Królowa Banshee i jej historia – recenzja książki World of Warcraft: Sylwana

World of Warcraft: Sylwana recenzja

World of Warcraft: Sylwana to najnowsza Warcraftowa propozycja od wydawnictwa Insignis, skupiająca się na kultowej bohaterce tego uniwersum. Książka kierowana jest do tych wszystkich czytelników, którzy chcieliby poznać mroczną elfkę troszkę lepiej.

Autorką książki jest Christie Golden. Pisarka, która miała już wcześniej styczność z uniwersum. Jej dzieła Przez mroczny portal, jak i Jaina Proudmoor zostały przyjęte przez fanów Warcrafta z naprawdę wielką aprobatą. Czy podobnie jest w przypadku World of Warcraft: Sylwana? Już na samym wstępie recenzji można śmiało odpowiedzieć, że TAK.

Jak zostało to wspomniane we wstępie tekstu i jak wskazuje sam tytuł książki, treść skupia się tutaj na Sylwanie Bieżywiatr (lub jak kto woli Sylwanie Windrunner). Generale tropicieli, Królowej Banshhe, Wodzu Hordy, Mrocznej Pani, Królowej Opuszczonych. Niezależnie od tego którego tytułu/nazwy tutaj użyjemy, zawsze będzie ona jedną z najważniejszych postaci popularnego uniwersum. Do tej pory pomimo wielu gier i książek, jakie pojawiły się na światowych rynkach, jej mroczne oblicze nadal pozostawało pewną tajemnicą dla fanów. Teraz za sprawą Christie Golden ten stan rzeczy ulega zmianie. Autorka snuje bowiem historię życia tej bohaterki, ukazując czytelnikowi kolejne etapy jej żywota (które mocno wpłynęły na jej zachowanie, charakter i podejmowane decyzje), dodatkowo odkrywając całą masę jej sekretów.

Książkę zasadniczo można podzielić na dwie części. Początek powieści skupia się na wczesnym życiu bohaterki, jej dosyć trudnych relacjach rodzinnych, zasłużonym awansie do rangi generała, pierwszym spotkaniu z „mrokiem” i początkowych tragediach, które zaczęły zmieniać jej życie. Znaczna większość przedstawionej tutaj treści ukazuje bohaterkę przed wydarzeniami znanymi z gier, tym samym pozwalając odbiorcy trochę bardziej zrozumieć jej złożony charakter. Tempo fabuły nie jest jakoś nadmiernie porywające. Golden bardziej skupia się w tym fragmencie swojego dzieła na narysowaniu intensywnego obrazu Sylwany, gdzie psychika mrocznej elfki odgrywa bardzo istotną rolę.

Dalsza część książki staje się o wiele bardziej dynamiczna, widowiskowa i ekscytująca. Przewijają się tutaj wydarzenia znane zarówno z gier czy innych publikacji. Akcja odgrywa znacznie większą rolę w samym scenariuszu, nadal jednak pozostawiając miejsce do pokazania tragicznej na swój sposób historii bohaterki. Wraz z opisaną treścią, pojawiają się jednak pewne problemy tytułu. Autorka dosyć często opisuje tutaj niektóre wydarzenia mocno skrótowo, przeskakuje pomiędzy różnymi momentami życia Sylwany, dodając do tego całą masę nowych postaci (niekoniecznie dobrze opisanych). Ktoś, kto nie jest dobrze obeznany z uniwersum WoW, bardzo szybko się tutaj pogubi i nie będzie wstanie należycie cieszyć się lekturą.

Opisane „wady” na pewno nie wpłyną na pozytywną ocenę World of Warcraft: Sylwana przez fanów uniwersum. To właśnie głównie do nich kierowana jest ta pozycja i oni z lektury dzieła Christie Golden, powinni być zachwyceni.


  • Autor: Golden Christie
  • Tłumaczenie: Braithwaite Dominika
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
  • Numer wydania: I
  • Data premiery: 2022-07-27

Komiksiarnia Dobra popkultura

World of Warcraft: Sylwana.
8.5/10

Ocena:

Solidna historia, odsłaniająca przed czytelnikiem sekrety jednej z istotniejszych postaci uniwersum. Tytuł, który zdecydowanie powinien znaleźć się w biblioteczce fana World of Warcraft.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x