Smerfne emocje – recenzja komiksu Smerf, który bał się ciemności

Smerf który bał się ciemności - recenzja komiksu

Smerf, który bał się ciemności to początek zupełnie nowej serii Smerfy i świat emocji, która kierowana jest głównie do najmłodszego czytelnika. Cykl ma za zadanie nie tylko zapewnić chwilę rozrywki dziecku, ale również pomóc mu oswoić się z pewnymi lękami.

Wioska Smerfów to ostoja spokoju i szczęśliwości, gdzie prawie wszystkim życie się bardzo dobrze. Wyjątkiem od tej reguły jest Strachuś, który nie potrafi w pełni czerpać radości z otoczenia, bo boi się dosłownie wszystkiego. Począwszy od pobliskiego lasu, przez Gargamela, „przerażającego” ślimaka, przeziębienia, na tytułowej ciemności kończąc. To właśnie noce są najgorsze zarówno dla niego, jak i całej wioski, która nie może zmrużyć oka ciągle budzona donośnymi krzykami. Cała osada stara się więc zaradzić temu problemowi, wymyślając przeróżne sposób na opanowanie „nocnego strachu”.

Tak jak zostało to już wspomniane, seria kierowana jest to maluchów, które powinni być tym komiksem zachwycone. Autorzy wpadli na dość ciekawy pomysł, aby wykorzystać popularność „Niebieskich” bohaterów do pobudzenia rozwoju psychologicznego najmłodszego czytelnika. Historia jest krótka, zwięzła i bardzo przyjemna w odbiorze, zarówno jeśli chodzi o samą fabułę, jak i oprawę graficzną. Rysunki Dalena wyglądają wyśmienicie, są one bardzo wyraziste i kolorowe, a zastosowanie dużych kadrów w kwadratowym układzie, znacząco ułatwia dziecku odbiór treści.

Ciekawa historia i piękne rysunki to jednak niejedyna wartość dodana dzieła. Obok samego komiksu znalazło się tutaj również miejsce na porady psychologa dziecięcego, który od lat rozwiązuje problemy z różnego rodzaju fobiami. W prosty i przestępny sposób lekarka wyjaśnia, czym tak naprawdę jest strach, co oznacza on dla człowieka, jak go stopniowo oswajać i zaakceptować, daje również rodzicom kilka przydatnych rad.

Przykładowa plansza
Przykładowe grafika: egmont.pl

Nie pozostaje więc nic innego jak tylko polecić album Smerf, który bał się ciemności każdemu rodzicowi, który szuka czegoś ciekawego dla swojej latorośli (nie koniecznie bojącej się ciemności).


Dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
7.5/10

Krótko:

Krótka i ciekawa historia dla najmłodszych, mająca za zadanie pomóc im oswoić „strach”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x