Początek wciągającej historii – recenzja komiksu Diuna Ród Atrydów #1

Diuna Ród Atrydów #1 - recenzja komiksu

Wydawnictwo Non Stop Comics powiększyło swoją ofertę science fiction o kolejną wartą uwagi pozycję. Jest nią album Diuna Ród Atrydów #1 stanowiący początek komiksowego prequela do klasycznej powieści autorstwa Franka Herberta.

Fabuła komiksu przenosi czytelnika w odległą przyszłość na pustynną planetę Arrakis. Poznajemy tutaj między innymi planetologa Pardota Kynesa próbującego odkryć tajemnice tego świata, syna imperatora Elrooda planującego w brutalny sposób zdobyć władzę, młodego niewolnika Duncana Idaho starającego się uciec od okrutnych panów czy Leto Atrydę rozpoczynającego swoją wielką i brzemienną w skutki podróż. Cała przedstawiona tutaj akcja rozgrywa się w latach poprzedzających wydarzenia znane z książki, ukazując tym samym początek wielu skomplikowanych wątków.

Diuna Ród Atrydów #1 - rysunek 1

Stworzona przez Herberta Diuna słynie z wciągającej i dość skomplikowanej fabuły. Duetowi twórców Kevin J. Anderson i Brian Herbert (syn Franka Herberta), udało się napisać scenariusz, który w doskonały sposób oddaje złożoność i wyjątkowość tej powieści. Na czytelnika czeka tu porywająca, skomplikowana wielowarstwowa opowieść, w której nic nie jest podane w nazbyt oczywistej formie. Kolejne strony albumu wypełnia historia, w której bogactwo wątków pobocznych potrafi być jednocześnie zachwycające, jak i odrobinę przytłaczające. Nie znajdziemy tutaj jednak żadnej treści dodanej na siłę, wszystko jest idealnie przemyślane i wprowadzone do scenariusza tak, aby tworzyć spójną całość. Scenarzyści podobnie jak F.H poruszają tutaj między innymi zagadnienia polityczne, religijne, ekologiczne czy społeczne. Zmuszając tym samym odbiorcę do głębszego analizowania niektórej przedstawionej treści. Świetnie twórcom wyszło również wykreowanie ciekawych postaci. Bohaterowie są bardzo złożeni w swoich działaniach i epatują różnorakimi emocjami. Fani uniwersum powinni być ponadto zachwyceniu możliwością zobaczenia niektórych przemian zachodzących w postaciach, których efekt finalny jest widoczny w powieści Diuna.

Diuna Ród Atrydów #1 - rysunek 2

Słowa zachwytu należą się również oprawie rysunkowej komiksu. Dev Pramanik (rysunki) i Alex Guimaraes (kolory) wspólnie stworzyli dzieło, które nie tylko mocno przykuwa uwagę odbiorcy, ale również stanowi doskonałe dopełnienie przedstawionej tutaj treści. Artyści postawili na dość realistyczną formę sztuki, która dobrze oddaje dynamikę wydarzeń, podbija klimat scenariusza i potrafi epatować wyrazistymi emocjami (kreacje bohaterów).

Diuna Ród Atrydów #1 jest więc świetnym wstępem do całej skomplikowanej opowieści, po którą mogą sięgnąć zarówno fani powieści, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie miały jeszcze do czynienia z twórczością Herberta.

Diuna Ród Atrydów #1 - rysunek 3
Przykładowe grafiki: Non Stop Comis

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Fantastyczne wprowadzenie do złożonego świata.
9.5/10

Ocena:

Historia, która jest wspaniałą przystawką do głównej powieści, jaką jest Diuna. Pozycja sprawdzi się zarówno w przypadku wielkich fanów tego uniwersum, jak i zupełnie nowych czytelników.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] od samego początku była dziełem starającym się przenieść skomplikowanie powieści na komiksowe realia. W drugim […]

0
Would love your thoughts, please comment.x