Recenzja komiksu – Czarna Dalia: Prawdziwa historia Elizabeth Short.

Czarna Dalia: Prawdziwa historia Elizabeth Short recenzja komiksu

Piętnastego stycznia roku 1947 w dosyć brutalny sposób zakończyło się życie Elizabeth Short. Od tego momentu minęło prawie 80 lat, a tajemnica zbrodni nigdy nie została wyjaśniona. Na przestrzeni dziesięcioleci tragicznie zmarła kobieta stała się przedmiotem treści wielu dzieł popkultury. Jednym z nich jest album Czarna Dalia: Prawdziwa historia Elizabeth Short, który pojawił się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Lost in Time.

Już na samym wstępie recenzji trzeba jasno sprecyzować, z jakiego rodzaju dziełem mamy tutaj do czynienia. Album Czarna Dalia: Prawdziwa historia Elizabeth Short nie jest bowiem zwykłym komiksem, a hybrydowym połączeniem tradycyjnej powieści graficznej i przeformatowanych przez autorów wycinków prasowych/ archiwalnych dokumentów. Wszystko to ma na celu skondensowane ukazanie złożonego życia kobiety i pewną analizę jej tragicznej śmierci.

W komiksowej części dzieła mamy okazję obserwować ostatnie miesiące życia pięknej młodej kobiety, która chcąc robić karierę w Hollywood, musiała zanurzyć się po szyję w tamtejszym bagnie. Przenosimy się tutaj w sam środek powojennej Ameryki, która bardzo daleka jest od obrazu krainy wielu możliwości, gdzie każdy może zostać kim tylko chce. Zamiast kolorowych neonów, pieniędzy, sławy i szczęścia widzimy kraj mroku i wielu nierówności. Miejsce, gdzie część społeczeństwa z trudem radzi sobie z wojennymi traumami (żołnierze, którzy wrócili z frontu), gdzie mafia z każdym dniem staje się coraz silniejsza, a przemoc staje się codziennością (do której przywyka społeczeństwo). W środku tego wszystkiego znajduje się właśnie Elizabeth Short, która robi wszystko, aby utrzymać się na przysłowiowej „powierzchni”.

Czarna Dalia: Prawdziwa historia Elizabeth Short recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Lost in Time.

Autor scenariusza nie bawi się przy tym w żadne subtelności i w dość bezpośredniej formie ukazuje Elizabeth ze wszystkimi jej „słabościami”. Począwszy od obsesji na punkcje wyglądu i chęci zdobycia sławy, kończąc na gotowości zrobienia „wszystkiego”, aby osiągnąć swoje cele. Widzimy więc tu złożony portret kobiety, która być może nawet świadoma jest tego, że jej czyny mogą doprowadzić ją do przykrego końca.

Bardzo mocną stroną albumu jest umieszczona w nim wspomniana bogata faktografia (archiwalne dokumenty, wycinki prasowe, zdjęcia, opisy śledztwa). Scenarzysta w wielu fragmentach stawia się tu w roli nie tyle śledczego ile bacznego obserwatora, który z podanych faktów potrafi wyciągać pewne daleko idące wnioski. Fragmenty te pozwalają również czytelnikowi samemu wyrobić sobie opinie o Elizabeth i jej tragicznym końcu. Wszystkie zawarte tu treści nadal jednak pozostawiają wiele niedopowiedzeń z możliwością snucia wielu możliwych hipotez.

Niezły scenariusz wzbogacony jest dobrymi rysunkami Florenta Maudoux będącymi połączeniem realizmu i estetyki pin-up. Artysta nie tylko sprawnie obrazuje powojenną Amerykę (z jej pięknem i mniej wyeksponowanym mrokiem), ale również złożone emocjonalne oblicze bohaterki. Przyczepić się tutaj można jedynie do kilku kadrów (dokładnie dwóch), gdzie twarz bohaterki wygląda nienaturalnie dziwnie.

Czarna Dalia: Prawdziwa historia Elizabeth Short jest więc ciekawym i wartym sprawdzenia nieszablonowym albumem będącym czymś na pograniczu biografii, kryminału i wzruszającego dramatu.


  • Scenarzysta: RUN
  • Ilustrator: Florent Maudoux
  • Tłumacz: Marta Duda-Gryc
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 112
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 31 maj 2023

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice

Komiksiarnia Dobra popkultura


Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short.
8/10

Ocena:

Wciągająca komiksowo/dokumentalna historia Elizabeth Short, której śmierć nadal pozostaje wielką tajemnicą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x