The Old Guard: Wiekowe opowieści – recenzja komiksu.

The Old Guard: Wiekowe opowieści recenzja

Stara Gwardia nieśmiertelnych najemników powraca w albumie The Old Guard: Wiekowe opowieści. Komiksie będącym antologią krótkich historii, które zabierają nas w podróż przez tysiące lat, ukazując sekrety i mroczne strony życia niezłomnych wojowników.

Pod twardą oprawą komiksu znajduje się zbiór trzynastu krótkich opowiadań stworzonych przez różne zespoły kreatywne (w sumie 28 autorów). Ich zadanie było jedno: pokazać tysiące lat doświadczenia życiowego bohaterów, które potrafi być z jednej strony przydatne z drugiej zaś niezwykle przytłaczające. Ze swojej misji wywiązali się oni naprawdę bardzo dobrze. Dzięki temu otrzymujemy tu ciekawy i angażujący album dla dorosłego fana serii.

Każda z opowieści skupia się na innych członkach Starej Gwardii. Nie brakuje tu mocnej bezpardonowej akcji z dużą ilością krwi. Widowiskowość historii nie jest tu jednak najważniejsza. Autorzy bardzo dużą uwagę poświęcają bowiem samym bohaterom i próbą odsłonięcia ich przeszłości, motywacji oraz skrywanych emocji.

Kolejne rozdziały są jednak dosyć krótkie, a co za tym idzie, nie należy oczekiwać nadmiernie rozbudowanych wątków. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z naprawdę ciekawymi, dobrze skonstruowanymi i przemyślanymi historiami. Opowieściami, które pokazują zróżnicowane oblicza nieśmiertelnych wojowników, dla których mijający czas jest często największym wrogiem. Nie brakuje tu również solidnej szczypty niezłego czarnego humoru i angażujących błyskotliwych dialogów (niestety dość krótkich).

Do samych scenariuszy nie można mieć tu najmniejszych uwag, niestety nie można tego samego napisać o oprawie rysunkowej. Jak to w przypadku antologii bywa, dostępne tu rysunki są naprawdę zróżnicowane i nie wszystkie moim zdaniem (ocena subiektywna) pasują do samej treści. Bezkonkurencyjnie najlepiej wypadają tu oczywiście prace Leandro Fernándeza, całkiem nieźle z wizualizacją historii radzi sobie również Matthew Clark. Najsłabiej zaś wypadają prace Michael Avon Oeming i Kano.

The Old Guard: Wiekowe opowieści recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Mucha Comics.

The Old Guard: Wiekowe opowieści to więc bardzo przyjemna lektura, która zdecydowanie powinna znaleźć się w posiadaniu fana Starej Gwardii. Cała reszta swoją przygodę z nieśmiertelnymi powinna zacząć od wcześniej wydanych tomów, do czego gorąco zachęcam.


 • Scenariusz: Greg Rucka, Andrew Wheeler, Kelly Sue DeConnick, Eric Trautmann, Brian Michael Bendis, Robert Mackenzie, Dave Walker, Matt Fraction, David F. Walker, Jason Aaron, Alejandro Arbona, Vita Ayala
 • Rysunki: Leandro Fernández, Jacopo Camagni, Valentine de Landro, Mike Henderson, Michael Avon Oeming, Justin Greenwood, Steve Lieber, Matthew Clark, Rafael Albuquerque, Kano, Nicola Scott
 • Tłumaczenie: Marek Starosta
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Liczba stron: 184
 • Format: 180×275 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Data wydania: 18 wrzesień 2023

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Mucha Comics. Po więcej dobrych komiksów warto również zajrzeć na Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu The Old Guard: Wiekowe opowieści. PLUSY: MINUSY:
Ciekawe różnorodne historie. Historie są zdecydowanie za krótkie.
Odmienne spojrzenie na niektórych bohaterów. Niektóre rysunki nie pasują do klimatu dzieła.
Odpowiedni balans akcji, humoru i emocji.  

 

The Old Guard: Wiekowe opowieści.
8/10

Ocena:

Bardzo dobra komiksowa antologia, która oferuje dorosłemu czytelnikowi dawkę emocji, akcji i humoru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x