Rozrywka i nauka – recenzja komiksów Najwybitniejsi Naukowcy

Najwybitniejsi Naukowcy - recenzja komiksu

Seria Najwybitniejsi naukowcy to kolejna komiksowa propozycja wydawnictwa Egmont dla młodszego grona czytelników. Na początek całego cyklu w ofercie pojawiły się dwa tomy przybliżające postacie Marii Skłodowskej-Curie oraz Darwina.

Twórcą cyklu komiksowego jest hiszpański scenarzysta/rysownik Jordi Bayarri, którego dorobek artystycznie nie jest specjalnie znany w naszym kraju. W tej kwestii być może wiele się zmieni właśnie za sprawą „naukowej serii”, która prezentuje się naprawdę ciekawie. Mamy tutaj bowiem do czynienia z krótkimi (48-stronicowymi) prezentacjami ludzi nauki, które zostały przygotowane w taki sposób, aby zapewnić młodemu czytelnikowi chwilę rozrywki przy jednoczesnym dostarczeniu mu odpowiedniej dawki wiedzy.

Gwiazdy nauki.

Na początek debiutu na naszym rynku postanowiono sięgnąć po dwa dobrze znane nazwiska, z czego jedno z nich powinno być bliskie sercu każdego Polaka. Komiks o laureatce nagrody Nobla, odkrywczyni dwóch pierwiastków promieniotwórczych i zdecydowanie jednej z najwybitniejszych przedstawicielek świata nauki, podany jest w formie skrótowej biografii. Młody czytelnik dowiaduje się z niego na początku o rodzicach Marii, jej trudnym dzieciństwie oraz początkach edukacji. Później sukcesywnie odkrywane są pozostałe etaty jej życia i kariery naukowej. Oczywiście wszystko to podane w dużym skrócie i pewnym uproszczeniu, jednak przy zachowaniu merytoryczności podawanych faktów. Identyczną formę nauki przez rozrywkę przyjmuje również komiks dotyczący Darwina, w którym to mali czytelnicy mogą poznać zarówno samego naukowca, jak i jego wielką teorię ewolucji.

Najwybitniejsi Naukowcy. Plansza 1

Grafika i wydanie.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną obu tytułów, to stoi ona na naprawdę niezłym poziomie. Twórca stawia tu na cartoonową stylistykę, która powinna trafić w gusta każdego dziecka. Jest ładnie, kolorowo i bardzo przejrzyście, dzięki czemu całość czyta się z niekłamaną dozą przyjemności.

Bardzo ciekawie prezentuje się również samo wydanie, które odbiega od standardowego formatu komiksowe, stawiając na małą i poręczną książeczkową formę, która momentalnie przykuje uwagę. Bardzo miłym dodatkiem do samego komiksu jest również umieszczenie na jego końcu, materiałów pokrótce przedstawiających najważniejsze postacie dla danego naukowca, którego dotyczy komiks, kilku szkiców koncepcyjnych i dobrze przygotowanego dla młodego czytelnika krótkiego naukowego tekstu autorstwa dr. Tomasza Rożka.

Najwybitniejsi Naukowcy. Plansza 2
Przykładowe plansze: Egmont.pl

Nauka przez rozrywkę.

Seria Najwybitniejsi Naukowcy zdecydowanie powinna rozpalić żądzę wiedzy w młodych czytelnikach, jednocześnie nie zapominając o dostarczeniu im chwili komiksowej rozrywki. Kolejne wydawane tytułu warte są więc polecenie każdemu rodzicowi, który szuka czegoś wartościowego do wspólnego wieczornego czytania.

OCENA:
7/10

Najwybitniejsi naukowcy.

Prosta i bardzo przyjemna dawka wartościowych treści dla najmłodszych, dzięki którym będą mogli oni zagłębiać się w świat nauki.


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksów do recenzji.

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x