Recenzja książki – Ignacy Łukasiewicz (biografia).

Ignacy Łukasiewicz recenzja biografi.

Państwowy Instytut Wydawniczy ma w swojej ofercie liczne biografie wybitnych ludzi, którzy swoim geniuszem i determinacją wpłynęli na losy świata. Jedną z takich historycznych postaci jest Ignacy Łukasiewicz. Wielki wynalazca o którym (zgroza) więcej wiedzą na zachodzie niż w naszym kraju. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ta się znacząco odwróci właśnie za sprawą recenzowanej książki.

Liczne grono autorów (Piotr Franaszek, Paweł Grata, Anna Kozicka-Kołaczkowska, Mariusz Ruszel, Grzegorz Zamoyski) obrało sobie za cel przedstawienie szerokiemu gronu odbiorców postaci Ignacego Łukasiewicza. Wielkiego patrioty i filantropa, człowieka obdarzonego niezwykłym umysłem. Wynalazcę lampy naftowej (co naprawdę mocno zrewolucjonizowało świat), rodzimego pioniera i twórcę przemysłu naftowego (będącego inspiracją dla innych). Powyższy krótki opis jasno pokazuje, że Łukasiewicz był naprawdę wybitną jednostką, która powinna zostać dobrze zapamiętana przez historię (tym samym być znana każdemu rodakowi).

Książka ukazała się w ramach cenionej i lubianej przez pasjonatów serii marmurkowej, co samo w sobie jest synonimem wysokiej jakości. Twórcy zdecydowanie pod tym względem nie zawiedli i zaoferowali czytelnikowi naprawdę solidnie napisaną biografię. Na zaledwie około 115 stronach udało im się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje z życia Łukasiewicza, włącznie z mniej lub bardziej obszernymi opisami ważnych dla niego osób. Całość jest nakreślona w sposób bardzo zwięzły i przemyślany, tak aby czytelnik pochłonął, jak największą dawkę łatwo przyswajalnej wiedzy. Do tej części recenzowanej książki nie można mieć więc pod względem merytorycznym nawet najmniejszych uwag. Minimalną łyżeczką dziegciu są tutaj jedynie sporadycznie pojawiające się literówki (można je policzyć na palcach jednej dłoni, przynajmniej mnie tyle udało się wyłapać).

Twórcy obok przedstawienia bogatego i złożonego życiorysu Łukasiewicza postanowili również wzbogacić swoją pracę o część poświęconą opisowi gospodarki Galicji na przełomie XIX i XX stulecia oraz ukazaniu wielu społeczno-politycznych uwarunkowań, które miały wpływ na życie wynalazcy. Z jednej strony zawarte w tym rozdziale informacje potrafią być naprawdę bardzo ciekawe. Z drugiej zaś znajdziemy tutaj kilka fragmentów, które niestety, ale przeciętnego czytelnika mogą trochę znurzyć. Zdarzają się strony, na których pojawia się wiele „specyficznych” informacji, które powinny zachwycić kogoś, kto naprawdę mocno fascynuje się geologią (np. cały proces wydobycia i przetwórstwa ropy).

Jest to jednak naprawdę bardzo małe potknięcie, które w ogóle nie wpływa na jakość publikacji. Jeśli więc tylko ktoś chce poznać lepiej życie Ignacego Łukasiewicza, to nie znajdzie na naszym rynku obecnie niczego lepszego do przeczytania.


  • Autor: Piotr Franaszek, Paweł Grata, Anna Kozicka-Kołaczkowska, Mariusz Ruszel, Grzegorz Zamoyski
  • Wydawnictwo: PIW
  • Liczba stron: 270
  • Oprawa: twarda

Komiksiarnia Dobra popkultura

Ignacy Łukasiewicz.
9/10

Ocena:

Wciągająca i solidnie napisana lektura, przedstawiająca postać wybitnego człowieka, jakim niewątpliwie był Ignacy Łukasiewicz. Pozycja godna polecenia każdemu, nawet jeśli nie jest wielkim pasjonatem historii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x