Recenzja komiksu – Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu tom 2.

Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu tom 2 recenzja komiksu

Chętni na dawkę fantazyjnej opowieści, która nie boi się jednocześnie poruszać wielu trudnych egzystencjalnych pytań? Jeśli tak, to właśnie taką formę komiksowej rozrywki można znaleźć w albumie Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu tom 2. Pytaniem otwartym pozostaje jednak czy tym razem Rick Remender wyeliminował pewne niedociągnięcia pierwszego tomu i czy dostarczył nam tym samym album idealny?

W albumie Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu tom 2 mamy do czynienia ze zbiorem zeszytów pierwotnie opublikowanych w numerach 10-17. Nie będę się tutaj niepotrzebnie rozpisywał na temat tła całej historii. Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej serii, to zachęcam do przeczytania recenzji pierwszego tomu, gdzie znajdzie on wprowadzenie do świata Zhalu.

Jak na kontynuację cyklu przystało ponownie mamy okazję obserwować dalsze losy Adama Osidisa. Człowieka wplątanego w szereg przeróżnych kłopotów i gotowego wiele poświęcić dla swojej rodziny. Jego ciało coraz bardziej odczuwa skutki toczącej go śmiertelnej choroby. Istnieje na nią lekarstwo, ale zdecydowanie nie jest ono łatwe do zdobycia. Wymagać będzie bowiem stanięcia po stronie swojego największego wroga, którego szczerze on nienawidzi.

Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu tom 2 - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Pierwszy zbiorczy tom serii charakteryzował się wyrazistą dawką akcji i naprawdę niezłym klimatem. W przypadku recenzowanej drugiej odsłony te walory komiksu nie tylko zostały utrzymane, co w niektórych momentach jeszcze bardziej podkręcone. Śledzenie losów Adama potrafi być niezwykle angażujące i nie ma tu mowy o jakiejkolwiek nudzie. Rick Remender wie jak zapewnić czytelnikowi dawkę mocnych wrażeń. Zaskakuje on odbiorcę mocnymi zwrotami akcji czy przytłacza go mroczną aurą pewnych wydarzeń. Do tego wszystkiego należy dołożyć naprawdę dobrze wykreowanych bohaterów (znacząca poprawa w stosunku do części pierwszej), którzy nie dają się łatwo zaszufladkować na dobrych i złych. Klasycznej „czerni i bieli” nie ma tu zbyt wiele, większość treści skąpana jest w przeróżnych odcieniach szarości.

Przewracając kolejne strony komiksu, natrafimy tu na szereg egzystencjalnych pytań, które mają wprawić odbiorcę w chwilę głębszej zadumy (i doskonale się im to udaje). Część z nich pozostaje pytaniami otwartymi, na które nie znajdziemy odpowiedzi w toku rozwijającego się scenariusza. Nadaje to opowieści dodatkowej nutki tajemniczości i niezwykłości (nie każdemu będzie jednak musiało to pasować, szczególnie jeśli lubi ktoś jednoznacznie zamknięte historie).

Niestety nie wszystko jest tu idealne i nie udało się autorowi wyeliminować pewnych niedociągnięć z pierwszej odsłony. Największą wadą jest momentami trochę zbyt intensywna akcja, a co za tym idzie za szybkie pchanie historii do przodu. Pojawiają się w albumie momenty, kiedy jesteśmy zmuszeni samemu dopowiadać sobie niektóre wydarzenia. Na siłę można się również przyczepić do kilku przeciętnych dialogów, jest to jednak naprawdę marginalny problem.

Najmniejszych zastrzeżeń nie można mieć do oprawy graficznej. Jerome Opena w fenomenalny sposób przedstawia nietuzinkowy świat i jego bohaterów. Jego środki artystycznego wyrazu mocno przykuwają uwagę odbiorcy i znacząco podsycają klimat dzieła. Podobnie jak scenarzysta potrafi on momentami mocno zaskoczyć, płynnie przeskakując pomiędzy fantazyjną brutalnością i pięknem.

Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu tom 2 nie jest więc pozycją idealną, ale zdecydowanie komiks potrafi zapewnić czytelnikowi należytą dawkę sowitej rozrywki i warto po niego sięgnąć.


  • Scenarzysta: Rick Remender
  • Ilustrator: Jerome Opena
  • Tłumacz: Arek Wróblewski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Format: 180×275 mm
  • Liczba stron: 240
  • Oprawa: twarda

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Droga Ku Wieczności: Krynice Zhalu (tom 2).
7.5/10

Ocena:

Mistrzowska grafika, całkiem przyjemna w odbiorze historia i wyrazista akcja. Wszystko to sprawia, że tytuł potrafi zapewnić czytelnikowi należytą dawkę dobrej rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x