Recenzja anime – Spy Classroom #1.

Spy Classroom recenzja anime

Zauważyłem, że w ciągu ostatniego roku na nasze ekrany trafiły bardzo ciekawe tytuły o tematyce szpiegowskiej. Na szczycie mojej listy znalazły się Kulawe Konie produkcji Apple TV+ oraz anime Spy x Family. A skoro już przy japońskich animacjach jesteśmy, to jakiś czas temu natrafiłem na zupełnie nowy tytuł, który wpisuje się w powyższe klimaty. Jest nim seria Spy Classroom. Czy jest ona wstanie dorównać wyżej wymienionym produkcjom? Na to pytanie postaram się wam odpowiedzieć w swojej recenzji.

Bohaterkami animacji studia Feel są absolwentki różnego rodzaju szkół szpiegowskich. Sęk w tym, że nie są to prymuski, a każda z nich miała swoje problemy w trakcie edukacji. Teraz z powodu znanego tylko rekrutującemu je asowi wywiadu Klausowi, mają zostać drużyną. Co więcej zadanie, w jakim ich ekipa zwana Lamplight, ma się specjalizować, zalicza się do absolutnie najtrudniejszego na świecie. Konkretniej takiego, w którym inni już polegli. W gruncie rzeczy zależą bowiem od tego losy świata.

Spy Classroom ma więc dość ciekawy punkt wyjścia. Raz, że skompletowany zespół szpiegowski składa się z samych dziewczyn, a na dodatek nastolatek. Dwa, nie należą one do śmietanki wywiadu. Trzy, zadanie infiltracji wrogiego państwa do najłatwiejszych nie należy. Gdy dodajemy do tego fakt, że każda z bohaterek uważa się za lepszą od pozostałych i pragnie zabłysnąć w tym nietypowym gronie, otrzymujemy zalążek naprawdę interesującej i złożonej historii. Nadmienię, że niekoniecznie skierowanej głównie do żeńskiej części widzów.

Bohaterki mają swoje pseudonimy i specjalizacje. Lily korzysta z różnego rodzaju trucizn, Grete jest mistrzynią kamuflażu, Sybilla jest bardzo atletyczna i kradzież przychodzi jej z łatwością. Co więcej, każda z dziewczyn ma również swoje własne motywacje i powody, dla których zostaje szpiegiem. Thea jako dziecko została porwana, a następnie uratowana przez szpiega, co bardzo ją zainspirowało. Z kolei Monika uciekła z domu, by podążyć za swoim marzeniem. Sybilla pochodzi z gangsterskiej rodziny i wraz z siostrami była zmuszana do różnych kryminalnych aktywności. Zostaje szpiegiem, by chronić je przed takim losem.

W anime postacie są zatem naprawdę charakterystyczne. Kolejne epizody Spy Classroom mają przygotować je do wspomnianej przeze mnie wcześniej misji. W tym celu muszą się dobrze zgrać, ale najpierw Klaus ma dla nich test. To zadanie prowadzi jednak do niesnasek w grupie, gdyż każda bohaterka wolałaby sama błysnąć, często zapominając o wysiłku drużynowym. W tym przypadku serial po jakimś czasie robi się dość przewidywalny i nużący. Gdyby nie ciekawy wątek finałowy rozciągnięty na kilka odcinków byłbym skłonny zrezygnować z dalszego oglądania.

Na papierze mamy tutaj potencjał na naprawdę ciekawą animację. W rzeczywistości Spy Classroom ma w moich oczach nie jeden mankament. Zacznijmy od tego, że najpierw twórcy wprowadzają nas w dość ponury i mroczny nastrój. Mówią o tym, że wojna będzie prowadzona teraz w cieniu i największe znaczenie odegrają w niej szpiedzy. Za chwilę jednak dostajemy te wszystkie dziewczyny i dość cukierkową atmosferę i sporo komedii. Ciężko się przez to dobrze wczuć w historię, która nieudolnie balansuje między dramatem, a właśnie komedią.

W drugiej części pierwszego sezonu jest zdecydowanie lepiej, ale trzeba do niej dotrwać. Wracając jednak do samego tytułu, styl animacji jest przyzwoity. Dynamiczne sceny wypadają naprawdę solidnie, jest żywo i kolorowo. Co zaś tyczy się muzyki, to w ogóle wypadła mi z pamięci, więc nie oczekujcie niczego specjalnego w tym temacie.

Spy Classroom miało potencjał, ale na razie go nie wykorzystało. To mogła być naprawdę ciekawa animacja, wrzucająca te młode, zmotywowane do osiągnięcia sukcesu dziewczyny w mroczny, brutalny i niebezpieczny świat szpiegów. Tak się jednak nie stało. Choć widać, że twórcy kombinowali nad tym, jaki kształt i kierunek powinno obrać anime, to ostatecznie więcej widzów zrazili, a przede wszystkim znudzili niż przyciągnęli przed ekrany telewizorów. Nowe odcinki powstaną, więc pozostaje liczyć na to, że wyciągną wnioski ze swojej dotychczasowej pracy. Premiera drugiego sezonu zapowiedziana jest na lato tego roku.

Źródło: YT Itachi_SU.


Inne seriale warte twojej uwagi sprawdzisz na Ceneo.pl


Komiksiarnia Dobra popkultura

Spy Classroom. Sezon 1.
5.5/10

Ocena:

Nastolatki w świecie szpiegów, choć ciekawe i charakterystyczne, nie są w stanie sprostać oczekiwaniom miłośników tego gatunku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x