Sokół spartański – recenzja książki

Sokół spartański recenzja książki

Sokół spartański autorstwa Conna Iggulden to przedstawiciel naprawdę dobrze napisanych powieści historycznych. Pozycja, która powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom dawnych czasów, ale również wielkim fanom kultowego już filmu „300”.

Autor w swoim dorobku ma już kilka innych bardzo dobrych książek historycznych. Między innymi cykl o Juliuszu Cezarze czy serię opisującą wielkie mongolskie podboje. Tym razem postanowił się on zabrać za tematykę perskiej wojny domowej, a dokładniej rzecz uściślając jednego z najsłynniejszych epizodów owej wewnętrznej zawieruchy.

Spartańska odwaga

Od wielkiej bitwy pod Termopilami, gdzie garstka dzielnych Spartan stawiła czoła nieskończenie wielkiej armii perskiego najeźdźcy, minęło prawie 80 lat. Na tronie potężnego imperium zasiada najstarszy syn Dariusza II – Artakserkses II. Młody władca obawiający się wielkich ambicji swojego młodszego brata, postanawia się go pozbyć. Nic jednak nie poszło tak, jak zostało zaplanowane i był on zmuszony zmienić swoje decyzje. Cyrus Młodszy, który do tej pory był bardzo lojalny wobec króla, nie zmierzał puścić owej sytuacji w niepamięć. Podstawą jego planu zemsty i sięgnięcia po koronę, miały być wojska najemne w tym oddział elitarnych i niezwyciężonych Spartan. Wielkie militarne starcie pomiędzy braćmi, kończy się niestety utratą głowy przez Cyrusa. Liczące ponad dziesięć tysięcy ludzi wojsko greckie, znalazło się pośrodku wrogiego kraju, otoczone ze wszystkich stron przeważającymi siłami. Zarówno Heloci, jak i Spartanie w krwawej i wyniszczającej walce, będą musieli przebić się przez wroga, aby dotrzeć do domu.

Rozrywka i nauka

Najprościej powieść Sokół spartański można określić mianem mocnej, męskiej, militarnej literatury. W życiu nic nie jest tak proste i książka Conna Igguldena, to zdecydowanie coś więcej niż tylko dynamiczna rozrywka. Autor doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą dobrej powieści historycznej, jest zaprezentowanie autentycznej historii w należycie skrojonej fabularnej formie. Szkieletem całego dzieła są tutaj zachowane prace greckiego historyka Ksenofonta, który dość dobrze opisał ten wycinek minionego czasu. To właśnie wokół tych faktów, autor buduje całą swoją opowieść. Połączenie dynamizmu (rodem z filmu 300) z historyczną prawdą, sprawia, że pozycja powinna się spodobać naprawdę szerokiemu gronu odbiorców.

Twórca porusza tutaj naprawdę ciekawy wycinek historii, który nie jest zbyt dobrze znany rodzimemu odbiorcy. Można więc napisać, że mamy tutaj do czynienia ze sporą dawkę wiedzy w bardzo przystępnej formie. Dużą wartością dodaną powieści, jest również próba twórcy ukazania najemnych żołnierzy (szczególnie Spartan) jako ludzi, którzy w momencie zagrożenia potrafią współpracować z innymi i stawać się jednym wielkim walczącym kolektywem. Pochłaniając kolejne rozdziały, dosłownie odczuwamy buzujące emocje, pośród których można wyróżnić nie tylko wściekłość, ale również masę strachu, który dotyka nawet tych odzianych w czerwone płaszcze.

Zalety i wady

Wiele dobrego można również napisać na temat przedstawionych tutaj bohaterów. Są oni przez autora bardzo dobrze nakreśleni, łączyć literacką fantazję z historyczną prawdą. W na kolejnych stronach można poznać nie tylko członków perskiego rodu królewskiego, ale również Klearchosa (spartańskiego weterana i dowódcę wojsk), Ksenofonta (który w pewnym momencie przejmuje władzę nad ludzki i stara się ich wyprowadzić z nieprzyjaznych ziem), Tissafernesa (perskiego satrapę myślącego jedynie o władzy) czy Sokratesa.

Dodatkowo nie można nie wspomnieć o umieszczonej na końcu książki notce historycznej, która znacząco przybliży opisywane wydarzenia. Mały i krótki dodatek, ale mocno wartościowy dla kogoś lubującego historię.

Jeśli zaś chodzi o wady powieści, to naprawdę trudno się ich tutaj doszukać. Jedyne, do czego mogą się przyczepić niektóre osoby, to dość duża maniera autora do opisowego przedstawiania każdego wydarzenia. W kontekście powieści historycznej raczej powinno zostać uznane to za zaletę, nawet jeśli jest tutaj kilka krótkich fragmentów, gdzie twórca minimalnie przynudza. Należy jednak brać to pod uwagę, szczególnie jeśli ktoś liczy tylko na wielce widowiskowe walki, które stanowią tutaj ważną, ale epizodyczną rolę.

Nie tylko „300” stało się legendą

Sokół Spartański to zdecydowanie coś więcej niż tylko fabularyzowana adaptacja „Wyprawy dziesięciu tysięcy” – Ksenofonta, mająca za zadanie zapewnienie odpowiedniej dawki rozrywki. To również próba autora zaciekawienia minionymi wydarzeniami osób, które do tej pory niezbyt interesowały się historią (szczególnie tą starożytną). Niezależnie jednak od tego, czy pragnie się zdobyć nową wiedzę, czy tylko szuka chwili relaksu, to recenzowana pozycja powinna zaspokoić każde potrzeby.


Dziękuję za udostępnienie książki do recenzji wydawnictwu REBIS.

8/10

OCENA:

+ świetnie podana historia w fabularyzowanej formie;

+ duża dawka rozrywki;

– w kilku momentach troszkę zbyt rozległy opis mniej istotnych faktów czy wydarzeń

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x