Recenzja komiksu – Toska z lasu tom 2. Spiski, ucieczki, tajemnice i porwania.

Toska z lasu tom 2 recenzja

Pierwszy tom serii zaprezentował czytelnikowi grupę młodych bohaterów, którzy pozornie pochodzili z dwóch różnych światów. Z jednej strony mieliśmy żyjącą w luksusie Lucille, z drugiej zaś mieszkającą w lesie ze swoim bratem Toske. Los chciał, aby ich drogi się przecięły, dając tym samym początek niezwykłej przygody. Pora więc sięgnąć po album Toska z lasu tom 2, aby sprawdzić jak dalej toczą się ich losy w niezwykle malowniczej scenerii średniowiecznej Italii.

W Toska z lasu tom 2 Teresa Radice i wspierający ją artysta Stefano Turconi kontynuują prostą, ale niezwykle przyjemną w odbiorze przygodowo-komediową historię młodych bohaterów osadzoną w średniowiecznej malowniczej/słonecznej Italii. Ponownie uwaga czytelnika skupia się na Lucilli, której ojciec rozpoczyna przygotowania do wojny. Ona, zamiast towarzyszyć matce w podróży do Urbino, postanawia zostać w rodzinnej posiadłości. Szybko się jednak z niej wymyka, aby ponownie spotkać się ze swoimi nowo poznanymi przyjaciółmi. Później sytuacja mocno się komplikuje i popada ona w spore tarapaty. Na całe szczęście będzie ona mogła liczyć na Toske i Rinalda, którzy potrafią radzić sobie z różnymi zagrożeniami.

Toska z lasu tom 2 - recenzja - grafika 1
Przykładowe plansze: Egmont Polska

Nie brakuje więc tutaj widowiskowości, odrobiny dramatyzmu i dużej dawki wspomnianego już humoru. Wszystko to połączono z prostym, ale przemyślanym pokazaniem pewnych historycznych faktów (napięcia pomiędzy Florencją a Sieną). Do tego wszystkiego autorka zdecydowała się zaimplementować w scenariuszu retrospekcję ukazującą przeszłość tytułowej sieroty. Dając tym samym czytelnikowi szansę jeszcze mocniejszego polubienia tej postaci.

Nie można mieć więc większych uwag do przygodowego scenariusza (stworzonego głównie z myślą o młodszej młodzieży). Podobny poziom prezentuje oprawa wizualna komiksu. Rysunki Stefano Turconiego to prosta, acz żywiołowa forma sztuki, która dodatkowo mocno nasycona jest żywymi kolorami. Obserwując kolejne kadry dzieła, trudno jest nie zauważyć mocnej Disneyowskiej otoczki, która powinna spodobać się szerokiemu gronu odbiorców.

Toska z lasu tom 2 nie wprowadza serii na jakiś niebotyczny poziom jakościowy. Nie zmienia to jednak faktu, że tytuł potrafi oczarować czytelnika i zapewnić mu chwilę intensywnej rozrywki – a przecież to jest najważniejsze.


  • Scenarzysta: Teresa Radice
  • Ilustrator: Stefano Turconi
  • Tłumacz: Agata Cieślak
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 215×290 mm
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Toska z lasu. Spiski, ucieczki, tajemnice i porwania. Tom 2.
7.5/10

Ocena:

Przyjemna w odbiorze kontynuacja przygodowo-komediowej historii, która wyróżnia się na tle konkurencji swoją malowniczo-historyczną otoczką.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x