Jedna z największych powieści science fiction wszechczasów, kultowa pozycja, która na stałe odmieniła oblicze gatunku, olśniewająca i niewyobrażalna kosmiczna przygoda. Do książki Odyseja kosmiczna 2001 autorstwa Arthur C. Clarke’a można przypisać znacznie więcej tego typu określeń. Jeśli ktoś jeszcze nie miał przyjemności sprawdzenia tego dzieła, to nie ma ku temu lepszej okazji niż wznowienie książki wydane przez Rebis w ramach cyklu Wehikuł czasu.
Odyseja kosmiczna 2001 to bez cienia wątpliwości jedno z tych dzieł, które powinno być doskonale znane przez każdego szanującego się fana gatunku science fiction (najlepiej zarówno w formie książkowej, jak i filmowej). Arthur C. Clarke stworzył bowiem epokową pozycję, której naprawdę trudno jest się oprzeć (niezależnie od tego ile ma ona lat na karku).
Powieść można podzielić na dwie różne części dziejące się w zupełnie innym okresie. Na początek autor przedstawia czytelnikowi początki życia i rozwój przodków ludzkości. W dalszych rozdziałach akcja przenosi się do XX wieku i prezentuje przemożną chęć eksploracji przez człowieka kosmosu. Podstawą całej historii i jądrem wielowątkowej fabuły jest tajemniczy monolit, który jest nie tylko świadkiem rozwoju człowieka, ale również bodźcem, dzięki któremu ludzkość ewoluowała.
Początek książki jest dosyć specyficzny i dla niektórych czytelników może być on troszkę nużący. Clarke przedstawia tu mniej rozpowszechnioną i przez to mniej znaną teorię ewolucji człowieka, która została zaprojektowana przez Friedricka Nietzschego. Zdaniem filozofa „ludzkość” do rozwoju potrzebowała pewnego bodźca, który przyczynił się do skokowych zmian. Całość tej teorii została oczywiście przez Clarke’a odpowiednio uproszczona i spłaszczona.
Prawdziwa kosmiczna jazda bez trzymanki i powód, dla którego dzieło to otrzymało status kultowego, rozpoczyna się w rozdziałach dziejących się w bardziej współczesnych czasach. Kolejne strony książki to bowiem wielowątkowa i wielowymiarowa kosmologiczno-filozoficzna podróż człowieka w kierunku nieznanego. Tajemnicy, która fascynuje, przyciąga i jednocześnie staje się nadzieją na dalszy rozwój ludzkości.
Autor dba tutaj o naprawdę dużą technologiczno-naukową szczegółowość prezentowanych aspektów/faktów. Każdy z tych elementów nawet dzisiaj jest niezwykle realny i potrafi zachwycić. Najważniejsze jest jednak skupienie uwagi odbiorcy na szeregu istotnych egzystencjalnych pytań pokroju: kim jesteśmy? do czego dążymy? czego tak naprawdę chcemy? Nie ma co liczyć na odnalezienie tu jednoznacznych odpowiedzi na te zagadnienia. Scenariusz skonstruowano bowiem w taki sposób, że ilu czytelników tyle odpowiedzi na zadane pytania. Dzięki temu pozycja ta dla każdego może przybrać zupełnie inne indywidualne oblicze.
Każdy z tych elementów z osobna i wszystkie połączone razem w jedną spójną literacką masę sprawiają, że Odyseja kosmiczna 2001 jest dziełem wybitnym, które będzie zachwycać kolejne pokolenia fanów sci-fi.
- Autor: Arthur C. Clarke
- Tłumacz: Radosław Kot
- Wydawnictwo: Rebis
- Format: 135×215 mm
- Liczba stron: 280
- Oprawa: zintegrowana
Odyseja kosmiczna 2001.
Ocena:
Epokowe i wybitne pod wieloma względami dzieło, które powinno znaleźć się w posiadaniu każdego fana sci-fi.