Niezwykłe tajemnice niezwykłego miasteczka – recenzja komiksu Witajcie w Nietypowie

Witajcie w Nietypowie recenzja

Witajcie w Nietypowie – małym i cichym miasteczku, w którym dzieją się zaskakujące rzeczy. Nad bezpieczeństwem mieszkańców tego urokliwego zakątka, czuwa komendantka Jessi i sierżant Sid. Dwójka stróżów prawa, którzy będą musieli poradzić sobie z szeregiem ważnych śledztw.

Krótkie Gatki wzbogacają swoją ofertę o kolejną pozycję, która powinna rozbawić i zaciekawić młodego czytelnika (zresztą nie tylko jego). Jest nią album Witajcie w Nietypowie, w którym tajemnice i przygoda miesza się z lekkością opowieści i towarzyszącym jej niezłym humorem.

Tak jak zostało to już wspomniane, głównymi bohaterami komiksu jest Jessie i Sid. Dwójka niezwykłych stróżów prawa, przed którymi pojawia się wiele różnorakich tajemnic. Czytelnik będzie im towarzyszył w niezwykle emocjonujących i zaskakujących śledztwach. Wraz z nimi odkryje on sekrety okolicznych klifów, odnajdzie nadawcę pewnych listów czy zdejmie klątwę z nawiedzonego domu.

Witajcie w Nietypowie recenzja - rysunek 1
Przykładowe rysunki: Kultura Gniewu

Recenzowany album jest komiksowym debiutem brytyjskiej artystki Tory Freeman. Scenarzystka na początek swojej przygody z komiksem postanowiła sięgnąć po sprawdzone zoomorficzne akcenty i połączyć je z motywami rodem z powieści Arthura Conana Doyle’a. Biorąc pod uwagę grupę wiekową, do której kierowany jest album, nie należy oczekiwać poziomu przygód znanego detektywa. Całość jest bardzo mocno uproszczona, tak aby przyjemność z lektury mógł czerpać nawet najmłodszy odbiorca.

Przewracając kolejne strony komiksu, obserwujemy jak autorce w ciekawy sposób udaje się połączyć humor, liczne absurdy, nadmiar słodkiej dziecięcej urokliwości z wyraźniejszymi inspiracjami klasyką kryminałów. Stworzona przez nią historia głównie bawi, ale w wybranych scenach potrafi ona również wybrzmieć bardziej dramatycznymi i zaskakującymi cechami. Na plus tytułu należy również zaliczyć szereg ciekawych przewijających się tutaj postaci. Każda z nich jest odpowiednio zróżnicowana i zaakcentowana, tak aby nie stanowić tylko tła dla dwójki policjantów. Całość tworzy treść, która powinna zadowolić zarówno małych czytelników, jak i większych miłośników absurdalnego brytyjskiego humoru.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną albumu, to jest ona równie prosta, ale też urokliwa, jak sam scenariusz. Tora Freeman dba o odpowiednią wizualną równowagę swojego dzieła, tak aby szczegółowość rysunków przeplatała się z subtelnością i dobrze dobranymi kolorami. Największą uwagę oczywiście zwracają tutaj dopracowani antropomorficzni bohaterowie.

Lekkość opowieści, drzemiąca w niej większa intryga i urokliwe zwierzęce postacie, wszystko to sprawia, że Witajcie w Nietypowie jest ciekawym i wartym polecenia komiksem, przy którym doskonale powinno bawić się zarówno dziecko, jak i jego rodzic.


  • Scenarzysta: Tor Freeman
  • Ilustrator: Tor Freeman
  • Tłumacz: Jacek Żuławnik
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 210×297 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Witajcie w Nietypowie.
7.5/10

Ocena:

Przyjemna dawka przygody, tajemnic i humoru, która powinna zadowolić małych i większych miłośników komiksów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń

Dawno nie czytałem komiksu. Ten wydaje się ciekawy.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x