Recenzja komiksu – Umpa-pa.

Umpa-pa recenzja komiksu

Duet René Goscinny i Albert Uderzo to nie tylko legendarne już przygody dwójki Galów, ale również kilka innych wartych uwagi komiksowych pozycji. Jedną z nich jest zbiorcze wydanie przygód Indianina Umpa-pa, które niedawno ponownie wzbogaciło ofertę wydawnictwa Egmont.

Wstęp recenzji należy poświęcić na krótką lekcję historii. Przygody tytułowego Indianina są bowiem pierwszym dziełem, nad którym wspólnie pracowali René Goscinny i Albert Uderzo. Ich współpraca rozpoczęła się już początkiem lat 50-tych (dokładniej 1951), kiedy to powstał zarys owej historii. Pomysł na komiks nie zyskał jednak aprobaty u wydawców (szczególnie tych za oceanem). Gazetowy debiut komiksu przesunął się więc aż do roku 1958. Późniejsze lata przyniosły kolejne losy indiańskiego bohatera, który nie zyskał jednak wielkiej popularności. Z tym większą ciekawością fani twórczości obu panów powinni sięgnąć po recenzowany album, który nie tylko zbiera wszystkie wydane opowieści z serii, ale również wzbogaca je ciekawymi materiałami pokazującymi kulisy powstawania tego dzieła.

Umpa-pa recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Co w takim razie można znaleźć pod twardą oprawą albumu? Fabuła dzieła w bardzo dużym uproszczeniu jest dawką przygodowo-westernowo-humorystycznej treści, w której czerwonoskóry bohater styka się z modernistycznymi obliczami „cywilizowanego” świata i wraz z niezwykłym towarzyszem (francuskim szlachcicem Hubertem de la Puree de Cartofelle) mierzy się z kolejnymi niebezpieczeństwami. Każdy, kto miał wcześniej do czynienia z jakimś dziełem twórców, momentalnie odnajdzie się w tej historii. Jest ona bowiem pełna świetnego humoru, wyrazistych bohaterów (nie tylko głównej dwójki), ciekawych zwrotów akcji i dobrze nakreślonej nutki moralizatorstwa. Czytając komiks trudno również nie zauważyć, że stawia on solidne podwaliny pod przyszłe przygody dwójki Gali. Umpa-pa i Hubert są wręcz protoplastami Asteriksa i Obeliksa.

Świetny scenariusz idzie tutaj oczywiście w parze z równie doskonałą oprawą graficzną. Rysunki Alberta Uderzo nigdy się nie starzeją i zawsze są perfekcyjnym dopełnieniem historii, w wielu momentach wynosząc wręcz opowieść na jeszcze wyższy poziom widowiskowości.

Umpa-pa jest więc wielką gratką dla każdego, kto przeczytał już wszystkie dostępne u nas prace Goscinny i Uderzo i chce poznać ich wspólne początki. Album godny jest również polecenia każdemu innemu czytelnikowi, który pragnie oddać się prostej, acz intensywnej komiksowej rozrywce.

Najlepsze ceny komiksów znajdziesz w tym miejscu.


  • Scenarzysta: René Goscinny
  • Ilustrator: Albert Uderzo
  • Tłumacz: Marek Puszczewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 216×285 mm
  • Liczba stron: 184
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Umpa-pa. (Wydanie zbiorcze).
8.5/10

Ocena:

Pozycja obowiązkowa do przeczytania przez każdego fana twórczości Goscinny & Uderzo, który pragnie chwili intensywnej przygodowo-humorystycznej rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x