Piłkarskie tajemnice – recenzja książki Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa

Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa - recenzja książki

Jonathana Wilson to osoba, która nie tylko doskonale zna się na taktyce piłkarskiej, ale również potrafi przełożyć zawiłości piłki nożnej na przyjemną i przystępną czytelniczą formę. Można było się o tym przekonać, sięgając po dowolną jego publikację. Nie było więc nikogo lepszego do zabrania się za tematykę ewolucji taktyki piłkarskiej i ukazania jej w książce Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa.

Już na samym wstępie należy sobie jasno powiedzieć, że nie jest to publikacja dla każdego. Po tytuł powinni sięgnąć nie tyle wielcy pasjonaci piłki nożnej, ile czytelnicy interesujący się taktyką piłkarską, chcący zrozumieć jej założenia i poznać różnorodne filozofie gry, które wprowadzali do sportu poszczególni trenerzy. Jest więc to tematyka dość specyficzna, ale na całe szczęście podana w naprawdę przystępnej formie.

W swoim nowym dziele JW nie skupia się tylko i wyłącznie na historii klubu. Przede wszystkim napisał on dzieło o spuściźnie Cruyffa, która miała spory wpływ na wielu trenerów. Zarówno tych, którzy go zastępowali na stanowiskach, jak i młodych adeptów sztuki taktycznej, którzy rozpoczynali swoje kariery początkiem lat 90-tych. To właśnie oni w późniejszych latach wyrośli na prawdziwe „gwiazdy”, zdobywające dla klubów nowe trofea i wprowadzające nową jakość do świata piłki (cięgle opierając się na doświadczeniach legendy).

W trzynastu rozdziałach mamy okazję prześledzić między innymi rozwój taktyczny Pepa Guardioli, Louisa van Gaala, Ronalda Koemana, Luisa Enrique, Franka de Boera czy José Mourinho. Jest to zbiór nazwisk, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, kto chociaż trochę interesuje się piłką nożną. Każdy z tych panów stał się „legendą” podobnie jak Cruyff i brał czyny udział w ewolucji sportu w to co znamy teraz. Każdy z nich wypracował również własną filozofię gry, dzięki której mógł sięgać po nowe trofea. Zajmując się konkretnymi trenerami, autor stara się ukazać, w jaki sposób wizja Cruyffa ulegała następnym przemianom i jak stała się ona podstawą dla współczesnej gry. Szczególnie intrygujące jest tutaj nazwisko Mourinho, którego forma prowadzenia drużyn pozornie dość daleka jest do tego, co utożsamiało styl Cruyffa. Autor dość mocno zagłębia się tutaj również w techniczne aspekty piłki nożnej, tak jak zostało to jednak już wspomniane, postarał się on, aby taka treść była łatwa do zrozumienia nawet dla laika. Niestety nie zawsze się to należycie udawało i jest tutaj kilka fragmentów, kiedy nawet najwięksi pasjonaci piłki mogą poczuć się odrobinę zagubieni (na całe szczęście są to jednostkowe przypadki).

Obok tego wszystkiego w poszczególnych rozdziałach można znaleźć sporo ciekawostek dotyczących wymienionych nazwisk. Nie są to oczywiście jakieś zaskakujące informacje, które dopiero co ujrzały światło dziennie. Wszystko to pojawiło się niezliczoną ilość razy w biografiach poszczególnych panów, tutaj jednak mamy to podane w bardziej zbiorczej formie.

Śmiało można stwierdzić, że Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa to solidna dawka taktycznej wiedzy, które nie tylko rozjaśni umysły fanów piłki nożnej, ale również ma szansę zainspirować młodych początkujących trenerów.

OCENA:
8/10

Krótko:

Pozycja będąca podstawowym podręcznikiem współczesnej taktyki piłkarskiej, po który powinni sięgnąć fani pragnący lepiej zrozumieć ich ukochany sport.


Dziękujemy wydawnictwu SQN za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x