Patria to tytuł, który prawdopodobnie dość szerokie grono miłośników popkultury będzie kojarzyć z dobrze przyjętym serialem na HBO GO. Mało kto jednak wie, że telewizyjna adaptacja powstała na kanwie książki, która podbiła serca wielu miłośników dobrej literatury. Na podstawie oryginału powstał nie tylko serial, ale również komiks, który teraz zadebiutował w naszym kraju.
Dwie rodziny, wiele problemów
Scenariusz tytułu pozwala nam śledzić losy członków dwóch baskijskich rodzin od połowy lat 80-tych do roku 2011. Tak długi okres to doskonała podstawa do tego, aby pokazać zmiany zachodzące zarówno w kraju, jak i pośród jego obywateli. Miłość, wojna, terroryzm, polityka, przyjaźń, bezsilność i wielkie trudności w przebaczaniu drugiemu człowiekowi. Wszystko to jest częścią owych rodów, które koegzystują obok siebie w spirali nakręcającej się nienawiści, która prowadzi do skrajnych sytuacji.
Dobra adaptacja książki
Mamy więc tutaj do czynienia z kolejnym nietuzinkowym dziełem komiksowym w ramach listopadowych nowości wydawnictwa Non Stop Comics. Graficzna adaptacja książki, szczególnie takiej, która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, nigdy nie jest łatwym zadaniem. W tym przypadku na całe szczęście wszystko poszło zgodnie z początkowymi założeniami i czytelnik otrzymuje świetną opowieść kierowaną głównie do starszego odbiorcy, który doceni jej złożoność i nietuzinkowość. Najprościej cały tytuł można byłoby określić mianem historii o życiu w całym tego słowa znaczeniu. Twórca potrafi bowiem pokazać wszystkie uroki ziemskiej egzystencji, począwszy od tych najlepszych po te tragiczne. Nie wszystko to jest jednak podane na przysłowiowej srebrnej tacy. Niekiedy czytelnik będzie musiał wysilić swoją wyobraźnię i umysł, aby dostrzec pewne drobne, ale istotne niuanse scenariusza. Biorąc pod uwagę specyfikę medium, jakim jest komiks, należy być również gotowym na pewne uproszczenia, niedopowiedzenia czy skróty fabularne. Najbardziej będzie to oczywiście widoczne dla kogoś, kto znał wcześniej książkę. W drugą stronę działa to zupełnie inaczej, po zakończonej lekturze w odbiorcy kiełkuje przemożna chęć jeszcze mocniejszego wgryzienia się w temat i sięgnięcia po oryginał lub serial.
Rysunki
O ile scenariusz jest naprawdę dobrze przygotowany i ma szanse zainteresować duże grono odbiorców, to już oprawa graficzna niekoniecznie wszystkich zachwyci. Toni Fejzula stawia tutaj na komiksowy „sztukę”, w której stara się połączyć realizm z malarską techniką pokazywania emocjonalności świata i bohaterów. Mnie osobiście niespecjalnie taka forma rysunków do siebie przekonała, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że znajdzie się spore grono ludzi, których kolejne kadry będą wizualnie fascynować.
Patria to więc nic innego jak solidnie przygotowana komiksowa adaptacja (przynajmniej pod względem historii), która nie pozwoli czytelnikowi być wobec niej całkowicie obojętnym. Na pewno tytuł ma szansę stać się solidną częścią nie jeden dobrej komiksowej kolekcji.
Dziękuję wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Polecam:
-
8/10
-
6/10
-
7/10
Krótko:
Wyjątkowa historia o zwykłych ludziach żyjących w wyjątkowych czasach i mających wyjątkowe problemy.