Skowronek – recenzja komiksu.

Skowronek  recenzja

Ucieczka przed niebezpiecznymi więźniami, spotkanie ojca i syna walczących o przetrwanie w kontekście niesamowitej przemocy i wielka przemiana zachodząca w nich samych. Są to części składowe albumu Skowronek, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Mucha Comics.

Akcja komiksu przenosi czytelnika do spokojnego miasteczka Huntsville w Teksasie. To właśnie tam mieszka Jack Johnson, strażnik więzienny i były mistrz boksu zwany Skowronkiem oraz jego mający poważne problemy nastoletni syn Cooper. Chłopak w wyniku pewnych okoliczności zmuszony jest spędzić z ojcem dzień w jego pracy. Pech chciał, że tego właśnie dnia dochodzi do zamieszek i ucieczki trzech psychopatycznych przestępców. Tak rozpoczyna się wielka podróż ojca i syna, mogąca drastycznie odmienić ich życie, o ile uda im się tylko przetrwać w piętrzącym się szaleństwie i przemocy.

Komiks Skowronek napisany przez Ethana Hawke’a i zilustrowany przez Grega Rutha to nie tylko pełen adrenaliny thriller z wylewającą się z kart powieści przemocą. To również poruszająca i dająca wiele do myślenia opowieść o trudnej relacji ojca i syna, gdzie wzajemne problemy niszczą rodzinną miłość. Mamy więc tutaj do czynienia z tytułem, który może zaangażować czytelnika na wielu płaszczyznach.

Sam scenariusz do najbardziej innowacyjnych jednak nie należy. Klimat trzyma się tu kanonów noir z kilkoma sprawdzonymi elementami fabularnymi pokroju problemów finansowych, bezwzględnych bandytów i ludzi, którym potrzebny jest wstrząs, aby pozwolić im się zmienić. Nie umniejsza to jednak jakości tytułu. Zwłaszcza że Ethan Hawke to gwarancja podania historii w iście kinematograficzny sposób. Twórca w świetny i co najważniejsze w bardzo płynny sposób przechodzi od momentów podnoszących adrenalinę czytelnika do takich naznaczonych mocnymi emocjami (które również udzielają się odbiorcy). Dzięki temu od lektury albumu trudno jest się oderwać, a ciekawość co wydarzy się dalej, zachęca do przewracania stron.

Nie obeszło się tu również bez kilku zauważalnych potknięć, o których należy wspomnieć. Po pierwsze w kilku miejscach (można je jednak policzyć na palcach jednej dłoni) prowadzone dialogi wydają się trochę naciągane. Po drugie i ważniejsze przemiana jednego z bohaterów następuje zbyt szybko, przez co wydaje się to być sztuczne i wytrąca trochę z ogólnie dobrego klimatu (ograniczona ilość stron rządzi się jednak własnymi prawami).

Do silnych stron albumu należy za to zaliczyć wyśmienitą oprawę graficzną. Wspomniana wcześniej filmowość dzieła to również duża zasługa ilustratora. Wykorzystane tu kadrowania, z dużą zmiennością kątów widzenia sprawiają, że cała fabuła nabiera jeszcze większego dynamizmu. Greg Ruth stawia tu na wyrazistą stylistykę mocno nacechowaną emocjami postaci. Uwagę przyciągają również realistyczne krajobrazy, które twórca opierał na autentycznych zdjęciach konkretnych miejsc.

Skowronek recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Skowronek jest więc solidną komiksową pozycją, po którą warto sięgnąć, będąc fanem zarówno dramatów, jak i mocniejszych thrillerów. Nie jest to może album idealny, ale i tak zapewnia on należytą dawkę rozrywki.


  • Scenarzysta: Ethan Hawke
  • Ilustrator: Greg Ruth
  • Tłumacz: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 256
  • Oprawa: twarda
  • Papier: offset
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 8 czerwiec 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Mucha Comics.


Skowronek.
7.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Skowronek.Solidna, chociaż nie pozbawiona pewnych błędów mieszanka thrillera i dramatu, która potrafi mocno zaangażować czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x