W przyszłości – recenzja komiksu Porcelana #2: Kostna biel

Porcelana #2: Kostna biel - recenzja komiksu

Iście baśniowa opowieść w mrocznych gotyckich klimatach, która mocno przyciągnęła uwagę sporego grona miłośników komiksów. Tym właśnie była pierwsza część serii Porcelana, która swoją jakością naprawdę mile zaskakiwała. Pora więc sprawdzić, czy druga odsłona historii jest równie ekscytująca.

W przyszłości

Porcelana #2: Kostna biel przenosi nas dziesięć lat do przodu w stosunku do wydarzeń z pierwszej części. Mała dziewczynka, która przedostała się przez mury wielkiej posiadłości i odkryła wiele fascynujących i niebezpiecznych tajemnic, stała się młodą kobietą. Jej opiekun powierzył jej zarówno majątek, jak i wszystkie swoje sekrety. Teraz ona żyje w dostatku, odizolowana od świata zewnętrznego wysokim murem okalającym posiadłość. Sytuacja na świecie zmusza ją jednak do opuszczenia swojego bezpiecznego gniazda. Jej porcelanowe wytwory są bowiem bardzo potrzebne armii, która prowadzi wyniszczającą wojnę. Zdradzenie tajemnic swojego „przodka” nie wchodzie w grę, Lady nie ma zamiaru pozwolić wykorzystać swoje dzieła do przelewu krwi. Świat ma jednak wobec niej inne plany i czeka na nią wiele wyzwań, smutku, zdrady i niespodziewana miłość.

Rysunek 1

Nowi bohaterowie

Druga część serii to nie tylko dość oryginalna historia ze świetnie poprowadzoną narracją to również wyraziste silne postacie, genialne wykreowany świat pełen komplikacji i niedopowiedzeń, oraz mocno fantazyjny klimat. Decyzja uśmiercenia głównego bohatera pierwszej części, początkowo może wydawać się dość dziwna (autor tłumaczy ją we wstępie), ale dzięki temu na pierwszy plan mają okazję wysunąć się nowi bohaterowie, którzy są naprawdę rewelacyjnie nakreśleni i stanowią o sile całego scenariusza. Najważniejsza jest tutaj oczywiście Lady, która stała się piękną młodą i niebywale inteligentom kobietą. Zdaje sobie ona sprawę z powagi kolejnych wydarzeń i odpowiedzialności, jaka na niej ciąży, aby zachować tajemnicę „porcelany” dla siebie. Jednocześnie wciąż drzemie w niej dziecięca ciekawość świata, z którą dawno temu przeszła przez mur.

Trudne tematy

Poprzednia część mocno fascynowała zarówno młodszego, jak i starszego czytelnika, każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. Porcelana #2: Kostna biel jest już kierowana głównie do dojrzałego odbiorcy, który znajdzie tutaj naprawdę wiele poważnych wątków. Poruszone zostają tutaj problemy wielkiej pasji, miłości (w każdym wydaniu), zdrady, nienawiści, zastraszania innych, opierania się na stereotypach, podziałów klasowych, roli kobity w życiu społecznym, bezsensowności wojny. Nie są wszystkie wątki, jakie można znaleźć w albumie, więc czytelnik będzie musiał z wielką uwagę śledzić kolejne strony powieści szczególe, że wiele z nich podanych jest w sposób bardzo subtelny.

Rewelacyjne rysunki

Elementarnym dodatkiem do świetnie przygotowanego scenariusza jest równie ekscytująca oprawa graficzna. Chris Wildgoose bardzo dobrze wizualizuje świat stworzony przez scenarzystę, kreśląc kolejne plansze w taki sposób, aby nie tylko stawały się one jednością z całą historię, ale również epatowały mocno wyczuwalnym i specyficznym klimatem. Tła, projekty postaci, porcelanowe twory, wszystko to dopracowane jest w najdrobniejszych detalach. Artysta potrafi również wydobyć z kreślonych przez siebie bohaterów prawdziwe emocje (strach, złość, miłość), które udzielają się czytelnikowi.

Porcelana #2: Kostna biel  - przykładowa plansza
Grafiki: nonstopcomics.com

Po tak wielu zachwytach dotyczących komiksu nie pozostaje nic innego, jak polecić album Porcelana #2: Kostna biel, każdemu miłośnikowi dobrych powieści graficznych. Śmiem przypuszczać, że lektura tego dzieła przyniesie wiele rozrywki i przyjemności.


Dziękuję wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  • 8/10
    Fabuła - 8/10
  • 9/10
    Rysunki - 9/10
  • 8/10
    Wydanie - 8/10
8.3/10
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Pierwszy tom stanowił świetne wprowadzenie, oczarowując czytelnika gotyckim klimatem. Część druga to widowiskowa akcja, która potrafiła w kilku momentach mocniej wcisnąć w fotel. Część […]

0
Would love your thoughts, please comment.x