W ten sposób znikam – recenzja komiksu.

W ten sposób znikam recenzja

Wydawnictwo Kultura Gniewu od bardzo dawna publikuje na naszym rynku tytuły, które dotykają różnych trudnych i często skrajnie emocjonalnych tematów. Tak też jest w przypadku albumu W ten sposób znikam autorstwa Malle Mirion, gdzie melancholia wylewa się z kolejnych kadrów dzieła.

Bohaterką tytułu jest Clara, młoda kobieta pracująca w branży wydawniczej. Od bardzo dawna boryka się ona z dużym stresem, związanym nie tylko z pracą, ale również prowadzonym własnym projektem. Ma to niestety duży wpływ na jej codzienne życie. Ma ona bowiem ogromne trudności z nawiązywaniem relacji z otaczającymi ją ludźmi, a co za tym idzie poznaniem kogoś nowego. W głębi serca pragnie ona jednak spotkać kogoś, kto ją zrozumie, pocieszy i stanie się jej powiernikiem. Na razie jednak jedyną osobą, przed którą może się ona otworzyć, jest jej psycholog.

Na kolejnych stronach obserwujemy, jak kobieta stara się toczyć w miarę normalne życie. Jak próbuje załagodzić własne cierpienie pomagając innym i ukrywając swoje emocje. Następujące po sobie kadry odkrywają jednak obraz tego, jak zaczyna ona tonąć w swoich problemach. Jak trawiąca ją depresja zaczyna postępować, na co nie zwraca większej uwagi jej lekarz, który wydaje się całkowicie pozbawiony empatii. Prowadzi to bohaterkę do otwartego mówienia o śmierci, o której myślała już bardzo dawno temu.

W ten sposób znikam, jest więc albumem dotykającym problemu depresji, która niszczy coraz to młodszych ludzi. Fabuła obok pokazywania potęgujących się problemów bohaterki skupia się również na reakcjach jej otoczenia, co ma niebagatelny wpływ na osoby dotknięte tą chorobą. Autorka ciekawie prezentuje także problemy takich osób z otwarciem się na innych czy to ze strachu przed niezrozumieniem, czy też własną nieumiejętnością wyjaśnienia otoczeniu swoich emocji.

Ciekawym zabiegiem stylistycznym jest tu opowiadanie kolejnych wydarzeń, między innymi opierając się na publikacjach w sieciach społecznościowych, które stają się w pewnym momencie swoistego rodzaju poszukiwanym powiernikiem. Całość jest przy tym bardzo delikatna, nie powodując u czytelnika nadmiernego dyskomfortu psychicznego z lektury (przynajmniej w pierwszej połowie komiksu). Nie brakuje tu jednak szeregu naprawdę wyrazistych emocji, które zdecydowanie nie będą całkowicie obojętne dla odbiorcy. Niektóre z nich mogą być wręcz depresyjne.

Złożony i emocjonalny scenariusz okraszony został bardzo prostymi rysunkami. Artystka postanowiła zaprezentować świat Clary zaledwie kilkoma pociągnięciami ołówka, całość utrzymując w czarno-białej stylistyce. Rysunki są naprawdę bardzo proste bez przykładania uwagi do anatomii czy szczegółów otoczenia. Pomimo tego potrafią one emanować emocjami, a tym samym urealniać to, co w danej chwili odczuwa bohaterka.

W ten sposób znikam recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

W ten sposób znikam jest więc dziełem, które w artystycznej narracji dotyka coraz to powszechniejszego problemu ludzi. Pozycja ma więc wymusić na odbiorcy jakąś reakcję na obserwowane wydarzenia i przy okazji skłonić go do baczniejszego obserwowania własnego otoczenia, gdzie ktoś może potrzebować pomocy.


  • Scenarzysta: Mirion Malle
  • Ilustrator: Mirion Malle
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 165×235 mm
  • Liczba stron :208
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 31 sierpień 2023

Komiks do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu.


W ten sposób znikam.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu W ten sposób znikam.Wyraziście emocjonalna dawka komiksowej popkultury, która dotyka poważnego problemu, jakim jest depresja i walka osób cierpiących na tę chorobę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x