Wielka przygoda – recenzja komiksu Smerfy i Wioska Dziewczyn: Nowy Początek

Smerfu i wioska dziewczyn Nowy początek - recenzja komiksu

Smerfy to bohaterowie, którzy niezależnie od tego ile lat mija od momentu ich powstania, ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kolejnych pokoleń fanów komiksów. Kolejni twórcy, starając się zmierzyć z legendą mistrza, dostarczają na rynek nowe dzieła z przygodami niebieskich skrzatów. Dokładnie tak jest w przypadku komiksu Smerfy i Wioska Dziewczyn: Nowy Początek, który niedawno pojawiła się na naszym rynku.

Mieszkanki tytułowej wioski dziewczyn to smerfne przedstawicielki płci pięknej, które zdecydowanie do słabym i bezbronnych nie należą. Doskonale wiedzą one o tym, że życie bywa przewrotne i niebezpieczne i trzeba jakoś sobie z tym radzić (czego dały świadectwo w poprzednich tomach serii). Jednym z największych zagrożeń jest oczywiście znienawidzony Gargamel, który uwielbia uprzykrzać życie mieszkańcom obu osad. Ich ostatnia potyczka z nowym chowańcem czarodzieja, zakończyła się wielkim zwycięstwem dziewczyn, okupiona jednak była dość poważnymi stratami. Ich cudowne miejsce do życia uległo całkowitemu zniszczeniu. Nie mają one jednak zamiaru się z tego powodu załamywać. Wręcz przeciwnie szybko biorąc swój los we własne ręce i wyruszają na poszukiwanie nowego miejsca do życia. W tej trudnej wyprawie mogą one liczyć na pomoc zarówno Papy Smerfa, jak i kilku dobrze znanych towarzyszy (np. Ważniak czy Osiłek). Zanim jednak wraz z chłopakami znajdą one wymarzone miejsce do założenia nowej osady, czekać ich będzie sporo niebezpiecznych wyzwań.

Rysunek 1

Klasyczna seria „Smerfów” zapewnia czytelnikowi nie tylko niesamowity klimat, ale również sporą dawkę dobrego humoru i treści, w których twórca potrafił zawrzeć wiele niejednoznacznych treści z przesłaniem. W przypadku albumu Smerfy i Wioska Dziewczyn: Nowy Początek, jak i całej tej serii mamy do czynienia z treścią, która stawia głównie na prostą i widowiskową przygodę w baśniowych klimatach. Autorzy komiksu starają się zapewnić młodszemu czytelnikowi historię, w której wiele się dzieje, ale dzielne małe niebieskie bohaterki zawsze wychodzą z tarapatów obronną rękę. Pewne uproszczenia na całe szczęście nie dotknęły warstwy humorystycznej, która nadal jest wyśmienita i wywołuje uśmiech zadowolenia na twarzy czytelnika, niezależnie od tego ile lat ma na karku. Zasadniczo na temat scenariusza trudno jest napisać cokolwiek więcej. Opowieść miała być łatwa, prosta i mocno rozrywkowa i dokładnie taka jest.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną albumu, to na pewno potrafi ona cieszyć oko odbiorcy, ale pod pewnymi względami dość mocno odróżnia się od „klasycznej” wersji. Twórcy stawiają tutaj na o wiele fantazyjniejszą paletę barw, która jednak doskonale dopasowuje się do przygodowej treści komiksu. Mniejsze różnice występują w kreacjach bohaterów, którzy w przypadku „chłopaków” wyglądają tak jak przywykli do tego fani.

Rysunek 2
Przykładowe grafiki: alejakomiksu.com

Smerfy i Wioska Dziewczyn: Nowy Początek to solidny kawałek komiksu dla najmłodszych, którzy potrafi zapewnić sporą dawkę przyjemności. Bez większych przeszkód może po tytuł również sięgnąć ktoś starszy, kto wychował się na „klasycznych” Smerfach i jestem pewien, że będzie się tutaj równie dobrze bawił.


Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

 • 7/10
  Fabuła - 7/10
 • 8/10
  Bohaterowie - 8/10
 • 8/10
  Humor - 8/10
 • 8/10
  Oprawa graficzna - 8/10
 • 7/10
  Wydanie - 7/10
7.5/10

Krótko:

Solidna porcja komiksowej opowieści, która zapewnia czytelnikowi smerfną porcję rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x