Sportowa legenda – recenzja książki Rocky Biografia legendarnego boksera

Rocky Biografia legendarnego boksera - recenzja książki

Rocky Marciano to bezsprzecznie jedna z legend bosku, która przez sympatyków tego sportu wymieniania jest jednym tchem obok takich gwiazd jak: Jack Dempsey, Joe Louis, Sugar Ray, Muhammad Ali czy Mike Tyson. Jeśli więc ktoś chciałby lepiej poznać historię tego niepokonanego mistrza wagi ciężkiej i zobaczyć jak wyglądała jego droga na szczyt, to powinien zainteresować się książką Rocky Biografia legendarnego boksera.

Zanim jednak ktoś zdecyduje się sięgnąć po ten tytuł, należy sobie jednoznacznie dopowiedzieć na pytanie, czego oczekuje się po tego rodzaju książce? Jeśli ktoś liczy na dość typową biografię skupiającą się na najważniejszych momentach życia danej postaci i przedstawiającą wyłącznie suche fakty, to ten tytuł nie jest raczej dla niego. Przemysław Słowiński postarał się bowiem tutaj dostarczyć czytelnikom obok elementów typowych dla książek biograficznych, solidnej porcji dodatkowej treści, która sprawia, że publikację czyta się naprawdę bardzo przyjemnie.

Opisywanie następujących po sobie najważniejszych elementów z życia Rockyego (a właściwie Rocco Francisa Marchegiano) uzupełnione jest tutaj treściami ukazującymi tło historyczne czasów, w jakich przyszło mu żyć, co miało duży wpływ na całego jego karierę. Do tego dochodzi jeszcze solidna porcja treści z zakresu „włoskiej kuchni”, dzięki której czytelnika będzie miał okazje poznać kilka interesujących przepisów. To czy taka forma publikacji przypadnie nam do gustu, to już sprawa czysto indywidualna. Nie ma co jednak ukrywać, że pojawiają się tutaj treści, które niekoniecznie wnoszą coś nazbyt istotnego do biografii sportowca, na dodatek w kilku fragmentach są one niepotrzebnie przydługawe. Na pewno nie można jednak zaprzeczyć temu, że taki styl publikacji sprawia, że kolejne rozdziały pochłania się bardzo szybko, nie odczuwając przy tym pewnego znużenia typowego dla bardziej „klasycznych” biografii (oczywiście ocena bardzo subiektywna).

O ile treść książki jest poprawna i zapewnia czytelnikowi odpowiednią dawkę wiedzy i rozrywki, to już spore zastrzeżenia można mieć do samego wydania. Pierwszy poważny zgrzyt jakościowy dotyczy okładki i pomysłu umieszczenia na niej Sylvestra Stallone (z filmu Rocky). Rozumiem pewien przyświecający temu cel marketingowy i chęć wykorzystania popularności aktora oraz filmu, ale powoduje to pewne niepotrzebne nieporozumienia. Okładka biografii znanego sportowca powinna być okraszona jego podobizną (zamieszczona tutaj mała miniatura twarzy boksera z całą pewnością nie jest satysfakcjonująca). Błędnym jest również określanie Marciano jako pierwowzoru filmowego „Rocky’ego” (czym reklamowana jest książka). Na ten temat w sieci można znaleźć całą masę materiałów i wszelkie spekulacje zostały również wyjaśnione przez odtwórcę roli. Stalone tworząc kreację aktorską, w głównej mierze opierał się na innym bokserze (Chuck Wepner), a z Marciano miał tylko kilka małych cech wspólnych. Niby jest to małe i niewiele znaczące niedociągnięcie, które jednak może być przysłowiową solą w oku dla prawdziwych fanów bosku.

Pomimo swoich pewnych wad książka Rocky Biografia legendarnego boksera jest publikacją, po którą warto sięgnąć i która może zaciekawić nie tylko fanów tego rodzaju sportu. Autor w biografii pokazuje bowiem, że marzenia są od tego, aby je realizować i zawsze należy o nie walczyć.


Dziękuję wydawnictwu Zona Zero za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
6.5/10

Krótko:

Przyjemna w odbiorze biografia prawdziwej legendy boksu, której życie wciąż może być inspiracją dla nowych pokoleń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x