Recenzja komiksu – Yakari: Rzeka zapomnienia.

Yakari: Rzeka zapomnienia recenzja komiksu.

Piętnasta odsłona przygód małego Indianina umiejącego porozumiewać się ze zwierzętami wleciała do oferty Egmontu. Pora więc sprawdzić co tym razem czeka na żądnego wrażeń młodzieńca.

Już sama okładka albumu Yakari: Rzeka zapomnienia wskazuje, że treść komiksu będzie dosyć dramatyczna. Wszystko rozpoczyna się od chęci pomocy małemu ciekawskiemu misiowi, który znalazł się w wielkim niebezpieczeństwie. Niestety pomoc ta kończy się nieszczęśliwym wypadkiem, w wyniku którego mały bohater traci pamięć. Na całe szczęście może on liczyć na dobroduszne serce zwierząt (mamy małego niedźwiadka). Czy uda mu się jednak odzyskać wspomnienia i powrócić do wioski do swoich bliskich i przyjaciół?

Yakari: Rzeka zapomnienia - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to pierwszy raz Job decyduje się nadać swojej historii tak dramatycznego oblicza. Już na samym początku albumu uderza on w emocjonalne tony, dodatkowo przez pewien czas utrzymując młodszego czytelnika w napięciu. Całość oczywiście kończy się dobrze (nie mogłoby być inaczej), jednak i tak potrafi być zaskakująca.

Dawka wyrazistej dramaturgii to jedno, ale w przypadku przygód Yakariego nie mogło tu również zabraknąć odrobiny charakterystycznego dla cyklu moralizatorstwa. Scenarzysta kolejny raz świetnie łączy ten element komiksu z jego przygodową otoczką, dzięki czemu całość czyta się z niekłamaną przyjemnością. Prawie całkowicie rezygnuje on tym razem z warstwy humorystycznej. W żaden sposób nie ujmuje to jednak jakości scenariusza, sprawiając wręcz, że jest on ciekawą odmianą od bardziej „typowych” tomów.

Niczego odkrywczego nie można napisać na temat oprawy graficznej. Derib wie jak przykuć uwagę czytelnika (niezależnie od wieku) i jak z pozornie prostej cartoonowe stylistyki wycisnąć wszystko, co tylko się da. Jednocześnie odpowiednio dopasowując kreskę do scenariusza i prezentowanych wydarzeń.

Yakari: Rzeka zapomnienia jest więc kolejną bardzo udaną częścią serii, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu rodzicowi młodego miłośnika komiksów.


  • Scenarzysta: Job
  • Ilustrator: Derib
  • Tłumacz: Maria Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 216×285 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Yakari. Rzeka zapomnienia.
8/10

Ocena:

Job i Derib kolejny raz przygotowali dla młodego czytelnika solidną porcję rozrywki, która tym razem uderza w trochę bardziej dramatyczne tony.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x