzy akcją a refleksją, serwując czytelnikowi komiksową adrenalinę oraz skłaniając go do pewnych głębszych przemyśleń.
Nie wszystko jest tu jednak idealne, tak jak można byłoby się spodziewać po dziele Gaimana. Czytając kolejne historie trudno nie odnieść wrażenia, że coś blokowało jego nietuzinkowy umysł, nie pozwalając mu w pełni rozwinąć artystycznych skrzydeł. Na pewno wpływ na to miała ograniczona ilość stron opowieści. Najbardziej widać to w przypadku rozdziału Batman: Co stało się z zamaskowanym krzyżowcem, gdzie twórca starał się upchać na każdej stronie maksymalną ilość treści i emocji, co niestety nie pozwoliło scenariuszowi należycie wybrzmieć i zachwycić czytelnika.
Bardzo silną stroną dzieła jest jego oprawa graficzna. Poszczególni artyści to zupełnie odmienne style, które z jednej strony doskonale pasują do superbohaterskiej treści, z drugiej zaś udanie oddają złożone treści scenariusza. Na szczególną uwagę zasługuje tu głęboki psychologiczny rysunek postaci, od których naprawdę trudno jest oderwać wzrok.
Uniwersum DC według Neila Gaimana nie może mierzyć się z innymi hitami autora. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z naprawdę niezłą pozycją, z kilkoma swoimi problemami, która powinna zadowolić zarówno fanów scenarzysty, jak i miłośników uniwersum DC.
- Scenarzysta: Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
- Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
- Wydawnictwo: Egmont
- Format: 180×275 mm
- Liczba stron: 224
- Oprawa: twarda
- Druk: kolor
- Data wydania: 28 luty 2024
Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.
PLUSY: | MINUSY: | |
Ciekawe spojrzenie na znanych bohaterów. | Nierówny poziom poszczególnych rozdziałów. | |
Klimat opowieści. | Brak tu większej dawki akcji, tak typowej dla dzieła superbohaterskiego. | |
Świetne rysunki. |
Uniwersum DC według Neila Gaimana.
Ocena:
Ciekawa pozycja, która powinna zainteresować zarówno fanów uniwersum DC, jak i miłośników twórczości Gaimana. Nie jest to jednak pozycja całkowicie pozbawiona zauważalnych wad.