Zjawiskowa She-Hulk tom 1 – recenzja komiksu.

Zjawiskowa She-Hulk tom 1 recenzja

Wielbiciele klasycznego Marvelowego komiksu z lat 80-tych mają powody do radości. W październikowej ofercie wydawnictwa Egmont pojawił się bowiem na naszym rynku komiks Zjawiskowa She-Hulk tom 1. Czyli mocna retro dawka akcji i humoru.

Piękna, silna i bezkompromisowa prawniczka oraz superbohaterka. Taka właśnie jest Jennifer Walters, która doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich walorów (nie tylko fizycznych). Jednym słowem można ją określić mianem „zjawiskowej” postaci, która kiedy tylko ma okazję, potrafi przyćmić innych herosów. Na dodatek nakreślona została ona przez fenomenalnego John’a Byrne’a, który doskonale wie jak z komiksu superbohaterskiego wycisnąć ostatnie soki i stworzyć tym samym dzieło, które jest jak wino (im starsze, tym lepsze). Takie właśnie treści można znaleźć w albumie Zjawiskowa She-Hulk tom 1 składającym się z zeszytów „Sensational She-Hulk” #1–8 i #31–35, „Marvel Graphic Novel” #18 oraz „Marvel Comics Presents” #18.

Fabuła koncentruje się wokół wspomnianej już Jennifer Walters (kuzynce Bruce’a Bannera), która swoje zdolności pokazuje nie tylko na sali sądowej. W kolejnych dostępnych tu historiach przyjdzie jej się zmierzyć z naprawdę zróżnicowanymi przeciwnikami i współpracować z szeregiem o wiele bardziej znanych herosów. Na prawie 400 stronach komiksu nie brakuje więc mocnej akcji, która dopełniona jest odrobiną dramatyzmu. Obok tego bardzo ważną rolę odgrywa tu także pokaźna dawka świetnego humoru. John Byrne stworzył bowiem samoświadomą postać, która doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich możliwości i walorów, która często wchodzi z odbiorcą w pewnego rodzaju interakcję, ignorując pewne zasady komiksowego medium (zanim stało się to popularne). Burzenie czwartej ściany i dowcipne komentarze na temat konwencji superbohaterskich historii powodują, że od albumu naprawdę trudno jest się oderwać, a wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami na twarzy czytelnika pojawia się mimowolnie szczery i szeroki uśmiech zadowolenia i rozbawienia.

Świetnie również wypada warstwa rysunkowa komiksu, która jest kolorowa i mocno dynamiczna. Ta jednak powinna najbardziej spodobać się wielbicielom retro komiksu. Dla fanów współczesnej stylistyki będzie ona bowiem zbyt stara.

Zjawiskowa She-Hulk tom 1 jest to więc zabawna, wciągająca i pod wieloma względami zachwycająca pozycja, którą zdecydowanie powinien chociaż raz przeczytać każdy fan Marvela.


  • Scenarzysta: John Byrne
  • Ilustrator: John Byrne
  • Tłumacz: Jacek Żuławnik
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 396
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 25 październik 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Egmont.


Zjawiskowa She-Hulk tom 1.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Zjawiskowa She-Hulk tom 1.Wyśmienita mieszanka humoru, akcji, metaświadomości i dobrze rozwiniętych postaci, której nie powinien przegapić żaden fan Marvela.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x