„Komiczna odyseja” – recenzja komiksu Clarke & Kubrick (wydanie zbiorcze)

Clarke & Kubrick wydanie zbiorcze recenzja

Clarke & Kubrick to kolejne dzieło autorstwa kultowego Alfonso Fonta, które pojawiło się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Elemental. Jest to również kolejna „kosmiczna” pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego fana nietuzinkowego sci-fi.

Clarke & Kubrick to historia debiutująca w latach 80. Dokładniej rzecz ujmując, cztery oryginalne albumy pojawiły się na rynku w latach 1985-1986. Wydawnictwo Elementem decydując się na publikację komiksu na naszym rynku, postawiło na wydanie zbiorcze. Dzięki temu fani sci-fi mogą za jednym razem poznać całość przygód zwariowanej dwójki bohaterów.

Tytuł dla miłośników fantastyki naukowej powinien być już mocno sugestywny. Zbieżność nazwisk głównych bohaterów z dwójką legend sci-fi (czyli Arthurem C. Clarkem i Stanleyem Kubrickiem) zdecydowanie nie jest przypadkowa. Alfonso Font tworząc swoje dzieło, postanowił oddać tej dwójce stosowny hołd, zrobił to jednak w swój „niezwykły” sposób.

Clarke & Kubrick recenzja - grafika 1
Przykładowe rysunki: Elemental

Kryjące się pod twardą oprawą historie nie są bowiem typowym sci-fi, do którego przyzwyczaiły nas setki innych produkcji. W bardzo dużym uproszczeniu treść można określić mianem zwariowanej kosmicznej komedii, gdzie humor przyćmiewa blask odległych gwiazd. Stosując filmową analogię, w niektórych momentach bliżej tytułowi do Odysei Komicznej niż kultowego dzieła Clarke’a/Kubricka. Jest to jednak bardzo mocne uproszczenie a każdy, kto miał wcześniej do czynienia z dziełami Fonta, doskonale wie, że lubi on tworzyć dość wieloznaczną fabułę.

Główną osią scenariusza, wokół której autor buduje historię, są tytułowi bohaterowie. Duetowi C&K bardzo daleko do klasycznych postaci gatunku sci-fi. Nie są to żadni „superbohaterowie”, którzy korzystają ze swoich mocy czy odważni astronauci mierzący się z kolejnymi przeciwnościami losu. Jest to dwójka kombinatorów, nieudaczników i wielkich pechowców, których można określić mianem głupiego i głupszego. Zawsze wpakują się oni w jakieś nowe kłopoty, z których cudem udaje im się wyjść bez szwanku (wg. zasady głupi ma zawsze szczęście).

Podejmowane przez nich zlecenia nie należą również do najbardziej widowiskowych i porywających. Nie znajdziemy tutaj kosmicznych walk, wielkich galaktycznych intryg, ratowania pięknych niewiast, walki z groźnymi kosmitami. Zamiast tego obserwujemy jak np. monitorują oni pogodę na pustynnej planecie, przeprowadzają inwentaryzację na odległej stacji kosmicznej, zbierają próbki minerałów, transportują towary, negocjują pewne umowy handlowe. Nic z tego nie brzmi nadmiernie porywająco i zachwycająco. Autorowi udaje się jednak pokazać te trywialne zadania w sposób niezwykle wciągający.

Głównie jest to zasługa wszechobecnego tutaj żartu sytuacyjnego i świetnie napisanych dialogów. W tekstach nie brakuje zarówno ironii, jak i kryjącej się pod wierzchnią warstwą prostoty bardziej złożonej treści. Font nie boi się stosować krytyki społecznej czy w mniej oczywisty sposób pokazywać jak wielkie korporacje nastawione na zysk są gotowe wykorzystywać ludzi (w tym przypadku tytułowy duet). Humor odgrywa więc tu ważną rolę i jest on naprawdę bardzo dobrze przygotowany. Niektóre „żarty” mogą jednak naruszyć delikatnie wrażliwość współczesnego odbiorcy (w latach 80. poprawność polityczna była nieznanym konceptem). Nie ma tego jednak zbyt wiele i nie jest to nic co mogłoby być dla części czytelników obrazoburcze.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to mamy tu do czynienia z typowymi rysunkami hiszpańskiego artysty. Miesza on artyzm i prostotę, które doskonale dopasowują się do scenariuszowej treści. Wizualnie album bardzo daleki jest jednak od obecnych standardów, więc niekoniecznie młodsze pokolenie miłośników komiksów będzie nim zachwycone.

Clarke & Kubrick recenzja - grafika 2

Album Clarke & Kubrick śmiało można więc polecić dojrzałemu miłośnikowi sci-fi, który nie jedną kosmiczną historię już pochłonął i ciągle spragniony jest większej dawki kosmicznego promieniowania. Tylko ktoś taki w pełni doceni geniusz Alfonso Fonta i jego dzieła.


  • Scenariusz: Alfonso Font
  • Rysunki: Alfonso Font
  • Tłumacz: Jakub Jankowski
  • Wydawnictwo: Elemental
  • Format: 215×290 mm
  • Oprawa: Twarda
  • Papier: Kredowy
  • Druk: Kolor
  • Ilość stron: 192

Komiksiarnia Dobra popkultura

Clarke & Kubrick (wydanie zbiorcze).
10/10

Ocena:

Rewelacyjna kosmiczna historia, w której pod wierzchnią warstwą zwariowanego humoru, kryją się kolejne pokłady nietuzinkowości. Pozycja raczej kierowana do dojrzałego i świadomego czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x