Recenzja komiksu – Krok po kroku.

Krok po kroku recenzja komiksu

Fantasy to prawdopodobnie jeden z najbardziej eksploatowanych gatunków. Opowiadanie takich historii siłą rzeczy musi więc w dzisiejszych czasach przybierać oryginalne formy. Przy tak wielkim wyborze tytułów twórcy prześcigają się w sposobach na przykucie uwagi czytelników i widzów. Jeden z takich niestereotypowych kierunków obrali autorzy komiksu Krok po kroku.

Komiks ten opowiada historię tajemniczego wojownika i dziewczynki. Od ich pierwszego spotkania, przez podróż po różnych krainach, aż po mocny finał. Twórcy Matias Bergara i Si Spurrier nie używają przy tym ani jednego słowa. Gdzieś pojawiają się może dwa dymki, ale znajdujemy w nich nieznany nam alfabet i stanowią one tutaj wyjątek. Przez grubo ponad 150 stron cieszymy nasze oczy naprawdę oryginalnym sposobem przedstawienia narracji.

Krok po kroku recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Nagle Comics.

Jedyne słowa, jakie mamy okazję tutaj przeczytać, stanowią wstęp do poszczególnych rozdziałów Krok po kroku. Oto narrator krótko wprowadza nas w konkretne etapy tej przygody. Zaczyna się ona w sposób tajemniczy. Zdecydowanie zmusza więc czytelnika do tego, by wypatrywał wszelkich detali. Ot widzimy małą dziewczynkę w dłoni stalowego giganta. Skąd się tu wzięła? Kim jest ów ogromnych rozmiarów osobnik cały pokryty metalem? Dokąd on zmierza? Odpowiedzi na te pytania dostajemy wraz z lekturą komiksu.

Jest to niezwykle oryginalna i przemyślana historia. Z początku długo zastanawiamy się, gdzie to wszystko tak właściwie zmierza. Jednakże finał komiksu zdradza nam odpowiedzi na najważniejsze pytania, pozostawiając pewien element niedopowiedzenia. Koniec jest bardzo satysfakcjonujący i choć nim do niego dojdziemy, czeka nas lektura 160 stron niezwykłej przygody, to naprawdę daje poczucie spełnienia.

Jeśli chodzi o sam styl to mamy tu interesujący miks. Z jednej strony jest to historia fantasy. Stąd pojawia się mnóstwo wymyślnych postaci i potworów. Z drugiej strony, wygląda to dla mnie bardzo naturalistycznie. Jest tu pewna szorstkość, która sprowadza czytelnika na ziemię. To połączenie magiczności z rzeczywistością naprawdę mi się spodobało. Swoją robotę robi też rozłożenie paneli, wszelkiego rodzaju zbliżenia pokazujące emocje, czy oddalenia dające szerszą perspektywę na wydarzenia, wszystko to ociera się o komiksową doskonałość.

Chyba jedyną wadą Krok po kroku jest fakt, że brak obecności jakiegokolwiek tekstu znacznie przyspiesza lekturę. Chciałoby się, żeby ta magiczna opowieść trwała znacznie dłużej, ale jak słusznie podkreśla to sama historia, nic tak naprawdę nie jest wieczne. Pozycja ta powinna więc usatysfakcjonować najbardziej wymagających miłośników komiksu i na długo pozostać w ich pamięci.


Bogatą ofertę komiksów znajdziesz na Ceneo.pl


  • Scenarzysta: Si Spurrier
  • Ilustrator: Matias Bergara
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Liczba stron: 192
  • Druk: kolor
  • Data oficjalnej premiery: 26.04.2023 r.

Komiksiarnia Dobra popkultura

Krok po kroku.
9/10

Ocena:

Gratka dla koneserów historii ze świata fantasy, która oczaruje ich swoim stylem, ilustracjami i niezwykłą głębią opowieści bez słów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x