Zamek Zwierzęcy tom 3 – recenzja komiksu.

Zamek Zwierzęcy tom 3 recenzja komiksu

Powiadają, że zwierzęta nigdy nie potrafią być tak okrutne, jak człowiek. Chyba że przejmą one od ludzi pewne negatywne cechy naszego gatunku. Do czego to prowadzi, można było się przekonać już we wcześniejszych tomach serii. W albumie Zamek Zwierzęcy tom 3 mamy zaś okazję zobaczyć czy tyrania i brutalność wystarczą, aby ostatecznie złamać wolną wolę.

Czynny bunt przeciwko bykowi Silvio i jego brutalnej władzy, niezbyt dobrze skończył się dla gęsi Marguerite. Wydarzenie to mocno zszokowało mieszkańców zamku, ale nie złamało ich oporu. Na nowego przywódcę ruchu oporu została mimowolnie mianowana biała kotka Miss B. Ma ona inny pomysł na to, jak poprawić los swoich podopiecznych. Walka, którą będą toczyć teraz zwierzęta, będzie mieć charakter psychologiczny. Cierpliwość i pokora jest kluczem do zwycięstwa. Trzeba bowiem znosić upokorzenia i brutalność, aby wyczekać najlepszy moment do obalenia króla.

Po raz trzeci scenarzysta serwuje tu czytelnikowi niezwykle angażujące i oddziaływujące na czytelnika treści, w których nie brakuje mocnych emocji. Xavier Dorison kontrastuje brutalność reżimu Silvio i siłę dobroci reprezentowaną przez Miss B. Kotka doskonale zdaje sobie jednak sprawę z tego, że bierny opór, może obrócić się przeciw niej. Część zwierząt nie potrafi bowiem opanować swojego gniewu i domaga się aktywnego działania. Sprawia to, że bohaterka musi bacznie obserwować zarówno wroga, jak i swoich sojuszników.

Zaprezentowane tu wydarzenia z licznymi zwrotami akcji doskonale prezentują, że brutalna rewolucja prowadzi nie tylko do przemocy, ale również do równie niebezpiecznego systemu, z którym się walczyło. Każda strona czy kadr ma tu więc jakieś głębsze znaczenie. To, co obserwujemy na kolejnych planszach, jest także ciekawym odzwierciedleniem otaczającej nas rzeczywistości, gdzie coraz częściej dochodzi do „nieposłuszeństwa obywatelskiego”.

Obok tego wszystkiego scenarzysta konsekwentnie rozwija także złożone obrazy bohaterów (z obu stron). W tomie trzecim mamy między innymi okazję zobaczyć pewien epizod z młodości Silvio. Pozwala to w małym stopniu trochę inaczej spojrzeć na jego obecne zachowanie, ale twórca nie wykorzystuje tego do jego usprawiedliwienia.

Adekwatny poziom do scenariusza prezentuje tu także oprawa graficzna. Félix Delep w rewelacyjny sposób ilustruje tu historie o zwierzętach i ich różnorakich skrajnych emocjach, mocno wpływających na czytelnika. Każdy kadr to małe dzieło sztuki pełne najróżniejszych detali. Szczególnie mocno uwagę odbiorcy przykuwają tu oczy postaci, które w wielu momentach są nader ludzkie.

Przykładowa plansza Zamek Zwierzęcy tom 3.
Przykładowa plansza: alejakomiksu.com

Zamek Zwierzęcy tom 3 to więc poruszająca i angażująca lektura, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci czytelnika. Cała seria jest zaś pozycją, po którą obowiązkowo powinien sięgnąć każdy fan nietuzinkowych powieści graficznych.


Ocena komiksu Zamek Zwierzęcy tom 3. PLUSY: MINUSY:
Wciągająca treść. Album jest zdecydowanie za krótki.
Rewelacyjnie nakreśleni złożeni bohaterowie.  
Piękna oprawa rysunkowa.
Liczne odniesienia do rzeczywistości.

 

Zamek Zwierzęcy tom 3.
10/10

Ocena:

Angażująca i zachwycająca opowieść o walce dobra ze złem, ale również o sile nadziei i determinacji, gdzie nic nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.


Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Taurus Media. Album można znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice oraz BestComics.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x