Oblicze króla – recenzja książki Jan III Sobieski

Jan III Sobieski - recenzja

Oferta PIW powiększyła się jakiś czas temu o trzecie wydanie książki Jan III Sobieski, wydanej w ramach serii Biografie Sławnych Ludzi. Jak sam tytuł wskazuje, jest to publikacja przybliżająca czytelnikowi postać króla, który dla sporej części rodaków automatycznie kojarzony jest z wielkim zwycięstwem pod Wiedniem. Jest to jednak tylko mały epizod jego bardzo złożonego i burzliwego życia. Jeśli ktoś pragnie je poznać i zagłębić się tym samym w historii naszego kraju, to prawdopodobnie nie znajdzie niczego lepszego.

Autorem publikacji jest ceniony historyk Zbigniew Wójcik, określany mianem wybitnego znawcy epoki Rzeczypospolitej i Europy XVII wieku. Swoje dzieło (pierwotnie napisane początkiem lat 80.) oparł on na dziesiątkach lat badań, tak aby móc dostarczyć czytelnikowi pokaźnej dawki wiedzy historycznej.

Profesor szczegółowo skupia się tutaj na życiu Sobieskiego, tym samym pokazując bardzo złożony obraz władcy. Króla, który określany jest jednocześnie mianem wielkiego bohatera, jak i zdrajcy. Zakres tematyczny monografii jest dość obszerny, począwszy od lat młodości, przez karierę wojskową, działalność polityczną, wielkie plany reform, walkę z opozycyjną szlachtą, relacje z bliskimi mu osobami, kończąc na rozprawieniu się z wieloma mitami, które urosły wokół władcy. Solidna dawka wiedzy, urozmaicona jest również bardziej osobistymi wywodami i analizami (są one jednak bardzo obiektywne). Twórca nie boi się tutaj krytykować króla za głupie i nieprzemyślane decyzje. Potrafi on jednak również dostrzec jego zalety i docenić podejmowane przez niego próby rozwoju kraju i zmiany polityki.

Obok rozbudowanej treści dotyczącej życia Jana III Sobieskiego, bardzo dużą zaletą publikacji, jest również szersze spojrzenie autora na zarówno nasz kraj, jak i całą Europę. W kolejnych rozdziałach czytelnik będzie miał okazję zapoznać się dyplomacją, politycznymi decyzjami czy mocno skomplikowaną sytuacją wewnętrzną Rzeczypospolitej, która jak nauczyła nas historia, nie przyniosła niczego dobrego.

Pod względem merytorycznym publikacji nie można więc niczego poważnego zarzucić. Owszem niektóre dostępne w książce informacje niekoniecznie są już aktualne, ale nadal broni się ona jako solidna dawka wiedzy historycznej i prawdopodobnie jedna z najlepszych wydanych (jeśli nie najlepsza) biografii Sobieskiego.


Dziękujemy Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
8.5/10

Żołnierz, polityk, król.

Solidna monografia przedstawiająca zarówno bardzo szczegółowo życie Jana III Sobieskiego, jak i złożoną sytuację polityczną naszego kraju w okresie jego panowania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x